[Ubuntu] Oprogramowanie które warto mieć na Linuksie

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć co waszym zdaniem powinno się znaleźć na komputerze z Ubuntu (w sensie oprogramowania). Chodzi mi tu odtwarzacze filmów, muzyki, zdjęć, antywirusy i inne przydatne narzędzia.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

(system) #2

TO TYLKO MOJA OPINIA I ZDANIE. NIE KAŻDY MUSI SIĘ Z NIĄ ZGODZIĆ !

Antywirus = niepotrzebny, hakerzy nie tworzą wirusów na ten system (lub jest ich mało)

Odtwarzacz = Winamp

Zdjęcia = Gimp

Edytor tekstów = Open Office

(invader92) #3

@up

"Odtwarzacz = Winamp"

Trochę się rozpędziłeś :wink:

Z natywnych odtwarzaczy bardzo fajne są między innymi Banshee, Clementine lub np. minimalistyczny Audacious.

(MaRa) #4

Pakiet Ubuntu Restricted Extras - tam są wszelkie kodeki, java, flash, czcionki MS itd.

Potem trzeb w konsoli wpisać:

i podać hasło. Wtedy odblokuje się możliwość odtwarzania filmów DVD chronionych CSS.

Następnie należy zainstalować program LibreOffice Suite. LibreOffice w systemie nie ma kilku dodatków (m.in. bazy danych, wymagającej Javy), więc się dociągną i zainstalują.

Do tego OpenClipart (czy jakoś podobnie się to nazywa), czyli cliparty do LibreOffice.

Z najważniejszych to tyle. Można jeszcze zainstalować pakiet Gnome-Games, czyli kilka gierek z projektu Gnome, których nie ma ze względu na brak miejsca na płycie CD. Funkcjonalnością zbliżone do tych dodawanych do Windows, więc rewelacji nie ma.

Ewentualnie jeszcze Gnome-Office (m.in. AbiWord, Gnumeric, GIMP, Inkscape, Dia), dużo miejsca nie zajmuje.

Z podstawowych to tyle.

(ra-v) #5

Odtwarzacz muzyki I filmów - VLC

Do czego chcesz używać tego systemu?

(Rosiak112) #6

Zgodze się ze wszystkim, tylko odtwarzacz to nie winamp, tylko np. moc :wink:

(system) #7

Odtwarzaczy muzycznych jest na linuksa sporo i jeszcze więcej.

Ja używam m.in. moc, oraz vlc.

(Arkadiusz Adamski) #8

filmy: SMPlayer

muzyka: Rythmbox (wystarcza mi:P)

zdjęcia: Gimp (obróbka)

inne: f.lux (jeżeli dużo przy kompie spędzasz czasu), Thunderbird (klient poczty i rss), Pidgin (multikomunikator), QNapi, LibreOffice i LyX (domowe biuro) i wiele innych w zależności do czego głównie używasz tego systemu..