Ubuntu na pendrive, problem i instalacja GRUBa

Zainstalowałem ubuntu na pendrive, użyłem całej partycji pendriva. I dzięki temu utworzył się boot z linuxa. Teraz gdy wyciągam pendrive to, żaden windows mi się nie odpali. Mam zainstalowane seven, viista i ubuntu na osobnych dyskach. Co teraz zrobić by przywrócić boot sevena.

Musisz użyć kolsoli odzystkiwania, coś Ci musiało usunąć program rozruchowy…

No ale jak? Boot z sevena nie jest usunięty po prostu tak jakby jest omijany po wyciągnięciu pendriva. Jak mam włożonego w bootmenu (z linux) klikam windows 7 i pojawia się bootmenu (z seven) i wybieram czy chcę sevena czy viste.

Co jak? W jaki sposób Ci usunęło czy w jaki sposób przywrócić bootloader Windowsa? Co do pierwszego to może przez przypadek zainstalowałeś Gruba lub coś nagrzebałeś na partycjach Windowsa. Co do drugiego to pytaj w działach, dotyczących Windowsa. W skrócie jeśli masz płytę z Windowsem to ją uruchom i napraw sektor rozruchowy MBR a jeśli nie masz płyty tylko partycję przywracania to musisz sobie skombinować obraz płyty z konsolą odzyskiwania. O więcej szczegółów pytaj speców od Windowsa.

Pozdrawiam!

No mam płytkę sevena i co napisać w konsoli?

Uruchamiasz instalator Windowsa ale go nie instalujesz, przechodzisz do opcji naprawy systemu i wybierasz z menu naprawę MBR. Tutaj masz dokładnie opisane co i jak http://helpc.eu/odzyskiwanie-bootloader … t2880.html dla Windows 7 wygląda to tak samo.

Pozdrawiam!

Dzięki wielkie, przywróciłem bootmenu.

Dodane 28.05.2010 (Pt) 23:14

Teraz następny problem. Wkładam pendrive, wybieram kingston data traveler i lipa. Nie odpala się, po prostu miga kreska i nic się nie dzieję.

Jak zrobić by móc bootować ubuntu z bootmenu (F12), lub jak wgrać by nie było boota i chodziło to w każdej chwili. A teraz prościej jak wgrać by móc odpalić to na innym kompie?

Po pierwsze chłopie Windows nie uruchamiał Ci się bo zapisałeś bootloadera GRUB na pendrivie (rzeczywiście instalowałeś linuxa na pendrivie a nie robiłeś go bootowalnego ?? ), przecież cokolwiek z takiego pendriva chodzi strasznie. Po drugie proponuje użyć unetbootin do zrobienia bootwalnego dysku z linuxem a nie instalować linuxa na pendrivie bo to się mija z celem że tak powiem.

Chodzi dobrze, a unetbootin nie potrzebny bo mam płytkę. Co mnie obchodzi, że będzie chodził straszenie, chce na nim zainstalować ubuntu.

To ja Ci proponuję zrobić to ubuntowym narzędziem bo wtedy możesz sobie ustawić miejsce na “zmiany” typu instalacja czy deinstalacja oprogramowania. Instalując jakikolwiek system na pendrivie szybko go zarżniesz jeśli partycje /var czy /tmp będą na tym pendrivie. Jeśli już chcesz zainstalować to proponuję żebyś sobie ustawił /var/tmp i /tmp jako tmpfs (jeśli nie wiesz jak to zrobić to po prostu wpisz w google tmpfs, /tmp ubuntu).

Nie rozumiem tego

Jak ja mam to dodać. Kompletnie jestem tępy z linuxami…

Po prostu będziesz tam miał te pliki jak masz napisane:

Otwórz je jakimś edytorem (“gedit” graficzny, “nano” konsolowy) i po prostu dopisz tak jak masz napisane. Aby otworzyć te edytory wciśnij Alt + F2 i wpisz tam nazwę szukanej aplikacji nano/gedit.

Następnie zyskaj prawa roota poprzez:

sudo su [twoje hasło]

następnie edytuj te dwa pliki.

Edycja jest prosta (przykład na nano):

nano /etc/init.d/mountkernfs.sh (poruszaj się strzałkami), jak już skończysz wciśnij Ctrl + X aby wywołać zapytanie czy zapisać, następnie wciśnij Enter jak jesteś pewien że tak i masz to zmienione. Następnie zrób to samo z tym drugim plikiem.

P.S. Z tego co widzę to te drugie rozwiązanie tutaj jest łatwiejsze

http://brainstorm.ubuntu.com/idea/16244/

Skorzystaj z tego drugiego bo musisz tylko edytowac jeden plik i wystarczy. Oczywiście pamiętaj że taki /tmp nie jest na dysku ale w pamięci ram dzięki czemu nie zużywasz pendriva, problem powstanie jedynie wtedy gdy masz mało pamięci RAM a taki /tmp oparty o pamięć ram zajmuje maksymalnie połowę pamięci więc może Ci zabraknąć jeśli będziesz robił coś pamięciożernego i zapisującego pliki w /tmp.

Ale to musze mieć zainstalowany już system na pendrive czy moge to robić przy pomocy “Wypróbuj Ubuntu 10.04 LTS” ? Bo już sformatowałem pendrive.

To znaczy tak, instalując Ubuntu na pendrivie znowu nadpiszesz sobie loader Visty (czy co tam masz). Jak będziesz instalować Ubuntu na pendrivie to upewnij się że GRUBa instalujesz na pendrivie a nie na Twoim głównym dysku (dlatego nie bootwało Ci nic wcześniej jak nie miałeś pendriva podłączonego).

Zabootuj z CD i po prostu instaluj na pendrivie i pamiętaj o zainstalowaniu GRUBa na pendrivie (sprawdź który to z pomocą fdisk -l z konsoli). Jeśli masz wiele dysków to będziesz miał /dev/sda, /dev/sdb itd. Wcześniej wspomniana komend wyświetli wszystkie dyski więc musisz sprawdzić po wielkości który to Twój pendrive a jeśli chcesz instalować Ubuntu na pendrivie to nie może on być zformatowany jako FAT32 chyba że robisz go po prostu bootowalny to wtedy owszem. możesz.

Dodane 29.05.2010 (So) 13:04

Jeśli chcesz sobie ułatwić życie to użyj tego:

https://fedorahosted.org/releases/l/i/l … -setup.exe

To jest narzędzie fedory ale z tego co widziałem na forum ubuntu to to działa.

Będziesz miał bootowalny pendrive i będziesz mógł sobie zapisywać zmiany typu instalacja oprogramowania itp.

P.S. Nie będziesz musiał nic zmieniać z /tmp

Dobra zainstalowałem ubuntu na pendrive nadpisując loader sevena, lecz teraz kiedy chcę edytować plik to się pokazuje to:

http://img204.imageshack.us/img204/8155 … kranui.png

Dobrze robię to?

EDIT: Juz zapisałem.

Ale nie wiem gdzie zainstalowałem tego gruba.

A co do tematu GRUB chyba się wgrał do partycji Dysk twardy 500 GB: System Reserved, gdyż jest tam folder boot i memtest i bootmrg.

No i jak usunąć z tej partycji boota i wgrać na pendrive? Mogę zrobić tak, że po prostu skopiuje ten folder na pendrive i usunę z partycji czy nie da się?

Nie możesz nadpisać bo nie masz uprawnień jako zwykły użytkownik ( $ na końcu), podwyższ uprawnienia i dopiero wtedy modyfikuj (# na końcu).

sudo su podwyższa uprawnienia.

Wczytaj /boot/grub/grub.conf i pokaż tutaj.

Dodane 29.05.2010 (So) 17:05

Zwracaj następnym razem uwagę gdzie instalujesz boot loadera (pod sam koniec instalacji wybierasz gdzie chcesz go mieć zainstalowanego).

grub.cfg

UWAGA! Jakby co to ten plik był na ubuntu.

EDIT: Próbowałem zrobić tym poradnikiem http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=45073 i wszystko jest dobrze, aż do momentu gdy mam wpisać find /boot/grub/stage1 i pokazuję się Error 15: File not found.

Ubuntu 10.4 korzysta z gruba 2 a tamte instrukcje są dla jedynki gruba

https://help.ubuntu.com/community/Grub2

No to co mam zrobić ? Jak mam to wgrać do pendrive?

Dobra znalazłem tą stronkę http://linux-rox.blogspot.com/2010/01/p … uba-2.html zobacze co się da zrobić.

EDIT: Udało się, bootloader zrobiony, wszystko działa, dzięki za cierpliwość i pomoc.