Ubuntu nie startuje po instalacji

(Pawcioo58) #1

Witam, mam pewien problem. Kupiłem lapka z Win8 ale po pewnym czasie stwierdziłem że wolę Win7 więc zmieniłem w Biosie opcję z UEFI na Legacy i zainstalowałem win7 64bit. Teraz zachciało mi się do tego linuxa więc na innej partycji zainstalowałem Ubuntu 13.10 (64bit) lecz po restarcie zamiast grub2 włączył się win7. Próbowałem instalować ręcznie grub z live ale wyskakiwały jakieś błędy. Użyłem też programu EasyBCD i chciałem dodać wpis z linuxem ale po wybraniu utworzonego wpisu pojawiała się czarne tło(konsola) gruba i nic więcej. Użyłem też Gparted z live i ustawiłem flagę boot na partycji na której zainstalowałem ubuntu ale bios wyświetlił coś że nie znaleziono systemu do uruchomienia czy coś w tym stylu... Proszę pomóżcie, co zrobić aby ruszył linux i działał obok windy?? Dawniej instalowałem linuxa na starszym lapku i nie było żadnych problemów :frowning:

(Kamatori) #2

A poza UEFI Secure Boot został wyłączony? Zresztą, dlaczego wersja 13.10 a nie Ubuntu14.04LTS? (starsze miały zawsze problemy z UEFI)

(Pawcioo58) #3

Secure Boot wyłączony. Jeszcze spróbuję pobrać 14.04 i sprawdzę a jak nie zadziała to nie mam pomysłu ;/ A czy po instalacji linuxa odrazu powinien działać Grub i widoczny w nim win7?? Trzeba go zawsze instalować/uaktualniać czy dzieje się to automatycznie podczas instalacji??

(wojownik) #4

miałem podobnie -(w zależności od płyty głównej) i u mnie wystarczyło zrobić tak - F12 - bootmenu - wybierz ubuntynę i działa

(Pawcioo58) #5

przy instalacji linuxa 14.04 wybrałem aby zainstalował bootloader na sda1 gdzie była partycja 100mb (zastrzeżona) po tym linux startował ale nie było windowsa. Wziąłem upgrade grub'a i pokazał się Windows7 loader ale po kliknięciu na niego robił się czarny ekran i po chwili wracało do Gruba więc musiałem się bawić z przywracanem BCD pod konsolą odzyskiwania i gdy zaczął działać win 7 oczywiście zniknął Grub poddałem się... Dzięki wszystkim za pomoc ale chyba zostanę przy windows  ;]

(marcin82) #6

Podaj wynik skryptu bootinfoscript.