Ubuntu - nie wszystko otwiera się w domyślnej przeglądarce

Witam serdecznie. Mam ustawioną Operę jako domyślną przeglądarkę w System, Preferencje, Preferowane programy. Centrum oprogramowania Ubuntu otwieram z uprawnieniami administratora, aby nie musieć cały czas wpisywać hasła kiedy coś instaluje, mam dopisany parametr gksudo do polecenia aplikacji.

I wiecie jak w niektórych tam aplikacjach jest zamieszczony odnośnik do oficjalnej witryny programu. Problem polega na tym, że przy uruchomionym Centrum oprogramowania z uprawnieniami administratora, witryny otwierają się w Google Chrome zamiast w Operze. Natomiast kiedy otworzę Centrum oprogramowania bez uprawnień admina, to już wtedy normalnie przez Operę się odnośniki do witryn otwierają.

Więc jak mam zrobić, aby w Centrum oprogramowania na uprawnieniach administratora, odnośniki do witryn otwierały się w mojej domyślnej przeglądarce, w tym przypadku Opera.

Hmm, poszukaj gdzieś (chyba) w ustawieniach nautilisa jest opcja otwierana w “domyślnej przeglądarce”.

Powinno pomóc uruchomienie Preferowanych programów (gnome-default-applications-properties) z prawami roota i ustawienie również rootowi domyślnej przeglądarki.

Super, a teraz przeczytaj w ogóle mój pierwszy post i dopiero się wypowiadaj. Bo sądze, że tylko nazwą tematu się sugerowałeś.

Właśnie ja już to zrobiłem i nie pomaga, nadal otwierają się w Google Chrome na prawach admina.

Właśnie ja już to zrobiłem i nie pomaga, nadal otwierają się w Google Chrome na prawach admina.

A no, masz rację, zupełnie wyleciało mi z głowy, że Opera też wtedy uruchomi się na prawach administrator. Śmieszne, że się tego nie domyśliłem, po tym jak właśnie Google Chrome otwiera mi się na prawach admina w tej sprawie. Dobrze, zatem pozostanę przy uruchamianiu bez praw admina i na wpisywaniu hasła :slight_smile:

Jednak skoro już gadamy o tym, to jednak chciałbym wiedzieć, dlaczego to reaguje tylko na Google Chrome, a nie na obecnie domyślnej przeglądarce. Roobal u ciebie działa powiadasz, więc może domyślasz się, co może być przyczyną nie działania u mnie?

Najbardziej podejrzewałbym błąd człowieka :wink: Mam niemałe doświadczenie z początkującymi użytkownikami czy to Windowsa, czy Linuksa i wiele osób mówi mi, no robię tak, jak pisałeś, a gdy podłączam się do nich zdalnie i robię to sam osobiście, to dziwnym trafem zawsze działa :wink:

Oczywiście nie mam na myśli, że robisz coś źle ale powodów niedziałania może być wiele. Gdy czytam jakiś problem, często nic mi nie przychodzi do głowy i muszę zobaczyć to osobiście, np. znajomy ostatnio do mnie dzwoni, że systemu mu się nie uruchamia i mu zaczynam tłumaczyć przez telefon co ma sprawdzić i w pewnym momencie mówię mu czekaj, ja zaraz do Ciebie przyjdę, tak będziesz szybciej, bo ja czasami muszę problem zobaczyć na własne oczy, aby wiedzieć jak go rozwiązać, toteż na forum zdarza mi się prosić o zrzuty ekranu.

Pozdrawiam!

Proszę, zrzuty ekranu:

Preferowane programy uruchomione bez praw admina:

76677423008012830253_thumb.jpg

Z prawami admina:

72402336579082856741_thumb.jpg

Zagadnienie jest dosyć ciężkie. Jedynym wyjściem chyba jest kliknięcie w coś, by te ustawienia miały skutek dla całego systemu(nadpisały ustawienia systemowe). Natomiast w podanych przez Ciebie oknach dialogowych tego nie ma(podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie dowiązań symbolicznych).

Podejrzewam, że musiałbyś przetransportować na powłokę root zmienne wskazujące na serwer ustawień. Czyli wszystko skupia się na innym wywoływaniu sudo… Jednak gksu jest innym programem - nie sudo.

Zrzuty niestety wiele nie mówią.

Na Gksudo też działa, przynajmniej u mnie.

Pozdrawiam!

A nie można powiązać protokołu http z programem Opera? W Gnome na chwilę obecną nie wiem, gdzie takich ustawień szukać. Zresztą tak jak pisał kolega roobal - stanowczo nie jest zalecane uruchamianie programów łączących się z internetem z prawami administratora.

Można zrobić jeszcze inaczej - zmienić preferencje logując się na konto root’a (w Ubuntu trzeba by je najpierw jednak włączyć).

Nie ma takiej potrzeby, wystarczy

sudo su

lub

sudo -i

Ale uruchomienie ustawień z sudo zmienia preferencje dla użytkownika root, tak samo jest z cronem itp. :wink:

Pozdrawiam!

Próbowałem tego wszystkiego co napisaliście i nic to nie dało, cały czas otwiera się w Google Chrome.

W ostateczności można wyciąć cały katalog ustawień Gnome (spakować sobie go na osobną partycję lub po prostu zmienić nazwę). To powinno zresetować wszystkie ustawienia środowiska - tylko zachowaj kopię.

Sprawdź, jakim poleceniem uruchamiane jest Google Chrome. Następnie uruchom jako superużytkownik gconf-editor i wyszukaj w nim nazwę uruchamianego polecenia(bez pełnej ścieżki).

Dodane 31.12.2010 (Pt) 9:45

Wylistuj pliki z /root/bin .

Wywaliłem cały katalog chrome z /opt/google, po tym Google Chrome się nie uruchamiało, nie było go również w Preferowanych programach. Jednak w centrum oprogramowania uruchomionego jako admin odnośniki do witryn w ogóle się nie otwierały. W preferowanych programach zwykle i jako admin była ustawiona Opera, zmieniłem również na Fierfox, ale bez skutku.

Jego pełne polecenie to /opt/google/chrome/google-chrome %U

Uruchomiłem gconf-editor jako root, dałem Edycja, Znajdź, zaznaczyłem wyszukiwanie w nazwach i wartościach kluczy. Frazę wpisałem google chrome i google-chrome. Niestety, żadnego nie znalazło.

W katalogu root nie mam katalogu bin

I nie powinieneś mieć, to katalog domowy użytkownika root. Może nintyfan miał na myśli /bin.

Pozdrawiam!

Nie. Miałem na myśli /root/bin . W niektórych dystrybucjach panuje dziwny zwyczaj do dodawania do katalogów domowych katalogu o nazwie bin . Ktoś mógłby podmienić semi-browser lub xdg-browser na własne polecenie.

Dodane 02.01.2011 (N) 11:23

Może warto użyć strace?

strace -fe open [centrum-oprogramoania]

W ten sposób przekonamy się, jakie pliki konfiguracyjne otwiera centrum-oprogramowania

Dokładniej

strace -fe open software-center

Pozdrawiam!

W katalogu root nie mam katalogu bin. Również dla pewności odpaliłem nautilus z prawami admina, wszedłem do katalogu domowego root i nie ma tam bin. W katalogu domowym mojego zwykłego użytkownika też nie ma bin. Ja mam dystrybucję Ubuntu, napisałem o tym w 1 poście tego tematu, a w niej tak nie ma :wink:

Dobrze, pokażę wam wyniki z polecenia strace -fe open software-center. Oczywiście w terminalu najpierw wpisałem sudo -i a dopiero potem strace -fe open software-center.

Jednak był mały błąd. Otóż leciały sobie te wyniki, po chwili otworzyło się Centrum oprogramowania no i poszedłem do przykładowego programu (wybrałem 7zip) i kliknąłem na odnośnik do witryny. I adres nie otworzył się w żadnym oknie przeglądarki, nic się nie stało, czekałem jakieś 3, 4 minuty. Dopiero kiedy przerwałem proces (Ctrl + C), to otworzył się adres w Google Chrome. Właśnie w wynikach zobaczycie na samym dole Process 2968 detached, w tym momencie proces przerwałem i strona się otworzyła.

http://wklej.org/hash/4ffd76328bc/