Ubuntu Mate 14.04 zjada baterię w laptopie jak szalony

(Albert Stasik) #1

Posiadam laptopa Dell Inspiron 3542 na którym stworzyłem Dual Boot i mam obok Windows 10 też Ubuntu Mate 14.04 LTS. Laptop ma sprawną baterię. W Windows 10 bateria utrzymuje stan do nawet 6,5 godzin, a w Ubuntu ok. 1,5-2,5 godziny. Wykonywałem wszystko co widziałem w internecie i nic nie pomagały. Proszę o pomoc :frowning:

(Farkas) #2

Instalowałeś sterownik własnościowy, czy laptop dalej działa na standardowym, otwartym? Czy oprócz krótszego czasu pracy na baterii zaobserwowałeś jeszcze jakieś dziwne problemy?

(Juche) #3

Czy ten laptop nie posiada przypadkiem tzw. hybrydowej karty graficznej?

(Albert Stasik) #4

Model mój ma hybrydowy układ graficzny. Nic nie instalowałem, bo żyje na zintegrowanym układzie graficznym. Poza krótszej pracy na baterii nic się dziwnego nie dzieje.

(Juche) #5

W takim układzie obstawiam, że karta NV cały czas jest na chodzie - stąd krótkie trzymanie baterii - mimo pracy na integrze, cały czas zasilana jest druga grafa.

Po szczegóły niestety muszę Cię odesłać do Google - sam przenigdy nie miałem laptopa z hybrydą…

(Farkas) #6

Juche , e tam od razu do Google. Parę dni temu napisałem wpis blogowy, który zawiera w sobie wyjaśnienia i rozwiązania kilku niezrozumiałych dla nowych użytkowników Ubuntu problemów. W sam raz dla Ciebie, AlbatrosZippaZrozumieć Ubuntu, czyli ułatwiamy życie nowym użytkownikom.Jedyne różnice wynikają z innego środowiska graficznego, czyli przede wszystkim musisz poznajdować te narzędzia u siebie w nieco inny sposób, poszperać po menu :) Dla Ciebie rozwiązaniem problemu jest nagłówek “Wiele problemów, jedna przyczyna”, ale radzę przeczytać całość.