Ubuntu - paski na ekranie

witam. postanowiłem zainstalować najnowszą wersję Ubuntu. Po instalacji systemu na ekranie pojawiło się 7 pionowych pasków. Ponowna instalacja nie pomogła rozwiązać problemu. Instalacja innej dystrybucji np. linux mint 17 również nie pomogła. Monitor jest na pewno sprawny gdyż w7 nie sprawa takich problemów. Wobec tego skoro na w7 jest ok to i hardware musi być ok. Co może być nie tak?

 

Procesor: AMD Athlon 64 3200+

Pamięć: 1GB

Płyta głowna: Fujitsu Siemens D2030-A1

karta graf. zintegrowana 

 

 

IMG201406_eesnxpn.jpg

Jeśli dobrze poszukałem to układ grafiki zintegrowany na tej płycie, to układ SiS (761GX), a te raczej nigdy nie były dobrze obsługiwane na Linuksie i te układy nigdy nie były rewelacją nawet pod Windows.  Jeśli tak - może czekać nas chwilka roboty. Niemniej prosiłbym o potwierdzenie.

dokładnie tak SIS761 :slight_smile:

Najlepszym wyjściem jest kupienie grafiki, zobacz jakie masz wejście na płycie agp czy pci-e jak pci-e to kupisz sobie tanio jakąś grafikę geforce i tyle.

nie chce inwestować w żadną grafikę. jeśli ogarnięcie problemu jest skomplikowane to po prostu wgram w7 i po problemie :slight_smile:

Nie jest może trudne - wiele zależy od układu. Układy tej firmy nigdy nie działały zbyt dobrze ani pod Windows, ani Linuksem (takie podstawowe układy - wyświetlać grafikę i tyle, ma być widać obraz na monitorze).

 

Nie mam Ubuntu więc ciężko mi nieco manewrować, ale czy masz zainstalowane sterowniki SiS? Z tego co podpowiada mi pamięć i internet:

sudo apt-get install xserver-xorg-video-sis

Teoretycznie to sterownik do wszystkich układów SiS.

 

Może tu jeszcze coś znajdziesz: http://pajky.blogspot.com/2011/12/hasee-sis-w-nowym-ubuntu-11041110.html

 

Ogólnie o układ nikt za bardzo ani nigdy nie dbał, ani nikt za bardzo nie dba - taki trochę niewdzięczny kawałek sprzętu :wink: W internecie parę wskazówek by się jeszcze znalazło, ale mało kto dziś jeszcze z tym układem walczy.

 

Mam nadzieję, iż powyższe informacje były choć trochę pomocne.