Ubuntu na VBox pod Windows 7 - brak sieci między systemami

Pomocy. Mam zainstalowane Ubuntu przez VirtualBoxa na Windows 7 i taki kłopot: działa mi internet na gospodarzu i gościu a jak rozłączę sieć bezprzewodową to nie mogę połączyć się z Ubuntu z Windowsa i na odwrót np. przez ping adresu IP. Ustawione mam w VirtualBoxie: mostkowana karta sieciowa, jak przełączę na NAT to wcale mi nie pinguje i nie mam internetu na Ubuntu. Co ustawić żeby nawet gdy nie jestem w zasięgu swojej sieci bezprzewodowej mieć komunikację między dwoma systemami? Pomocy

Tak na logikę. Skoro komputer z wirtualną maszyną masz podłączony do tego samego routera i odłączysz go od sieci, to nie masz połączenia między nimi, bo router (przełącznik, a dokładniej AP) nie przekazuje pakietów, chociażby dlatego, że karta sieciowa nie odbiera sygnału i protokół IP przestaje na niej funkcjonować, dlatego też nie ma łączności pomiedzy kartą fizyczną i wirtualną.

Zgoda. W takim razie jakie ustawienia zapewnią stałą komunikację między maszynami? W windowsie po instalacji VirtualBoxa pojawiła się wirtualna karta sieciowa Host-Only Ethernet Adapter. Może ją wykorzystać?

Tak, jest to wirtualna karta sieciowa. Możesz spróbować z tego skorzyć, choć wątpię, żeby zadziałało, przynajmniej u mnie nie działa i podejrzewam, że u Ciebie też nie będzie, bo jak pisałem, karta sieciowa do pełnego funkcjonowania protokołu IP wymaga działania jeszcze protokołów warswty 2 i 1.

Na poziomie VirtualBoxa mam do wyboru Kary sieciowe od 1 do 4. Mogę wybrać która ma być podłączona i do czego tzn: Podłączona do: Nat(tu nic nie ma do wyboru), Mostkowana karta sieciowa[(bridged) do wyboru Karta Dell Wireless 1397 WLAN Mini-Card lub Karta wirtualnego miniportu WiFi firmy Microsoft lub Realtek PCIe GBE Family Controller albo VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter , Sieć wewnętrzna(do wyboru tylko intnet), Karta sieci izolowanej (do wyboru tylko VirtualBox Host-only Ethernet Adapter) lub Generic driver (gdzie nie ma nazwy- można wpisać). Pytanie brzmi: co ustawić żeby była komunikacja między gospodarzem a wirtualną maszyną gdy nie mam dostępu do internetu?

Wybierasz karta sieci izolowanej (do wyboru tylko VirtualBox Host-only Ethernet Adapter), tylko teraz pytanie co chcesz robić? Jeżeli wymieniać pliki miedzy tymi kompami to ubuntu musi mieć serwer SAMBA jeżeli to ubuntu ma udostępniać zasób dla windowsa. Jeżeli natomiast odwrotnie to starczy w ubuntu wybrać połącz z serwerem wybrać zasób windows i podać niezbędne dane.

Karta musi mieć sygnał z nośnej, czyli musisz podłączyć kartę sieciową do innego urządzenia, nie musi ono mieć dostępu do internetu. Jeśli karta nie jest podpięta do AP, albo kabla, nie stworzysz połączenia. Z tego co sprawdziłem u siebie, korzystając z wirtualnej karty stworzysz połączenie tylko w jedną stronę, tj. będziesz mógł komunikować się z systemem gościem, ale gość z gospodarzem już nie, a dlaczego wyjaśniłem Ci w pierwszym zdaniu tego postu.

Połączenie na wirtualnej karcie sieciowej działa w obie strony. Też miałem z tym problem dlatego tu zajrzałem.
Działa wszystko bardzo ładnie tylko trzeba poczekać. Cierpliwość jest cnotą.
Ja ustawiłem serwer DHCP na VirtualBoksie a wirtualną kartę na gospodarzu ustawiłem ręcznie i zaczęło wszystko działać.
Biorę się teraz za testy różnych ustawień.
Systemy to oba XP - jeden zwykły i drugi - Malcolm7