Ubuntu nie widzi partycji

Witam. Mam problem z Ubuntu. Wczoraj robiłem instalację wersji 14.04.1. Podczas instalacji dzieliłem mój dysk 500 gb mniej więcej w ten sposób, że na partycję systemową 100 gb, swap chyba z 2 gb i dwie partycje po 200 gb. Coś jednak musi być źle, bo w menu “urządzenia” mam tylko “komputer” i wchodząc tam tylko pierwszą partycję, na której jest system. Po wpisaniu komendy sudo fdisk -l, wyskakuje mi taki komunikat:

 

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 60801, w sumie sektorów: 976773168
Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 4096
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 4096 / 4096
Identyfikator dysku: 0x00071c6c

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1   *        2048   195522559    97760256   83  Linux
/dev/sda2       195524606   976771071   390623233    5  Rozszerzona
Partycja 2 nie zaczyna się na granicy bloku fizycznego.
/dev/sda5       195524608   197476351      975872   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda6       197478400   588101631   195311616   83  Linux
/dev/sda7       588103680   976771071   194333696   83  Linux

 

Czy ktoś może mógłby mi podpowiedzieć co zrobiłem źle i jak to naprawić?

 

 

Nie wiem co to jest to jakieś menu “Urządzenia” albo “komputer”, lecz mam pytanie: czy te dwie linuksowe partycje są zamontowane?

 

 

Być może źle napisałem. Po lewej w Ubuntu jest pasek na którym są ikony. Klikając ikonę “pliki” mamy po lewej stronie “miejsca”, “urządzenia” i “sieć”. Pod “urządzenia” mam tylko “komputer” i jest to partycja systemowa, ale powinny być jeszcze dwie partycje linuksowe. Wydaje mi się, że przy samej instalacji system wymagał, żeby wskazać przy każdej z nich miejsce montowania i że dla systemowej trzeba było wybrać “/”, a dla reszty wedle uznania, “boot” albo “media”, albo jeszcze inne.

Wszystkie partycje są prawidłowo wykrywane. Widać je po wpisaniu “fdisk”. Jeśli nie ma nigdzie ich zawartości, to znaczy że są niezamontowane. Daj wynik komendy mount. Ona wypisze wszystkie zamontowane partycje i miejsca ich montowania. Daj również zawartość pliku /etc/fstab. Plik ten zawiera informacje o partycjach i ich punktach montowania, oraz ustawia się tam które z nich mają się montować automatycznie.

Komenda mount daje coś takiego:

 

/dev/sda1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)
none on /sys/fs/pstore type pstore (rw)
/dev/sda7 on /boot type ext4 (rw)
/dev/sda6 on /home type ext4 (rw)
systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd)
gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=tomasz)
/dev/sda6 on /media/sda6 type ext4 (rw)

 

W pliku fstab jest tak:

 

/etc/fstab: static file system information.

Use ‘blkid’ to print the universally unique identifier for a

device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices

that works even if disks are added and removed. See fstab(5).

<file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

/ was on /dev/sda1 during installation

UUID=c2f8a397-4e8c-4110-93c5-2d7361745265 /               ext4    errors=remount-ro 0       1

/boot was on /dev/sda7 during installation

UUID=3a5429da-d790-4bd5-80d9-f3f404c2244f /boot           ext4    defaults        0       2

/home was on /dev/sda6 during installation

UUID=c2561ec7-fffa-420c-8a2e-af85a4f7af13 /home           ext4    defaults        0       2

swap was on /dev/sda5 during installation

UUID=f8be34df-8ef6-413f-9aa4-27589bf47f4a none            swap    sw              0       0

No i wszystko jasne. Jedna z nich jest zamontowana jako /boot a druga jako /home.

 

To że nie są one widziane gdy wejdziesz w jakieś tam opcje to może być błąd związany z Ubuntu, ale komendy wyraźnie mówią, że twoje partycje są widoczne i funkcjonują w systemie.

 

A teraz kolejna sprawa: nie ustawia się tak dużej partycji na punkt montowania /boot. Najprawdopodobniej popełniłeś ten błąd, ponieważ podczas instalacji wzorowałeś się na jakichś tutorialach. W linuxie każdy katalog jest od czegoś innego, w katalogu /boot aystem trzyma tylko i wyłącznie pliki wymagne do działania bootloadea i do uruchomienia ystemu, czyli kernel i obraz startowy. Pliki te praktycznie nigdy nie zajmują więcej niż 200 mb, i reszta miejsca jaką przeznaczyłeś w takim układzie będzie zmarnowana. Partycja home może a nawet powinna być duża, bo to katalog na twoje dane. Jest w nim podkatalog z nazwą twojego profilu i to jest miejsce dla Ciebie, możesz tam zapisyać co chcesz. Dlatego warto mieć tam dużo miejsca. Dlatego polecam Ci zredukować partycję /boot do 200 mb a uyskane miejsce dołączyć do partycji home byś mógł je wykorzystać.

No i wszystko jasne. Wszystkie partycje są zajęte, więc nie zobaczysz ich w tych wynalazkach typu Komputer i Urządzenia. Jakieś licho cię podkusiło aby /boot dać na odrębnej partycji. Nawet nie wiesz po co to zrobiłeś a już masz z tym problemy.

Dobra, system jest świeży, więc nie zaszkodzi mi poświęcić godzinkę na reinstalację. Partycję systemową trzeba dać na “/”,a jakie punkty montowania dać na pozostałe partycje, żeby wszystko działało poprawnie? No bo chyba mogę mieć oprócz systemowej dwie partycje. Więc jeśli druga będzie zamontowana na home, to gdzie mogę dać trzecią?

Tak jak pisał ubuuser partycja /boot nie jest obowiązkowa, więc te dwie partycje co są teraz na /boot i /home to usuń i zrób jesną dużą o daj ją na /home. Poza tym 100 gb na partycję systemową to jest trochę za dużo, linux to nie Windows i nie puchnie jak szalony. Spokojnie wystarczy pół z tego czyli 50 gb na partycję systemową.

 

I pamiętaj, że linux to nie Windows, i tam nie ma czegoś takiego jak “mój komputer” gdzie dyski są oznaczone literkami. Na Linuxie partycje montuje się w katalogach (folderach). A każdy folder jest do czegoś innego, więc w momencie gdy ustawiasz punkt montowania mówisz na co ma być przeznaczona ta partycja. Dlatego to jest ważne.

 

Partycja /home też jest nieobowiązkowa, ale się ją robi, wyłożę Ci dlaczego. Tak jak wspomnialem to jest partycja na wszystkie twoje dane, dokumenty, muzykę, filmy na wszystko co chcesz. Teraz wyobraź sobie że pada Ci system, i musisz go reinstalować. Więc formatujesz partycję systemową zamontowaną jako / a partycję /home zostawiasz w spokoju bo tam są twoje dane. Podczas reinstalacji znowu ustawiasz jej punkt montowania /home i w nowym systemie dalej będziesz miał swoje dane. Sprytne prawda? Jeśli nie zrobisz osobnej partycji /home to nie będziesz mógł tak zrobić, treba będie przeformatować wszystko podczas reinstalacji.

Wszystko zależy od tego, czy Ubuntu będzie jedynym systemem, czy będzie obok innych. Jeśli będzie jedynym systemem to możesz go zainstalować na dwóch partycjach tj. jedna na /, druga na swap. Jeśli chcesz, to możesz dać /home na trzeciej partycji. Jeżeli partycji chcesz mieć więcej (jest taki powód) to montuj je gdzie chcesz. Przykładowo możesz jedną partycję zamonować w /mnt/kotek a kolejną w /mnt/piesek, jeszcze jakąś w /mnt/rybka. Sam decydujesz jak się mają nazywać te katalogi, w których partycje będą montowane. Ja robię tak, że /dev/sda2 montuję /mnt/02, /dev/sda3 w /mnt/03 itp.

Na partycji /dev/sda5 montowanej w /mnt/05 i sformatowanej w systemie plikowym NTFS aby Windows mógł z niej czytać dane, mam foldery z muzyką, filmami, dokumentami, zdjęciami itp. W swoim katalogu domowym zamiast folderu Dokumenty mam skrót o tej samej nazwie prowadzący do folderu Dukumenty znajdującego się na /dev/sda5. W ten sposób nie umieszczam /home na odrębnej partycji, tym bardziej, że mam na lapku kilka różnych dystrybucji Linuksa.

Ok, a czy w tej chwili mógłbym zmienić po prostu punkty bootowania bez reinstalacji. Tak żeby dev/sda7 przemontować z boot do mnt/07. No i dlaczego sda6 nie wykrywa poprawnie, chodź pod “home” jest poprawnie.

Mógłbyś tak zrobić. Najpierw musiałbyś umieć przenieść katalog /boot z jednej partycji na drugą. W ten sposób uzyskałbyś wolną partycję, którą mógłbyś zamontować w innym katalogu. Wierz mi. Kuba3351 ma rację, szybciej będzie jeszcze raz porządnie podzielić dysk na partycje niż zrobić to, co chcesz, bo niemalże niczego nie umiesz i zajęło by to dużo czasu. Co do sda6 - nie jest widoczna, bo nie jest dla ciebie dostępna. Jest zajęta na potrzeby systemu.

Ja z wzajemnością przyznaję rację koledze ubuuser. Pamiętaj, że na partycji oznaczonej jako /boot system umieścił bootloader i ważne pliki startowe, nadal tam są. Jeśli ich nie przeniesiesz i po prostu zmienisz punkty montowania, system może nie wstać. A jeśli wstanie to będą jaja w późniejszym czasie np. przy aktualizacji GRUBa lub kernela.

Czyli sam widzisz - kuba3351 i ja mamy rację :slight_smile: a Ty zrobisz to, co uznasz za słuszne. W sieci znajdziesz odpowiedź na każde swoje pytanie, również to o przeniesieniu katalogu /boot. Tak więc czytaj i ucz się. Zacznij od tego: http://ubuntu.pl/dokumenty/Przewodnik_Ubuntu_14.04_LTS_Trusty_Tahr.pdf

Chyba wszystko już gra. Dałem jedną partycję na root 50 gb, jedną pod home 200 gb i jedną pod mnt/sda7 też 200. Home wyświetla jako katalog domowy, a tą ostatnią normalnie trzeba wejść w folder, tak jak mówiliście. Wszystko ogółem rzecz biorąc gra, chociaż ładniej to pod Windowsem wygląda.

 

Dzięki bardzo Panowie za pomoc. :wink: