Ubuntu - pomoc w dobraniu sprzętu, programów itp

Witam

posiadam płytę główną msi p55 gd65,procesor core i5 760, grafikę gts250 i 4gb ram-u

zamierzam zainstalować i pobawić się linuksem ubuntu ver. 11.04

tylko nie wiem czy system ten posiada w swojej bazie sterowniki pod mój sprzęt.

Prosił był o podanie przez użytkowników sprawonych programów które bez problemu odtworzą filmy itd.

z góry dziękuje

Z tego co podałeś to tylko karta graficzna może wymagać instalacji sterowników. Ogólnie nvidia ma dobre sterowniki dla nie-Windows, nie powinno być problemu.

Co do różnorodnego oprogramowania - Ubuntu ma zainstalowane domyślnie wiele programów, spokojnie można od nich zacząć. Ogólnie sprawy sterowników, kodeków - na 99% znajdziesz opisy instalacji w sieci, które często są bardzo proste i ograniczają się do 1 komendy w konsoli.

Powinno pójść bez problemu, jeśli nie ma jeszcze innego, nietypowego sprzętu (niektóre np. karty telewizyjne, sieci bezprzewodowych).

Do grafiki ściągnie się sterownik, powinien pojawić się stosowny monit. Albo trzeba poszukać programu do instalacji sterowników, będzie jż zainstalowany (nie pamiętam nazwy).

Odtwarzanie filmów działa, trzeba zainstalować kodeki (jest to pakiet “Ubuntu Restricted Extras” w Synapticu, dodatkowo instalują się niektóre czcionki, flash, java). Jeśli później nie będzie odtwarzał niektórych filmów DVD (zabezpieczonych CSS), trzeba wpisać polecenie: sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh

(W Polsce można o tym oficjalnie pisać, problem z prawem patentowym jest w USA, tutaj one nie obwiązują).

Jeszcze trzeba zainstalować… LibreOffice - w domyślnej instalacji nie ma niektórych części programu, jak baza danych. Dociągnie się brakująca reszta.

Można doinstalować Cliparty (nie pamiętam nazwy, chyba OpenOffice free clipart, albo jakoś podobnie, łatwo znaleźć).

Jeszcze dodatkowo można w Synapticu GnomeGames (w domyślnej instalacji nie ma wszystkich).

Może być problem z późniejszym usunięciem Ubuntu, jeśli zainstalowany jest już Windows 7 (można stracić obydwa systemy).

Jeśli Ubuntu będzie zainstalowany na partycji Windows poprzez Wubi, to może się nie uruchamiać - gdy Windows ma dodatkową partycję 100MB. Wtedy na tą partycję trzeba przekopiować pliki rozruchowe wubilldr i wubildr.mbr

do drukarki też już znalazłem

posiadam Canona ip4500

Gorzej mam z kartą wi-fi posiadam d-linka typ dwa-140 w standardzie n

ale akurat do niej nie ma sterowników

posiada może ktoś kartę wi-fi która dobrze spisuje się pod linuksem

Wszystkie chipsety atheros-a.