Ubuntu - nie mogę wpisać adresu IP

Gdy próbuje wpisać adres IP w ustawienia systemu>sieć to nie mam aktywnego przycisku zapisz ( na obrazku tam gdzie jest kursor myszki ) i nie mam jak tych ustawień zapisać bo przycisk nie jest aktywny.
I też nie da się wpisać kropek w adresie, nie wiem czy tak ma być bo Windowsie są kropki a tu nie ma.

Mam sieć kablową LAN

ifconfig eth0 xxx.xxx.xxx.xxx up  gdzie pod „xx” należy wstawić numer dodatkowego adresu IP

Ta komenda w terminalu też nic nie daje, nie wiem czy to dobrze robię.

Co zrobić by mieć połączenie z internetem?

 

Ustawienia systemu.jpg

Ale ogólnie kropa działa w klawiaturze? Próbowałeś obu? :wink:

Tak, kropka działa, przecinek też ale tam gdzie wpisuje adres nie wpisuje się kropka. Może kropki ma  nie być?

Jak w Wired>IPv4 Setting przełączam na Manual to przycisk Save nie jest aktywny, wyłącza się nie jest podświetlony jak na obrazku i nie ma jak zapisać wpisywanego adresu. Zupełnie nie wiem czy ja to prawidłowo robię. Mam Ubuntu 16.04 i jeszcze nie spolszczone bo nie mam dostępu do internetu.

Czy ten adres trzeba wpisywać w tym miejscu co na obrazku?

Zupełnie nie wiem co mam zrobić żeby internet działał.

Przycisk ZAPISZ jets nieaktywny, bo adresy IP są niepoprawne.

To wpisz IP, maskę i bramę w edytorze tekstu i wklej ją w ustawienia sieciowe, chociaż to jest dziwny problem.

Dane wpisujesz w dobrym miejscu, jeszcze potem tylko wpisz DNS.

Z poziomu konsoli edytuj sobie /etc/network/interfaces, a potem restart: service networking restart

@ra-v: poradziłem sobie wreszcie z tym wpisaniem adresu IP

Wpisałem adres tylko trzeba używać kropki z klawiatury po lewej stronie a nie numerycznej.

I trzeba wpisywać adres do ostatniej cyfry wtedy  uaktywni się przycisk >Zapisz

Dzięki za pomoc :slight_smile:

 

Temat do zamknięcia.

Przecież pytałem się, czy próbowałeś obu kropek…

Jak na razie to jestem bardzo łysy z obsługi Ubuntu :slight_smile:

Trzeba było sobie skopiować kropkę z jakiegoś edytora tektu a potem tylko ctrl +v ;-D

Przy swoim pierwszym poście nie masz możliwości ustawienia tematu jako rozwiązany? Nie zaimplementowali tego w tym nowym forum? Nie możesz oznaczyć odpowiedniego postu jako najlepsze rozwiązanie?

 

Na Windowsie też miałeś przecinek na klawiaturze numerycznej. W układzie amerykańskim i w innych dziwnych krajach separatorem dziesiętnym jest kropka.