Ubuntu na SSD, Windows 7 na HDD - Ubuntu nie wykrył Windowsa

(Operetka) #1

Zainstalowałem W7 64bit w trybie UEFI na HDD, następnie Ubuntu 64bit też UEFI na SSD. Ubuntu jednak nie wykrył Windowsa, czy jest jakiś sposób, aby dodać W7 do gruba?

PS. Próbowałem zbotoować HDD z UEFI, jednak uruchamia się Ubuntu.

(Piesek64) #2

Gdy bootujesz z HDD, nie włączy ci się Windows, gdyż na partycji efi masz pliki ubuntu. Spróbuj w terminalu sudo update-grub. Zalecałbym byś też sprawdził czy na partycji EFI istnieją pliki bootowalne od Windowsa.

(Jusko) #3

Przy UEFI nie przełączasz się już między systemami w GRUB, jak to jest przy Legacy BIOS i MBR, leczy wybierasz system do bootowania z boot menu, dostępnego pod którymś z klawiszy F (często F12). Zamiennie ustala się w BIOS priorytet, który system ma być uruchamiany defaultowo.

(Piesek64) #4

No niestety, nie jest to prawdą. GRUB zawsze pyta, który system chcesz zabootować. Nawet przy efi.

(Jusko) #5

Owszem, bo można Windows dodać, GRUB może wykryć ten system i z automatu, jednak u mnie - Windows 7 i 8 nie potrafiły się z takiego wpisu zbootować, gdyż nie potrafiły odnaleźć swoich /boot/efi (EFI, Phoenix SecureCore Tiano a zaznaczę, że Linuksa używam już 7 lat, więc to nie jest tak, że GRUB walął mi errorem i krzyczę teraz po świecie, że Linux zły.) Widać nie zawsze GRUB sobie jeszcze w tych warunkach EFI radzi. Zapytać, zapyta, bo wpis doda, ale czy odpali obcy system - widać nie zawsze. Dlatego jest od czasu (U)EFI biosowy boot menu dla wielu systemów, dyktowany partycjami rozruchowymi a nie MBR, gdzie GRUB czuje się jak ryba w wodzie.