Ubuntu na pendrive, problem i instalacja GRUBa

(Mwtk) #1

Zainstalowałem ubuntu na pendrive, użyłem całej partycji pendriva. I dzięki temu utworzył się boot z linuxa. Teraz gdy wyciągam pendrive to, żaden windows mi się nie odpali. Mam zainstalowane seven, viista i ubuntu na osobnych dyskach. Co teraz zrobić by przywrócić boot sevena.

(system) #2

Musisz użyć kolsoli odzystkiwania, coś Ci musiało usunąć program rozruchowy...

(Mwtk) #3

No ale jak? Boot z sevena nie jest usunięty po prostu tak jakby jest omijany po wyciągnięciu pendriva. Jak mam włożonego w bootmenu (z linux) klikam windows 7 i pojawia się bootmenu (z seven) i wybieram czy chcę sevena czy viste.

(roobal) #4

Co jak? W jaki sposób Ci usunęło czy w jaki sposób przywrócić bootloader Windowsa? Co do pierwszego to może przez przypadek zainstalowałeś Gruba lub coś nagrzebałeś na partycjach Windowsa. Co do drugiego to pytaj w działach, dotyczących Windowsa. W skrócie jeśli masz płytę z Windowsem to ją uruchom i napraw sektor rozruchowy MBR a jeśli nie masz płyty tylko partycję przywracania to musisz sobie skombinować obraz płyty z konsolą odzyskiwania. O więcej szczegółów pytaj speców od Windowsa.

Pozdrawiam!

(Mwtk) #5

No mam płytkę sevena i co napisać w konsoli?

(roobal) #6

Uruchamiasz instalator Windowsa ale go nie instalujesz, przechodzisz do opcji naprawy systemu i wybierasz z menu naprawę MBR. Tutaj masz dokładnie opisane co i jak http://helpc.eu/odzyskiwanie-bootloader ... t2880.html dla Windows 7 wygląda to tak samo.

Pozdrawiam!

(Mwtk) #7

Dzięki wielkie, przywróciłem bootmenu.

-- Dodane 28.05.2010 (Pt) 23:14 --

Teraz następny problem. Wkładam pendrive, wybieram kingston data traveler i lipa. Nie odpala się, po prostu miga kreska i nic się nie dzieję.

Jak zrobić by móc bootować ubuntu z bootmenu (F12), lub jak wgrać by nie było boota i chodziło to w każdej chwili. A teraz prościej jak wgrać by móc odpalić to na innym kompie?

(BenderBendingRodriguez) #8

Po pierwsze chłopie Windows nie uruchamiał Ci się bo zapisałeś bootloadera GRUB na pendrivie (rzeczywiście instalowałeś linuxa na pendrivie a nie robiłeś go bootowalnego ?? ), przecież cokolwiek z takiego pendriva chodzi strasznie. Po drugie proponuje użyć unetbootin do zrobienia bootwalnego dysku z linuxem a nie instalować linuxa na pendrivie bo to się mija z celem że tak powiem.

(Mwtk) #9

Chodzi dobrze, a unetbootin nie potrzebny bo mam płytkę. Co mnie obchodzi, że będzie chodził straszenie, chce na nim zainstalować ubuntu.

(BenderBendingRodriguez) #10

To ja Ci proponuję zrobić to ubuntowym narzędziem bo wtedy możesz sobie ustawić miejsce na "zmiany" typu instalacja czy deinstalacja oprogramowania. Instalując jakikolwiek system na pendrivie szybko go zarżniesz jeśli partycje /var czy /tmp będą na tym pendrivie. Jeśli już chcesz zainstalować to proponuję żebyś sobie ustawił /var/tmp i /tmp jako tmpfs (jeśli nie wiesz jak to zrobić to po prostu wpisz w google tmpfs, /tmp ubuntu).

(Mwtk) #11

Nie rozumiem tego

Jak ja mam to dodać. Kompletnie jestem tępy z linuxami....

(BenderBendingRodriguez) #12

Po prostu będziesz tam miał te pliki jak masz napisane:

Otwórz je jakimś edytorem ("gedit" graficzny, "nano" konsolowy) i po prostu dopisz tak jak masz napisane. Aby otworzyć te edytory wciśnij Alt + F2 i wpisz tam nazwę szukanej aplikacji nano/gedit.

Następnie zyskaj prawa roota poprzez:

sudo su [twoje hasło]

następnie edytuj te dwa pliki.

Edycja jest prosta (przykład na nano):

nano /etc/init.d/mountkernfs.sh (poruszaj się strzałkami), jak już skończysz wciśnij Ctrl + X aby wywołać zapytanie czy zapisać, następnie wciśnij Enter jak jesteś pewien że tak i masz to zmienione. Następnie zrób to samo z tym drugim plikiem.

P.S. Z tego co widzę to te drugie rozwiązanie tutaj jest łatwiejsze

http://brainstorm.ubuntu.com/idea/16244/

Skorzystaj z tego drugiego bo musisz tylko edytowac jeden plik i wystarczy. Oczywiście pamiętaj że taki /tmp nie jest na dysku ale w pamięci ram dzięki czemu nie zużywasz pendriva, problem powstanie jedynie wtedy gdy masz mało pamięci RAM a taki /tmp oparty o pamięć ram zajmuje maksymalnie połowę pamięci więc może Ci zabraknąć jeśli będziesz robił coś pamięciożernego i zapisującego pliki w /tmp.

(Mwtk) #13

Ale to musze mieć zainstalowany już system na pendrive czy moge to robić przy pomocy "Wypróbuj Ubuntu 10.04 LTS" ? Bo już sformatowałem pendrive.

(BenderBendingRodriguez) #14

To znaczy tak, instalując Ubuntu na pendrivie znowu nadpiszesz sobie loader Visty (czy co tam masz). Jak będziesz instalować Ubuntu na pendrivie to upewnij się że GRUBa instalujesz na pendrivie a nie na Twoim głównym dysku (dlatego nie bootwało Ci nic wcześniej jak nie miałeś pendriva podłączonego).

Zabootuj z CD i po prostu instaluj na pendrivie i pamiętaj o zainstalowaniu GRUBa na pendrivie (sprawdź który to z pomocą fdisk -l z konsoli). Jeśli masz wiele dysków to będziesz miał /dev/sda, /dev/sdb itd. Wcześniej wspomniana komend wyświetli wszystkie dyski więc musisz sprawdzić po wielkości który to Twój pendrive a jeśli chcesz instalować Ubuntu na pendrivie to nie może on być zformatowany jako FAT32 chyba że robisz go po prostu bootowalny to wtedy owszem. możesz.

-- Dodane 29.05.2010 (So) 13:04 --

Jeśli chcesz sobie ułatwić życie to użyj tego:

https://fedorahosted.org/releases/l/i/l ... -setup.exe

To jest narzędzie fedory ale z tego co widziałem na forum ubuntu to to działa.

Będziesz miał bootowalny pendrive i będziesz mógł sobie zapisywać zmiany typu instalacja oprogramowania itp.

P.S. Nie będziesz musiał nic zmieniać z /tmp

(Mwtk) #15

Dobra zainstalowałem ubuntu na pendrive nadpisując loader sevena, lecz teraz kiedy chcę edytować plik to się pokazuje to:

http://img204.imageshack.us/img204/8155 ... kranui.png

Dobrze robię to?

EDIT: Juz zapisałem.

Ale nie wiem gdzie zainstalowałem tego gruba.

(Mwtk) #16

A co do tematu GRUB chyba się wgrał do partycji Dysk twardy 500 GB: System Reserved, gdyż jest tam folder boot i memtest i bootmrg.

No i jak usunąć z tej partycji boota i wgrać na pendrive? Mogę zrobić tak, że po prostu skopiuje ten folder na pendrive i usunę z partycji czy nie da się?

(BenderBendingRodriguez) #17