Ubuntu konczy z 32 bit. Jak to wygląda z innymi dystrybucjami?

Wydaje sie , ze 18.04 to juz ostatni 32 bit. A jak analogicznie i innymi distro ? Sa gdzies jakies dane jaki najdluzej ?

Dłużej… prędzej czy później nie będzie opłacać się robić wersji 32bitowych.

Na biedana zawsze możesz liczyć. Znaczy… Debiana.

Ubu z x86 skończyło już w 2016 wraz z wersją 16.04.

Mam 18.04 32 bit.

Już się nie opłaca. Pokaż mi współczesny sprzęt, który nie wspiera amd64. Mam w domu ponad 10-letni laptop z prockiem C2D i zainstalowanym systemem 64-bitowym. Arch już od dłuższego czasu nie ma oficjalnych paczek na 32-bitowe sprzęty, tylko 64-bit.

Racja, stare 10letnie AMD są nawet 64bitowe.

Tu raczej już chodzi o zapotrzebowanie na RAM, 64bitowe systemy potrzebują go minimum 0,5 razy więcej. Chociaż i tutaj stare kompy mają SATA więc można SSD podpiąć bez problemu i tam system może zrzucać RAM.

Kiedyś powołano specjalny cel kompilacji do kodu częściowo 64-bitowego, a częściowo 32-bitowego. Nie wiem do końca, o co chodziło, ale w każdym razie wskaźniki były 32-bitowe, a program mógł korzystać z 64-bitowych instrukcji. Jednak rozwiązanie nie weszło na szerszą wodę, a powoli chyba wycofywane jest wsparcie. W każdym razie, to możesz postarać się i skompilować programy i potrzebne biblioteki na tę „architekturę”.

To jak w takim wypadku wyglada wydawanie windowsa 10 32 bit ?

W przypadku Windows to inna sprawa:

Microsoft wspiera nie tylko PC, ale tworzy systemy wbudowane (embeded) i dopóki istnieje architektura x86, będzie ją wspierał, bo to dla nich zarobek. Wolą zarobić na starym sprzęcie, niż nie zarobić i pozwolić konkurencji się rozwijać.

Systemy serwerowe, z tego co pamiętam, od 2008R2 dostępne są tylko w wersji 64-bitowej.

Poza tym w przypadku Windows, system 64-bitowy przy 2GB RAM zabija sam siebie. System działa bardzo niewydajnie, bo ma za mało RAMu. Zainstaluj sobie kiedyś W10 64-bit na sprzęcie z 2GB RAM lub na VM i W10 32-bit, poczujesz sporą różnice w działaniu systemu.