Ubuntu - optymalizacja grafiki zintegrowanej, błąd konfiguracji Xorg

Witam

 

zacząłem się ostatnio zastanawiać, że w Windowsie w sterownikach grafiki Intela zawsze jest suwak do dostosowywania Wydajności lub Jakości, niestety na Linuxie czegoś takiego nie ma. Stąd pytanie, czy da się poprawić jakoś wydajność takiej grafiki na systemach Linux?

 

Przy próbie konfiguracji Xorg występuję problem

Hej,

 

Z tego co wiem - panelu sterowania z opcją o jakiej mówisz…na Linuksa nie ma. Sam mam Intel HD i sporo czasu spędziłem na namierzeniu informacji o tym ficzerze, napisałem też jakiś czas temu pytanie na Intelowym forum w sekcji sterowników Linuksowych, ale tam mało kto w ogóle dostaje odpowiedzi.

 

Generalnie pewne detale da się ustawić za pomocą narzędzia driconf, można też spróbować nieco wydajność podkręcić: http://notedebian.blogspot.com/2013/05/optymalizacja-sterownika-intel-hd-3000.html

 

Być może da się więcej innymi metodami, ale niestety żadne how-to o driverach Intelowskich nigdy nie wspominało o możliwości swobodnego sterowania wydajnością układu, tak jak jest to możliwe w przypadku drivera pod Windows :-/ Niestety na forum Intelowskim odpowiedzi nigdy nie otrzymałem, stąd nawet u źródła niczego się nie dowiedziałem :stuck_out_tongue:

https://01.org/linuxgraphics/downloads/2014/intelr-graphics-installer-linux-1.0.7 to się może przydać.

Wiem, znam, ale to tylko instalator, który dociąga najnowsze paczki z repo Intela - wyprzedza się repo distra. Sterowniki i Mesa też czasem przynoszą wydajność, nie da się zaprzeczyć (choć ostatnio stanęło to nieco w miejscu).

 

Pod Windows jest ten komfort, że w panelu drivera Intel HD jest suwak z 3 poziomami wydajności układu - jakość i jednocześnie najwolniej ale najładniej, optymalnie czyli jak nazwa wskazuje oraz wydajność, czyli tekstury w grach są rozmyte, detale uciekają, ale płynność wzrasta sporo. Często ten suwak pozwala grom ze średnio działającej, stać się płynną na danym sprzęcie.

 

Pod Linuksem tego raczej zrealizować się nie da, bo jeśli te opcje istnieją, no to raczej tylko Intel o tym wie :frowning: Przyznam, że nieco mnie to uwiera - dla mnie prywatnie jedyna łyżka dziegciu, gdyż Intela używa się pod Linuksem świetnie. Może sterowniki nie są tak oszlifowane jak mogą być, ale jest fajnie. Jednak tego ficzera z Windows nigdy nie znalazłem, przez co niektóre gry dostępne na Linuksie, bardziej opłaca mi się Steamem dociągnąć na Windows (mogę przynajmniej przestawić układ na wydajny i grać bez problemów, kiedy pod Linuksem są spadki FPS związane z jakością)

Dlatego poleciłem ten instalator ;). Stery w repo *buntu lubią być znacznie do tyłu. Może tak prostej opcji w driconf nie ma ale możliwości pewnych ustawień są nawet wyższe niż te z Win.

O sterach to wiem, jednak nie zawsze najnowsze znaczy lepsze :slight_smile: Driconf spróbuje, zobaczymy co da, tylko to narzedzie jest raczej dla zaawansowanych, nic nie kminie z tych opcji ;o