Ubuntu- podział dysku 250GB

Witam,

Mam zamiar zainstalować na dysku SATA 250GB Linuksa Ubuntu 8.10 lub 8.04 (jeszcze nie wiem jaki) i kompletnie nie wiem jak to zrobić, czytałem już poradniki, ale zupełnie nie wiem jaki podział byłby najrozsądniejszy… Jak próbowałem w instalatorze dzielić dyski na starym kompie (80GB ATA) to nie wiedziałem jak to robić, jakie funkcje i systemy plików wybrać itp. a jak już coś zrobiłem to po naciśnięciu “Do przodu” wyskakiwał błąd, że nie wybrałem systemu plików (czy coś w tym rodzaju) i żebym to zmodyfikował poprawnie w kreatorze partycjonowania! Kończyło się na tym, że musiałempozwolić linuksowi, na to żeby sam podzielił dysk :frowning: Proszę o jakieś proste rady jak mógłbym to ustawić na nowym dysku SATA 250GB, żebym miał jedną, sporą i oddzielną partycję tylko i wyłącznie na moje programy i moje dokumenty!

Cały dysk po system?

tak, cały dysk na linuksa, na drugim mam Windowsa XP Home- razem = 2 dyski: 1linuks, drugi Windows

sda1 może być na swapa, jeśli masz laptopa to daj 2GB(na hibenację) jak nie to ile chcesz, sda2 “/”, 40GB proponuję, sda3 /home - reszta miejsca.

Ja mam 3 partycje i zazwyczaj tak się właśnie dzieli dysk.

  1. swap - czyli przestrzeń wymiany: http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_wymiany Jeśli instalujesz na komputerze z podpisu to do domowych zastosowań można by sobie dać spokój ze swapem. Ew. możesz zrobić małą partycje np. 512MB.

  2. / - partycja na główny system plików. Należy ustawić jej punkt montowania na “/”. Tu będzie cały system, rozsądne minimum 3.5GB, ja po zainstalowaniu paru(nastu) aplikacji mam zajęte 3.8GB. System plików: ext3

  3. /home - katalog domowy użytkownika, tu przechowujesz swoje pliki oraz przechowywane są tam ustawienia aplikacji (ale podkreślam, same ustawienia, np. profil przeglądarki internetowej, ale nie sama przeglądarka). System plików: ext3

Polecam poczytać: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … -linuksie/

Swap 2 gb

\boot 250 mb

\ 50 gb

\home reszta miejsca

a jak ustawić punkt montowania, użyj jako i lokalizacja nowej partycji dla swap?

i o co chodzi z tą lokalizacją nowej partycji?