Ubuntu - kilka pytań: scroll w przeglądarce, autostart kadu

Witam.Od początku mojej przygody z komputerem używałem Windowsa, którego obsługuje całkiem całkiem jednak ainstalowałem wczoraj linuxa Ubuntu w wersji 12.04 przyjazdny puchacz, zaktualizowałem go do 12.10.

Fajna sprawa taki linux jednak są pewne rzeczy które nie dają mi spokoju i stąd mój post

a) Jak włączyć obsługe scrolla w przeglądarce? Chodzi mi dokładnie o to że gdy wcisne scrolla to strona będzie sie przewijać tak jak będe ruszać myszką.W firefoxie nie ma reakcji na wciśnięcie scrolla a w Operze obecnie wkleja mi w google to, co mam w schowku.

b) Jak dodać np Kadu do autostartu ? Wchodzę w “programy startowe” i mam tam tylko sterowniki nVidii do karty, a gdy chce dodać coś to mam sobie wyszukać jednak kadu nie znajduje.

c) root, sudo - gdy cokolwiek wklepuje w terminalu z sudo to pierw wyskakuje mi pytanie o hasło a później

Gdy robie to z konta administratora wyskakuje że nie mam dostępu do sudo

d) Jak dodać skrót do pulpitu?

Domyślam się że odpowiedzi są banalne, ja jednak nie jestem w stanie tego znaleść

Pozdrawiam

Edit: dzięki kaka’ - nie miałem za bardzo pomysłu jak nazwać temat

a) http://askubuntu.com/questions/95267/mo … in-firefox

b) wejdź w programy startowe i dodaj nowy program. W sekcji polecenie wpisz kadu. Aby sprawdzić polecenia aplikacji używam programu alacarte. Służy on do ukrywania, dodawania i edytowania aplikacji w menu.

c) Grzebałeś coś w plikach konfiguracyjnych sudo?

d) Kiedyś to było banalne, a teraz już nie. Kliknij prawym na pulpit i sprawdz czy masz opcje utwórz aktywator. Jeśli tak, to w skecji polecenie wpisz polecenie uruchamiające program. Tak jak pisałem wyżej możesz to sprawdzić programem alacarte.

Unity jest tak ułomne, że nie ma opcji dodaj skrót na pulpicie. W gnome-shellu nie jest lepiej. Desktop został całkowicie zablokowany… Da się to włączyć, ale ta opcja się buguje przy każdym starcie systemu. Obecnie środowiska linuksowe robią się coraz bardziej tempe, stając się bezużytecznymi programami. Nautilus jest dobrym przykładem przejście z nautilusa 3.4 na 3.6. Program stracił wszystkie opcje… Kolejna ewolucja to gnome-shell 3.8. Wywalili podkategorie… Sorry, ale ja korzystam z laptopa, a nie tabletu…

Jak tylko pojawi się gnome 3.8 w repozytorium mojej dystrybucji, to uciekam na KDE i tobie też to radze. Zainstaluj u siebie kubuntu 12.10, lub poczekaj na wyjście 13.04. Jeśli KDE okaże się nie stabilne jak to było, 2 lata temu, to po 7 latach pracy na linuksie u ciekam na windowsa.

b) http://www.youtube.com/watch?v=NDDzKyiIkg

d) http://www.ubuntu-pomoc.org/ubuntu-11-1 … -pulpicie/

Aktywatory masz w /usr/bin/ a dokładniej:

Katalog domowy->System plików(po lewej stronie)->usr->bin

@Vatri91

a) dziękuję, działa.Autoscrolling kojarzył mi się raczej z czymś co ma SGS IV - automatyczne przewijanie i nie wpadłem na to, że to ta opcja…poza tym w Windowsie było to zawsze ‘aktywne’ to autoprzewijanie i nigdy sie na tym nie skupiałem.

b) sprawdze po restarcie czy działa, jeśli nie zainstaluje ten alcarte

c) nie, nic nie grzebałem, tak jest od początku (tzn przy wersji 12.04 nawet nie wchodziłęm w terminala a gdy już spróbowałem 12.10 to cały czas to samo

d) nie ma czegoś takiego jak utwórz aktywator.

Chętnie bym popolemizował z Tobą o linuksie, gdybym tylko miał o nim jakieś pojęcie, tak to jest jak sie siedzi cały czas na windzie to potem nie potrafie zrobić najprostrzych rzeczy…mój błąd

Gdzieś czytałem że KDE jest przestarzałe, ale czy to prawda to już nie wiem:P Pewnie nawet nie umiał bym wgrać nowego srodowiska graficznego…

@chillout

a) już mam od Vatri91, dzięki :slight_smile:

d) problem w tym, że u mnie SUDO nie działa więc nie pójde dalej

(pkt drugi):

Jeśli chodzi o te aktywatory z usr/bin to o nazwie kadu widnieje tylko “Biblioteka współdzielona”

moge ewentualnie zrobić screena tych plików może wyczaisz który to jest

Powiem szczerze, że jestem rozczarowany linuxem, gdyby mi ktoś tydzień temu powiedział że nie będe umiał dodać ikony na pulpit to zareagował bym śmiechem, poza tym myślałem że to linux działa szybciej od windy a nie odwrotnie ;] ale to już akurat mało istotne

pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi, przynajmniej scroll już działa =D>

Nie, jesteś rozczarowany Ubuntu. Dystrybucji Linuksa są całe setki i spora część z nich drastycznie różni się od wytworu Canonical. Poszedłeś za owczym pędem i chwyciłeś się najmodniejszej, co nie znaczy, że najlepszej ani nawet najpopularniejszej dystrybucji.

Sprawa jest prosta: oczekujesz klasycznego pulpitu - Ubuntu ze swoimi rewolucyjnymi pomysłami nie jest dla ciebie. Lepiej wyjdziesz na dystrybucjach typu Mint, openSUSE, Mageia ze środowiskiem XFCE (na słabszy sprzęt, chociaż w dalszym ciągu estetyczne) albo KDE (chodzi ci Unity, pójdzie i KDE; będzie wyglądało, jak je sobie ustawisz), ewentualnie Kubuntu / Xubuntu (mutacje Ubuntu z podmienionymi środowiskami graficznymi).

Trafiłeś na trudny okres jeśli chodzi o środowiska graficzne, bo są w ciągłym rozwoju. Unikaj ubuntu z unity na czele, bo to nie jest środowisko do pracy. Polecam Ci do po testowania ubuntu gnome remix lub kubuntu.

Jeśli potrzebujesz proste środowisko w sam raz po przejściu z windowsa, to polecam Ci kubuntu 12.10. Pracuję się podobnie jak windowsie. Podobny wygląd, start itp. KDE nie jest stare. Ciągle jest rozwijane. Tak to wygląda

Jeśli chcesz się pobawić zupełnie innym środowiskiem, to polecam Ci ubuntu gnome remix w wersji 12.10. Sam korzystam z gnome-shella.

Tak to u mnie wyglądało.

a tak wygląda teraz:

https://dl.dropbox.com/u/9571951/Zrzut% … 6%3A29.png

https://dl.dropbox.com/u/9571951/Zrzut% … 6%3A52.png

https://dl.dropbox.com/u/9571951/Zrzut% … 7%3A39.png

https://dl.dropbox.com/u/9571951/Zrzut% … 8%3A02.png

Do gnome-shella nie masz opcji umieszczania ikonek na pulpicie. Pasek po lewej rekompensuje mi to.

Ubuntu 12.10 gnome remix pracuje na gnome-shell 3.6 i nautilus 3.4. Kolejne wydania tych programów są nie używalne jak dla mnie.

Usuń czyste ubuntu, bo im dłużej będziesz na nim pracował, tym bardziej się zrazisz do tego systemu,

Podaj wyniki poleceń z konsoli:

whoami

cat /etc/group

“Aktywatorów” nie ma w /usr/bin (tam są pliki wykonywalne - prawie jak *.exe), tylko w katalogu:

/usr/share/applications

Skrót do Kadu na Pulpicie:

cp /usr/share/applications/kadu.desktop ~/Pulpit

Przykład dla Opery:

skr_t.jpg

@ Frankfurterium

Racja, źle się wyraziłem, chodziło mi o Ubuntu

@Vatri91

ubuntu gnome remix w wersji 12.10 podoba mi się, za niedługo ide do pracy aczkolwiek zapewne ściągne tą dystrybucje.Dzięki

@marcin’82

whoami

Zrzut-ekr_npeqhrr.png

banan to nie konto z adminem tylko zwykłe.Swoją drogą przez sudo terminal zawsze pyta mnie o hasło do banan a nie do konta admina

Skrót na pulpicie

Zrzut-ekr_npeqhxr.png

Jednak po wejściu ręcznie do katalogu który podałeś skopiowaniu i wklejeniu na pulpit ikonka zamienia się na normalną i skrót działa

w terminalu za pierwszym razem zapewne źle wpisałem, za drugim skopiowałem i wyskoczyło co wyskoczyło…

Tak czy siak przesiadam sie z ubuntu, długo nie posiedziałem…

dziekuje wszystkim za odpowiedzi

Oj i się przestraszył a wystarczyło tylko to

/usr/bin/kadu

wpisać w programy startowe / dodaj.

Skrót na pulpicie można dodać przenosząc ikone z panelu głównego metodą po prostu przenieś i upuść.

Tak na przyszłość w katalogu usr mamy takie odpowiedniki ala exe z windowsa (bardzo upraszczam)i gdy chcemy coś otworzyć jakims konkretnym programem , a mamy opcję przeglądaj to wystarczy wejść w ten katalog ,później zazwyczaj w bin i go znaleźć.

co do autostartu to gdy wpisałem samo “kadu” to program startuje.

dalej nie działa sudo, ale to póki co nie istotne - zmienie to moje ubuntu na gnome remix

dziękuje wszystkim za pomoc

Wiesz ubuntu naprawdę nie jest trudne , jeszcze pewnie wrócisz ; ) Do wszystkiego można się przyzwyczaić .A z tym sudo to dziwna sprawa .Jakbyś najwyraźniej nie miał konta admina .

Być może, chodzi o to że poprostu wydawało mi się to bardziej “przyjazdne” tak jak o ubuntu piszą :stuck_out_tongue: Pożyjemy zobaczymy jak i co z tego wyjdzie, tak czy siak fajnie jest sie przesiąść od MS chociażby na jakiś czas a przy okazji liznąć troche linuksa

Jakbyś podał wyniki poleceń, o które pytałem to byłoby już dawno sudo naprawione …

Jasne - zwłaszcza wtedy nie jest trudne jak zniknie ci pasek Unity, sudo się wykrzaczy, a po restarcie Grub w wersji 2.00-rc2 wrzucony wprost z repo experimental Debiana sypnie błędem *


* reinstalacja nie jest metodą

Wiesz no mówisz prawdę , ale ja osobiście nie miałem problemów jeszcze z ubuntu 12.04 tylko troszkę na początku (z ubuntu 12.10 co chwilę ) .

A największe problemy miałem z Mintem chyba . Mi osobiście nie przypadł do gustu ,choć cinnamona jest genialna : ) Dlatego początkowy użytkownik ,który chcę przyjazne Ubuntu to niech wybiera lts.

wybacz marcin gdzieś uciekło mi to etc/ group

swoją drogą unity raz już mi sie wykrzaczyło, nie było paska nie dało sie nic zamknąć/zminimalizować/przesunąć na wierzch, było to podczac aktualizacji do 12.10

po aktualizacji zresetowałem i działało już bez żadnej zwiechy

Uruchom terminal.

Wpisz

su

a następnie

EDITOR=gedit visudo

Wklej usuń zawartość i wklej tekst z tego pliku.

https://dl.dropbox.com/u/9571951/sudoers

Na wszelki wypadek masz tu mój skrypt. Dodaje on usera do wszystkich grup. otwórz go zmień adrian na nazwe twojego użytkownika i zapisz. Uruchom go potem w terminalu jak root.

https://dl.dropbox.com/u/9571951/grupy.sh

su

cd /scieżka do pliku/

sh grupy.sh

Vatri91

Objaśnisz po co wykonywać zabiegi polecone przez ciebie?

krystianb

Naprawa sudo - wykonaj to z konta użytkownika krystian - tam sudo powinno działać:

sudo usermod -a -G sudo banan

Potem podaj wyniki poleceń:

cat /etc/group | grep sudo

cat /etc/sudoers

@Vatri91 - wybacz ale zrobiłem to co marcin napisał, nie wiem czy to co napisałeś jest w końcu potrzebne czy nie…

@marcin’82

Zrzut-ekr_npshepe.png

(jeśli chodzi o sudousermod to za pierwszym razem przepisałem a za drugim wkleiłem bo myślałem że coś przepisałem nie tak)

Druga sprawa to że nie pokazuje mi aktualizacji na koncie banan, teraz siedze na adminie i niby aktualizacje są ale na chwile przymuliło mi neta i sypnęło błędem:

Zrzut-ekr_npsheha.png

Swoją drogą na koncie admina scrolluje mi w drugą strone (tzn scrolluje w dół a strona/cokolwiek innego idzie w góre) - dlaczego ? :stuck_out_tongue:

To nie o to chodzi, żebyś na koncie admina siedział … Zaloguj się na konto banan i napisz czy działa ci polecenie sudo :

sudo apt-get update

Nie jest potrzebne, bo obniża bezpieczeństwo systemu - rób jak uważasz.

Jeśli sudo zadziała to generalnie na czym teraz polega problem?