UBUNTU nie da się uruchomić

(karammbol1313) #1

Mam pewien problem. Dziś instalowałem UBUNTU 18.04 LTS. Instalacja przeszła teoretycznie w porządku. Jednak gdy kazał mi zrestartować komputer to po restarcie uruchamia się od razu windows 10. Nie, nie ma żadnych GNU GRUB, czy coś takiego, NULL. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

(D35CART35) #2

No to masz odpowiedź.
Oba systemy są na jednym dysku, czy osobnym?

(karammbol1313) #3

Nie, windows jest na HDD a UBUNTU zainstalowałem na SSD M.2

(D35CART35) #4

A dysk z W10 był podłączony podczas instalacji Ubuntu, i gdzie zainstalowałeś Grub?

UEFI, SecureBoot - tu bym szukał przyczyny.

(D35CART35) #6

Może wystarczy aktualizacja Grub, na UEFI się nie znam.

(marcin82) #7

Dowiedz się jak włączyć tzw. Boot menu płyty głównej i sprawdź czy można uruchomić komputer z dysku NVME.

1 Like
(karammbol1313) #8

Jak miałbym to zaktualizować?

(marcin82) #9

Uruchomić Ubuntu zainstalowane na dysku NVME. Klepnąć w terminalu polecenie:

sudo update-grub

O ile wszystko będzie w porządku, ustawić na stałe dysk NVME jako pierwsze urządzenie, z którego uruchamiany będzie komputer.

1 Like
(karammbol1313) #10

Jak mam uruchomić Ubuntu skoro nie mogę go wybrać? Od razu włącza mi się Windows.

(D35CART35) #11

A bootowanie masz prawidłowo ustawione w bootmenu by bootował z dysku z ubuntu?

Nie możesz bo pewnie gruba zainstalowałęś na SSD a nie na dysku z windowsem,teraz powinieneś zmienić bootowanie na dysk SSD żeby odpalić Ubuntu.Można to robić za pomocą jakiegoś klawisza przeważnie F2 ,F12 któryś z tych albo wejðdż do BIOS i tam zmień na 1 dysk SSD.

(D35CART35) #13

Mówione jest cały czas, @marcin82 też mówił,
@karammbol1313 może skorzystaj z narzędzia boot-repair disk live usb.

(karammbol1313) #14

Dobra, udało mi się wejść do Ubuntu poprzez wejście do boot menu klikając F11 na początku i wybierając Ubuntu. Tylko, że jest kolejny problem że nie ma internetu. Internet idzie mi z kabla.

(karammbol1313) #15

Okej już nie ważne, po restarcie się pojawił. Ale mam pytanie, czy da się ustawić żeby wyświetlał mi się Grub i mógł wybierać między systemami zamiast klikać to F11 na początku?

(D35CART35) #16

Zrób tak jak napisał @marcin82 wejdź w terminal i wpisz:
sudo update-grub

(karammbol1313) #17

Niestety nic to nie dało oprócz tego, że mam nowszego gruba.

(marcin82) #18

Tu pisałem - ustawisz to BIOS/UEFI:

Przy okazji pokaż wynik pierwszego i trzeciego polecenia z konsoli / terminala:

cat /etc/default/grub
sudo su -
grep 'menuentry ' /boot/grub/grub.cfg