Ubuntu - plusy i minusy

mam dość windowsa chcę spróbować czegoś innego, banalne pytanie ale czy po zainstalowaniu ubuntu będę mógł korzystać i instalować programy chodzące pod win czy też są specjalne wersje pod ubuntu

jakie zasadnicze plusy w stosunku do win ma ubuntu oprócz oczywiście darmowego charakteru

Poczytaj http://jakilinux.org/dlaczego-linux/ powinieneś znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

Jeżeli chodzi o oprogramowanie to oczywiście są osobne kompilacje dla GNU/Linux, a osobne dla Windows, jednak wiele programów jest multisystemowych, np. Firefox czy GIMP. Prawie zawsze można też znaleźć odpowiednik aplikacji, która nie jest dostępna dla GNU/Linux. Ostatecznie może spróbować uruchomić programy dla Windows przez wine. (http://www.winehq.org)

a jeśli chodzi o szybkość działania, stabilność czy też pamięciożerność ?

czy np. worda uruchomię na ubuntu ?

Ubuntu ma domyślnie zaistalowany pakiet biurowy Open Office, który ma wszystkie narzędzia z office’a Microsoftu. Pliki możesz zapisywać w wielu formatach (obsługuje oczywiście formaty doc., ppt i inne Microsoftowe) Polecam Ci oprócz strony podanej przez poprzednika także tę http://www.ubuntu.pl/. Poczytaj sobie na początek.

Następna sprawa: większość systemów linuksowych posiada dystrybucje typu LiveCD tzn. po ściągnięciu obrazu płyty, nagraniu jej na płytę, można sprawdzić system w działaniu bez potrzeby istalowania systemu. (aby to zrobić trzeba zrestartować kompa z płytą linuksa w środku (w Bios’ie musi być ustawione bootowanie z płyty). Tutaj masz pokazane jak zainstalować Linuksa (na przykładzie ubuntu):

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21&Linux+Instalacja+systemu

Tak, przy pomocy płatnej aplikacji crossover office.

Masz odpowiedniki wordów: openoffice, koffice lub abiword pod gnome.

Szybkość i stabilność to kwestia odpowiedniej konfiguracji więc wszystko zależy od ciebie.

Przeczytaj uważnie i będziesz wiedział z czym i jak to się je http://www.eioba.pl/a75921/ubuntu_linux … i_prostota

Po zainstalowaniu Ubuntu? Instalując inne systemy przeważnie nie musisz rezygnować z Windows. Jedynie niekiedy są problemy z uruchamianiem tego drugiego, ale przeważnie wszystko powinno działać. Nie musisz więc instalować programów Windowsowych pod Linuksem. Gdy Ci się spodoba Ubuntu, to zawsze możesz wywalić Windowsa na amen.

Jakie są różnice? Przeciętny użytkownik nie zaobserwuje zbyt wielu, poza możliwością wykonania wielu rzeczy szybciej/prościej, np. instalacji programów. W dodatku pod Linuksa nie ma wirusów czy innych szkodników. Poweruserzy powinni docenić elastyczność tego systemu.

System różni się też filozofią. Tutaj każdy użytkownik powinien mieć swoje konto. To jest tak oczywiste, że autorzy niektórych programów nie widzą powodu integracji profili w ich aplikacjach, np. Kadu.

Jeżeli już odpalisz Compiz-Fusion, to powinneś się zainteresować szczególnie wtyczką tabbing, ale to już chyba oddzielny temat.

office 2003 działa również na wine

bez komentarza

wygląda ciekawie, a czy są jakieś specjalne cechy ubuntu, które go wyróżniają spośród innych systemów, jak jest z jego łatwością obsługi i stabilnością

Łatwość obsługi? Jest inaczej, często trudniej, przeważnie elastyczniej…

Sam spróbuj a się przekonasz jak jest dla Ciebie…

Plusy ma same, minusów zasadniczo żadnych, chyba że za minus uznasz to że nie będą ci działać na nim gry robione na windows, tylko pytanie dlaczego miałby działać? Porównywanie windows do linuksa nie ma sensu, to tak jakbyś chciał porównać malucha (windows) do mercedesa (gnu/linux). Wolne oprogramowanie to inny świat, wręcz nurt filozoficzny. Jeśli go polubisz będziesz gardził komerchą i wyzyskiem. Ja również kiedyś byłem w takiej sytuacji jak ty, też w pewnym momencie miałem dość windows a teraz windows jest u mnie tylko po to abym mógł czasem zagrać w stare gierki do których mam sentyment.

Początki są zawsze trudne, to normalne ale wystarczy chcieć i można zdziałać wszystko. Akurat ubuntu ma potężną społeczność, pomoc znajdziesz na każdy temat wystarczy poszukać.

Wymienię tu troszkę plusów i minusów, które zaobserwowałem w Ubuntu:

Plusy:

-Darmowy

-Stabilny

-Efekty Compiza zżerają mniej zasobów, niż Aero w Vista

-Brak BSOD’ów :slight_smile:

-Aby zmienić kompozycję nie trzeba patchować biblioteki .dll

-Bardzo mała ilość wirusów

-Wiele dostępnych pakietów w repozytorium

Minusy (właściwie, to nie do końca minusy, no ale…):

-Czasem trzeba coś skompilować, jeśli nie ma w repozytorium, lub nie ma paczek .deb (zdarza się rzadko)

-Niestety, czasem odpalanie plików .exe jest męczące (chodź istnieją taki programy jak Play On Linux, Cross Over i inne)

Plusów jest oczywiście wiele więcej, lecz wypisanie wszystkich, które zaobserwowałem trochę by zajęło.

Twoje wypisanie moze być poza tym 2 minusem… po kiego ma Linux otwierać exe… tzn może, ale nie zostal do tego stworzony więc nie można mu zarzucać słąbego wsparcia plików exe… to tak jakby napisać że ferrari ma mały bagażnik.

Właściwie, to masz rację, ale zakładam, że ktoś, kto chce zacząć przygodę z Linuxem, będzie chciał odpalić pliki .exe.

Zawsze się ktoś znajdzie. Z doświadczenia wiem że osoby które nie miały styczności wcześniej z systemem pytają czy programy z windows działają

ok, widzę, że osoby tutaj pojawiające są bardzo uprzejme i pomocne, nie napadają jak ktoś zada lamerskie pytanie, zaczynam z ubuntu…

życzcie mi powodzenia i

liczę na waszą pomoc

Dobry Wybór, gdyby nie “Only Games are for Windows”, to bym dawno się przesiadł…