Ubuntu oparty na debianie. Jaki na jakim?

(radekderek87) #1

Bawie sie ubuntu 18.04.
Jak nie mam dostepu do netu bawie sie debianem 9.8.0.
Sciagnieta mam cala dystrybucje , 14 plyt dvd.
Moze smieszne pytanie:skoro ubuntu oparty na debianie to jaki na jakim i czy moge dodac plyty debiana do ubuntu tak jak to robie w debianie i tez instalowac sobie pakiety bez dostepu do netu?
Wiem , brzmi absurdalnie ale ciekawosc wygrywa.

(nintyfan) #2

Generalnie, to kiedyś próbowałem instalować pakiety z Fedory pod OpenSUSE i większych problemów nie miałem. Ubuntu i Debian mają więcej współnego niż OpenSUSE i Fedora. Musisz jednak pamiętać, że takimi eksperymentami zawsze możesz doprowadzić do zepsucia systemu.

Jak masz mocny sprzęt, to możesz spróbować wirtualizacji. Jest jeszcze jakiś eksperyment, co korzysta z OSTree i może za jego pomocą dałoby się coś uzyskać, ale mam za mało wiedzy na ten temat - tylko nakierowałem.

Podpięcie debianowych repo pod Ubuntu to prosta droga do katastrofy. Inne wersje pakietów, inne zależności. To nie będzie działać.

(roobal) #4

Ubuntu bazuje na Debianie SID. Niestety pakietow z Debiana nie zainstalujesz sobie tak o, bo są inaczej związane zaleznosciami.

(Juche) #5

Takie eksperymenty to tylko na własną odpowiedzialność. Fakt, że jedno distro bazuje na jakimś innym jeszcze nie znaczy, że paczki i repozytoria będą zgodne. Ubuntu i Debian wzajemną kompatybilnością akurat nie grzeszą.

(popos1) #6

A nie jest tak, że Ubuntu 18.04 bazuje na Debian Testing, 18.10 na Debian Sid, a 19.04 na Debian Experimental plus własne jądro od Canonical? Ponieważ Debian ma w wersji Experimental dość stare jądro 5.0.0, a Ubuntu 19.04 ma inne.

(radekderek87) #7

Sporo odpowiedzi,ze moje ryzyko.
Wystarcza mi taka odpowiedz.
Temat do zamkniecia.
Dzieki.