Ubuntu podczas instalcji skasował mi dwie partycje

Witam, zainstalowałem sobie ubutu wybrałem opcje instaluj obok windows 7 tak żeby mi nie skasował danych, LECZ okazało się że zainstalował się na drugim dysku HDD na którym miałem dwie partycje D i E na której były moje ważne dane i których teraz niema. Jest jedna partycja, system Windows jej nie widzi a pod ubutu jest ten dysk lecz pusty (czysty). Czy można to jakoś cofnąc. Kiedyś instalowałem sobie innego linuxa i po prostu jak wybrałem instaluj zachowująć system windows utworzył on z pustej przestrzeni dodatkowy dysk dla siebie nie kasując danych a teraz taka niespodzianka !!

Nie można cofnąć. Trzeba uważać co się robi. Aby zainstalować na czysto i bezpiecznie Ubuntu czy dowolnego linuksa obok windowsów trzeba zrobić mu miejsce - NIE PODZIELONE NA PARTYCJE - puste, czyste (np usunąć jakąś partycję).

Mimo to czasem program partycjonujący nie widzi takiego miejsca lub rozpoznaje je źle.

Aby to naprawić należy użyć darmowego programu TestDisk (dostępny dla każdego systemu) - program naprawi tabelę partycji http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step - jeśli przerwałeś instalację da się to jeszcze naprawić te partycje, które usunął.

Zawsze należy sprawdzać gdzie Ubuntu chce się instalować. W nowszych wersjach wybieramy - Wybierz inne rozwiązanie.

to czyli po danych i nic się nie da zrobić ? na amen?

Jeżeli instalowałeś sobie dalej w najlepsze nie patrząc gdzie, marne szanse na ich odzyskanie. Ale nie jest to niemożliwe. Część zawsze można odzyskać. Niestety nie pamiętam jakiego programu używałam do tego, bo instalowałam ich kilka i dopiero któryś darmowy program w ogóle dał radę odzyskać część danych.

Można próbować odzyskać pliki, najpierw programem podanym przez Xanthia (z miasta świętej wierzy) - on odzyska tablicę partycji, a potem użyj programu Photorec :

http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step .

Czytaj uważnie opisy używania tych programów.

Przede wszystkim nie wykonuj żadnych operacji zapisywania na dysku, tj. nie formatuj go, nie kopiuj nic na niego, abyś nie nadpisał danych, które jeszcze są na dysku, one są tylko niewidoczne dla systemu.

Oczywiście, że można cofnąć.

Przy odzyskiwaniu partycji w żadnym wypadku nie używamy Photorec, nalezy użyć do tego programu TestDisk , gdyż Photorec odzyskuje pojedyncze pliki, a nie układ partycji, spowoduje to tylko ogromny bałagan. TestDisk odzyska stary układ partycji wraz z plikami, więc nie ma potrzeby korzystać z Photorec.

Tutaj masz instrukcję użycia programu TestDisk :arrow: http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/in … pic=2948.0

Nie można tego cofnąć w GPartEd po wybraniu opcji instaluj. Można to naprawić TestDiskiem. Zależnie od struktury dysku możliwe, że uda się to przy szybkim skanowaniu, albo po głębokim, a czasem i to nawet nie pomaga. Wtedy w ostateczności przy pomocy wymienionego tu PhotoRec. Ja miałam głupi przypadek kiedyś przy instalacji linuksa właśnie, że usunięcie jednej z partycji spowodowało usunięcie dwóch pozostałych. I niestety plikowo odzyskiwałam, ale nie wszystko się udało odzyskać. Część nazw plików zaginęła bezpowrotnie, część plików też mimo, że nie wykonywałam na tym dysku żadnych operacji.

Witam, po bardzo długim czasie - udało się odzyskać jedną cała partycje (druga); a z pierwszej tam gdzie się zainstalowało Ubutu odzyskanie mbr było już nie możliwe lecz odzyskałem setki plików głownie *.jpg !

Żadna nazwa się nie uchowała, Photorec odzyskał pliki lecz nazwy nadał swoje.

Mam pytanie czy ten program Photorec umie odzyskiwać pliki *.xlsx (nowe excel), gdyż żadnego mi nie odzyska.

Jakim programem można jeszcze odzyskiwać pliki ?

Czy mam już sobie darować dalsze próby odzyskiwania plików bo nić już więcej nie odzyskam czy ktoś jeszcze coś podpowie ?

Dodane 16.11.2012 (Pt) 15:52

Jak już wcześniej pisałem program PhotoRec odzyskał mi niektóre pliki.

A w programie TestDisk jest możliwość zapisanie obrazu uszkodzonego dysku w pliku *.dd funkcją Image creation.

kopia uszkodzonego dysku jest robiona sektor po sektorze i zajmuje tyle co pojemność dysku uszkodzonego.

Można ten obraz *.dd podobno przeglądać później programem 7-zip.

Czy ktoś już takie coś robił i jakie były rezultaty?

TestDisk nie może odbudować MBR wiec co będzie w takim obrazie dysku *.dd jak niema struktury katalogów/plików ??

Dodane 17.11.2012 (So) 14:03

zrobiłem obraz dysku *.dd lecz struktury katalogów niema, program 7-zip nie może otworzyć pliku. Próbowałem otworzyć/zamontować obraz dysku programem OSFMount lecz wirtualny dysk z obrazem *.dd zachowuje się tak jak uszkodzony pierwotny dysk czyli też nie można go normalnie otworzyć. Jak wcześniej juz pisałem udało mi sie odzyskac kilka set plików *.jpg.

LECZ PILNIE POTRZEBUJE ODZYSKAĆ PLIK EXCEL *.xlsx, zna ktoś jakiś program który potrafi wyszukać dany plik i go odzyskać ?

Dodane 18.11.2012 (N) 16:22

Widzę że już nikt niema nic do dodania, wiec dziękuje wszystkim za pomoc !

program testDisk - odzyskał jedna cała partycje, że tak powiem tą drugą na dysku!

program PhotoRec - odzyskał 68126 plików z pierwszej partycji na której zainstalowało się Ubutu!

ste-fan