Ubuntu podczas instalacji nie widzi loadera Windows 8

(Piesek64) #1

Cześć. Ubuntu podczas instalacji i nie widzi Windows 8 i chciałbym by widział, bo mam dysk SSD 64GB, ale nie mogę na nim zainstalować Ubuntu obok 8. Jak by co wyłączyłem fastboot. Dodam że mam UEFI.

(roobal) #2

Nie miałem jeszcze okazji korzystać z UEFI, ale z tego co się orientuję w teorii Grub nie obsługuje, a przynajmniej nie obsługiwal jeszcze UEFI z włączonym secure boot, a włączone secure boot w teorii wymagane jest od uruchomienia Windows 8. Podejrzewam, że właśnie dlatego Grub nie dodaje Windows 8 do listy systemów. Na dysku masz tablicę partycji MBR czy GPT?

(Piesek64) #3

GPT. SecureBoot mam wyłączone. Nie jest wymagane do 8. Grub ma wsparcie dla EFI nawet z włączonym secure boot.

(roobal) #4

Zajrzyj tutaj, możesz znajdziesz dla siebie przydatne informacje :arrow: http://wiki.gentoo.org/wiki/GRUB2#UEFI.2FGPT

(Piesek64) #5

Nie pomogło. Pierwszy punkt musiałem pominąć, bo posiadam partycję EfiBoot z Windows 8 (Ubuntu jedynie dodałby pliki bootowania). Jedynie musiałem wykasować partycję i instalować wszystko od nowa.

(roobal) #6

Niestety, jak pisałem, nie miałem jeszcze do czynienia z UEFI i takim układem, choć Windows 8 testowałem na zwykłej konfiguracji, tj. BIOS, MBR (na GPT nie chciał działać, podobno Windows 8 na GPT działa tylko pod UEFI), więc więcej niestety nie pomogę.

(system) #7

Z tego co widziałem w kilku poradnikach i tym filmiku:

Instalator Ubuntu nie wykrywa zainstalowanego Windows 8 w trybie EFI. Polecam obejrzeć ten film(po angielsku, ale mówi prostym językiem i można uruchomić napisy), bo tutaj jest wyjaśniana konfiguracja EFI i instalacja Ubuntu EFI obok zainstalowanego Windows 8 EFI. Nie wiem czy to będzie działać, bo sam narazie nie mogę zainstalować Ubuntu, ale jak będę instalował, to napewno skorzystam z tego.

(Piesek64) #8

Już ok. Pomogło 13.10 final i 8.1.