Ubuntu LiveCD - nie uruchamia X'ów w celu instalacji systemu

Laptop Toshiba Satelite 1800

procesor 1000 MB

SDRAM 128+256

dysk 20 GB

Usiłuję zainstalować Ubuntu bez powodzenia. Nie powiodła się instalacja z płyty CD, następnie z poziomu Windows XP skopiowała się na wydzieloną partycję.

System przy starcie widoczny, po wyborze systemu powinna zacząć się instalacja, jednak pojawia się tylko niebieskie logo kubuntu, trzy paseczki i po chwili wszystko staje. Próbowałem już 4 różne dystrybucje z 4 płyt i zawsze tak samo. Instalacja rozpoczyna się i staje po kilku minutach. Brak jakichkolwiek komunikatów.

Co powinienem zrobić ? #-o

Spróbuj uruchomić z dodatkowymi opcjami acpi=off i noapic.

Uruchom z wyłączonym splashem i zobacz na czym się zatrzyma.

Pozdrawiam!

???

Czy mógłbyś bardziej zrozumiale

Mój poziom wiedzy jest wiele niższy niż Twój

Jak uruchamiasz K/Ubuntu z płyty to na samym dole, po wybraniu języka masz jeszcze do wyboru dodatkowe opcje, wystarczy wcisnąć klawisz F6 i wybrać z listy to co pisałem albo jeśli jest możliwość dopisać ręcznie.

Gdy już to zrobisz to na dole powinno Ci się pojawić dodatkowy wpis Opcje: … , czy podobnie i z tego wpisu wykasuj opcję splash. Wciśnij enter, jak się na czymś mimo to zatrzyma to zapisz sobie na kartce na czym stoi i podaj tutaj.

Pozdrawiam!

jest:

acpi=off - zaznaczyłem x

noapic - zaznaczyłem x

nolapic

edd=on

normraid

Tylko wolne porogramowanie

w linii poleceń jest wpis … /intrid=casper/intrid.lz quiet splash – jak daleko go usunąć ?

Usuwasz tylko słowo splash nic więcej.

Pozdrawiam!

Wykonałem

podczas instalacji przewinęła się dość obszerna lista zdążyłem przeczytać kilka informacji o błędach, lecz za szybko znikła.

Czy można ją jakoś zatrzymać ?

Zrobiłem foto ekranu

339521a1982991ddmed.jpg

Wynika, że wymieniony tam plik jest uszkodzony, być może wystąpił błąd podczas pobierania. Sprawdź sumy kontrolne md5 czy się zgadzają oraz uruchom opcję sprawdzania płyty pod kątem błędów po uruchomieniu K/Ubuntu.

zrzut_001.jpeg

Jak sprawdzić sumy kontrolne to przeczytasz np. w tym poście jak-sprawdzic-sumy-kontrolne-t332893.html#p2180412

Pozdrawiam!

Test z płyty zrobiłem wcześniej, jest OK

Korzystałem z kilku (4) płyt z różnymi dystrybucjami i żadnej nie mogłem zainstalować.

Oczywiście ekrany mogą się różnić. Czy z każdej płyty (dystrybucji) sprawdzić ekran i poszukać “części wspólnej” ?

Po wypaleniu płyt ściągnięte obrazy iso usunąłem z dysku. Sprawdzenie kolejnych plików z płyty to długotrwały proces. Chyba o tym nie myślałeś ?

Jak masz wolny i nie masz nic do stracenia to możesz sprawdzić pozostałem płyty.

Nie, miałem na myśli właśnie sprawdzenie obrazów ISO :slight_smile:

Pozdrawiam!

Instalacja z innej płyty daje podobne “podejrzane” zapisy których ja nie jestem w stanie zinterpretować

chodzi o klucz FBB 75451

5479788f983e7009med.jpg

i na tym też instalacja się kończy

Płyta z innego obrazu wypalana na innym kompie

Testowana z wynikiem OK

Hmm też miałem takie problemy z płytkami DVD (napęd mam niestety zepsuty :frowning: ).

Możesz spróbować uruchomić Ubuntu z Pendriva (ale najpierw w biosie sprawdź czy jest taka opcja) Wystarczy UNetBootIN (czy działający pod Windows UltraIso).

PS Sprawdź płytkę w wolnej chwili (tak wykluczysz wadę płytki).

Płyty testowałem z powodzeniem

Pomyślny test nie jest gwarancją poprawności zapisu płyty ?

Z tego samego napędu instalowałem wcześniej Windowsa XP, bez problemów.

Ja stawiam na błędy dysku, pamięci … ale nie bardzo wiem jak to sprawdzić.

Może wydać się głupie - sprawdź datę i czas - koniecznie ustaw poprawnie.

Komunikat jaki dostajesz związany jest z błędem importowania klucza , który według instalatora został utworzony w przyszłości !

(co oznacza że prawdopodobnie masz ustawioną bardzo starą datę)

I do tego ten komentarz - “time warp or clock problem” :slight_smile:

To myślenie było prawidłowe. Zmieniłem czas, bo rzeczywiście po instalacji Windowsa nie urealniłem go i był 2000 rok. Ta część instalacji przebiegła pomyślnie, lecz dalej instalacja zatrzymuje się :

68ad6a71e75b1688med.jpg

i dalej

032a423bf33af4bfmed.jpg

Podstawowe pytanie jaka wersja ubuntu, w poprzednich postach nie widziałem.

@mati75

Po screenach widać, że to kubuntu 9.10

@svay

Spróbuj ściągnąć i zainstalować wersję 9.04 albo nawet 8.04 (LTS) najlepiej Alternate CD.

Sprzęt jest leciwy dlatego też mogą wystąpić jakieś problemy podczas instalacji.

Na stronie --> http://michaelminn.com/linux/toshiba1800/ znajdziesz (niestety po ang) przewodnik użytkownika, który męczył się już z ubuntu i Toshibą 1800.

Przeczytaj dokładnie (możesz użyć translatora google) i może uda ci się zmontować system w całość.

Mówię od razu - łatwo nie będzie ale nie zniechęcaj się - wszystko się da zrobić :slight_smile:

Co ważne, autor powyższego wątku poleca przede wszystkim instalację z alternate cd i osobno: najpierw system podstawowy, później środowisko graficzne.

(Karta próbuje użyć niewłaściwego trybu komunikacji co powoduje zawieszenie instalacji)

Z tego co pamiętam, to AlternateCD instaluje domyślnie środowisko graficzne i nie ma możliwości rezygnacji z tej opcji, chyba że coś się już zmieniło. W takim wypadku lepiej instalować Ubuntu Server Edition, który domyślnie oferuje jedynie tryb tekstowy :slight_smile: Albo proponuję zainstalować Debiana, najlepiej stabilnego. Czasami jest tak, że tam gdzie Ubuntu nie daje rady to Debian radzi sobie bez najmniejszych problemów. Jakby nie patrzeć, Debian jest bardziej stabilny i z mniejszą ilością błędów niż Ubuntu :slight_smile:

Pozdrawiam!

A mnie się wydaje że pod F4 była opcja “Install command line system” ale nie pamiętam w której wersji… 7.04 na bank ale później nie korzystałem już z alternate :slight_smile: .

Swoją drogą to co kolega roobal napisał jest również rozsądnym rozwiązaniem. Jeżeli nie powiedzie się z ubuntu spróbuj debiana. X sobie doinstalujesz osobno a problemów może być znacznie mniej.