Ubuntu obok windowsa - będę miał dostęp do plików?

Siema :smiley: Zamierzam zainstalować ubuntu obok windowsa XP. Nie miałem jeszcze styczności z tym systemem, więc mam pytanko :stuck_out_tongue: Czy używając linuxa będę miał dostęp do muzyki, filmów i dokumentów? Czy trzeba te wszystkie pliki powielić? Sterowników chyba też nie będę musiał doinstalowywać? :smiley: Pozdro!

Jeżeli się nie mylę to Ubuntu posiada możliwość obsługi dysków NTFS, więc będziesz miał dostęp do dysku Windows’a. A co do sterowników, no cóż z tym może być różnie, teoretycznie większość sterowników (tzw. generic) są wbudowane w jądro, jak coś nie działa to wtedy szukasz.

Będziesz miał dostęp do wszystkiego, pod warunkiem że sobie zamontujesz partycje. Nie pamiętam, ale w nowych wersjach linux’a partycje powinny się montować automatycznie. Żadnych plików nie trzeba powielać. Jeżeli chcesz pograć w gry 3D należy zainstalować sterowniki do karty, ale ze sterownikami w dzisiejszych czasach nie powinno być problemów. Chodzi mi o te wbudowane w kernela.

Tak, ją dostępne sterowniki do NTFS, odczyt i zapis, nie powinno być problemu. Co do sterowników to podaj do jakiego sprzętu. Linux obsługuje naprawdę dużo urządzeń, ale zawsze się może zdarzyć, że coś nie zadziała albo chociaż wymaga zamkniętych sterowników.

Spoko coś się zawsze wymyśli :smiley: Karta graficzna to GeForce 8500 GT. Gry również powinny działać bez większych problemów, tak? Czy będę musiał instalować programy typu PlayOnLinux :smiley: A i jeżeli mam 2GB Ram to na partycję swap wystarczy 512mb?

Gry z natywną wersją dla GNU/Linux powinny działać bez problemu. Gry dla Windows to osobna bajka, niektóre można uruchomić poprzez wine, ale do grania w gry dla Windows najlepiej nadaje się Windows.

Jeśli nie masz zamiaru korzystać z hibernacji systemu, to tak.

Cpuneczek , proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, dokładnie mówiący o problemie. W przeciwnym razie temat zostanie usunięty.

Nie tylko Ubuntu ale i każdy inny Linux, ponieważ jądro Linux posiada wsparcie dla systemu plików Ntfs, zarówno odczyt jak i zapis. Montowanie odbywa się w ten sposób:

mount -t ntfs -o rw /dev/sda1 /mnt

pod warunkiem, że partycja, która Ciebie interesuje to /dev/sda1.

Co do swapu to system można zahibernować bez problemu nawet na 512MB partycji, pod warunkiem, że RAM nie przekroczy tej ilości i swap jest wolny, tzn. jest na tej partycji wystarczająca ilość miejsca aby zrzucić obraz pamięci RAM na dysk.

Pozdrawiam!

W Synapticu jest program NTFS3G i NTFS CONFIG, który jest nakładką GUI na polecenie podane przez roobala dla Ubuntu/Debiana/Minta i podobnych :lol:

A po co Ntfs-3G i jakieś GUI? Nie ma sensu śmiecić sobie w systemie zbędnymi sterownikami i programami. Wystarczy dodać odpowiedni wpis do /etc/fstab i zapomnieć o wszystkim :slight_smile:

Ja stworzyłbym punkt montowania dla partycji Windowsa:

sudo mkdir /windows

sudo su -c 'echo "/dev/sda1 /windows ntfs defaults,rw 0 0" >> /etc/fstab'

Jak wyżej, o ile /dev/sda1 to partycja, która Ciebie interesuje.

Pozdrawiam!