Ubuntu - partycje się nie montują

Zainstalowałem sobie jeszcze raz 9.04. Podczas instalacji wybrałem punkty montowania dla partycji ale po uruchomieniu nie są zamontowane. Wszystko robiłem tak jak zawsze montuje partycję (też ntfs) ale nic z tego. Wklepywałem do konsoli np. sudo mount /dev/sda5 /mnt/Moje i wyskakuje

czyli jest zamontowana.

fstab wygląda tak:

Pliki są w tych katalogach w których powinny ale nie widać ikon partycji ani w “Miejsca” ani na pulpicie ani w nautilusie.

Poszukaj, jak to zmienić w GConf. Szukaj pod hasłami GConf, Nautilus, Mój komputer.

To jest normalne zachowanie w GNOME. GNOME tylko wyświetla ikonki dla nośników zewnętrznych, a w oknie mój komputer dodatkowego dla głównego korzenia. Można to zmienić właśnie poprzez GCONF-a usuwając wpisy z /etc/fstab, a posiłkując się innym mechanizmem.

Rozwiązanie problemu jednak jest błahe. Dodaj sobie skrót dla katalogu /mnt na pulpicie.

czy ten problem to dokładnie to samo co moj ?

u mnie są właśnie widoczne ikony, ale partycje windy (2) nie są od razu zamontowane, trzeba na nie kliknąć i wtedy się montują :slight_smile:

# /etc/fstab: static file system information.

#

# Use 'vol_id --uuid' to print the universally unique identifier for a

# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices

# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).

#

# 

proc /proc proc defaults 0 0

# / was on /dev/sda6 during installation

UUID=944ac721-fad4-432d-8bb0-6d2a534cad08 / ext4 relatime,errors=remount-ro 0 1

# swap was on /dev/sda5 during installation

UUID=0e80cb08-ba57-4d96-bd14-03f64dbb59c5 none swap sw 0 0

/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0

brakuje wpisów do partycji sda2 i sda3, co mnie dziwi, bo w każdym poprzednim distro nie musiałem tego sam wpisywać, było od razu

Z tego co pamiętam w Ubuntu ntfs nigdy nie były montowane automatycznie, tylko dopiero po kliknięciu, za montowanie w Gnome odpowiada gnome-mount i zapewne jak pisał nintyfan można zmieniać ustawienie w Gconf. Z tego co jest napisane w twoim fstab, że podczas instalacji podałeś pkt montowania tylko dla sda5 i 6, dopisz po prostu do fstab, daj odpowiednie opcje. Natomiast umcs, dodaj do pozycji options do pktu montowania /mnt/Moje opcję defaults,user.

Pozdrawiam!

Problem dotyczył wszystkich partycji, nie tylko ntfs. Zaktualizowałem dzisiaj do 9.10, system się posypał tak, że huhu, zainstalowałem Kubuntu ale wracam już do GNOME. Więc problemu nie ma już.

Ponieważ 9.10 to wersja niestabilna/testowa i to mogło być przyczyną. Inną przyczyną wysypania systemu jest również bałagan lub nieoficjalne repozytoria albo repo z innych systemów, np. Debiana. Systemy oczywiście można mieszać, jeśli potrafi się nad tym utrzymać kontrolę :slight_smile:

Pozdrawiam!

Po ponownym zainstalowaniu 9.04 znowu partycje nie chciały się zamontować za Chiny więc zmieniłem punkt montowania z /mnt/ na /media/ i działa jak należy. Cały czas pisałem o systemie plików ext4 więc nie wiem dlaczego rozmowa zaczęła się o ntfs.

Bo tu się wtrącił Kornica :slight_smile:

Pozdrawiam!

nie wtrącił, a grzecznie zapytał :twisted: :lol: