Ubuntu - konfiguracja Speedtouch Ethernet Adapter (ETHoA)

Już od dłuższego czasu zastanawiam się nad instalacją na dysku Ubuntu, jednak jest jedna rzecz, która powstrzymuje mnie od instalacji systemu, a konkretnie chodzi o internet. Próbowałem na różne sposoby, szukałem na Google, ale mimo wielu prób nie udało mi się znaleźć sposobu na skonfigurowanie internetu.

Korzystam z usług lokalnego dostawcy internetu i w związku z tym posiadam dziwny sposób połączenia z internetem. Używam modemu Speedtouch 330, ale nie łączę się poprzez popularne protokoły PPPoA lub PPPoE, tylko poprzez ETHoA (Ethernet over ATM). Przy tym rodzaju połączenia nie jest wymagana nazwa użytkownika i hasło, trzeba jedynie ustawić parametry VPI.VCI. W połączeniach sieciowych system Windows wykrywa mi to jako “Speedtouch Ethernet Adapter”, a ikona połączenia znajduje się pod etykietą “Sieć LAN lub szybki Internet”. Instalacja w WinXP przebiega bez problemu, wystarczy, że odpalę instalator, gdzie mam do wyboru usługi - PPPoA, PPPoE i Bridging - muszę wybrać tę ostatnią, a następnie wprowadzam parametry VPI.VCI. Jak już mówiłem, nie ma żadnej nazwy użytkownika ani hasła.

Cały ten opis powyżej ma na celu przedstawienie mojego połączenia z internetem. Problem jest taki, że tego połączenia z netem nie umiem skonfigurować pod Ubuntu. Próbowałem różnych sposobów m.in. UbuDSL - ten jednak umożliwia jedynie połączenia przy użyciu PPPoA i PPPoE. W internecie nie mogę znaleźć żadnych konkretnych informacji. Dlatego zwracam się o pomoc do was, ponieważ bez internetu trochę ciężko posługiwać się Linuksem, problemem jest chociażby instalacja programów.

Otwarty jestem na wszelkie pomysły i sugestie rozwiązania problemu, obecnie korzystam z Wubi, więc niczym nie ryzykuję. Liczę na waszą pomoc!