[Ubuntu] Konfiguracja PHP, włączenie rozszerzeń

Witam,

zainstalowałem sobie na systemie Linux Ubuntu serwer Apache, następnie zainstalowałem PHP jako moduł Apacha i mam problem z konfiguracją. Chciałbym włączyć rozszerzenie php_mbstring i kilka innych rozszerzeń, które są zalecane przy Symfony2, ale do rzeczy. Plik php.ini znajduje się w katalogu /etc/php.ini. Taka też informacja widnieje po wyświetleniu phpinfo() w przeglądarce (Loaded Configuration File - /etc/php.ini).

Plik php.ini skopiowałem z pakietu php-5.5.0alpha1 do tego katalogu /etc z pliku php.ini-development i zmieniłem nazwę na php.ini. O tym, że ustawienia pobierane są z tego pliku świadczy fakt, że ustawiłem w nim strefę czasową na Europe/Warsaw i komunikat o ustawieniu strefy czasowej zniknął.

W pliku php.ini-development wszystkie rozszerzenia były domyślnie w komentarzu:

;extension=php_bz2.dll

...

;extension=php_shmop.dll

i teraz jak odkomentowałem linijkę:

extension=php_mbstring.dll

to komunikat o włączeniu modułu mbstring nadal się wyświetlał. W phpinfo() w wierszu “extension_dir” jest przypisana wartość /usr/local/lib/php/extensions/no-debug-zts-20121113, ale w katalogu /usr/local/lib/php/extensions nie było katalogu no-debug-zts-20121113. Co więcej - w katalogu php nie było katalogu extensions. Przejrzałem więc paczkę, którą pobrałem (php-5.5.0alpha1) i jest tam katalog ext, więc pomyślałem, że przekopiuje te pliki do /usr/local/lib/php/extensions, jednak to nic nie dało. Mam u siebie na windowsie zainstalowanego xamppa i tam wszystkie rozszerzenia to pliki dll, natomiast w katalogu /php-5.5.0alpha1/ext nie ma nawet jednego pliku dll. Wszystkie rozszerzenia (w tym np. mbstring) to są katalogi, a w nich od kilku do kilkunastu plików, gdzie nie ma nawet jednego pliku dll. Przerzuciłem więc sobie plik php_mbstring.dll z serwera, który mam na windowsie na ubuntu a w php.ini wpisałem:

extension=/usr/local/lib/php/extensions/php_mbstring.dll

natomiast dalej mam komunikat, że te rozszerzenie nie zostało włączone.

Nie mam już pomysłu jak to włączyć, czy ktoś może poratować?

Z góry dzięki.

dll to biblioteka dla windowsa

Zainstaluj coś co pasuje do ciągu znaków mbstring - w openSUSE to php5-mbstring.