Ubuntu - powiększenie partycji /

(Manonim93) #1

Posiadam Ubuntu 10, ale niestety podczas instalacji źle wyznaczyłem sobie partycje tj. dysk 80 GB podzieliłem na:

\ - 5GB

\home 15GB

FAT32 nieużywane: 60GB

Z założenia system miał być tylko na przetestowanie, ale jednak chcę dalej go jeszcze używać, niestety jak wiadomo 5GB / to za mało i moje pytanie jest takie:

Czy da się w jakiś sposób powiększyć partycję główną / kosztem tego nie używanego FAT'u? I tak aby oczywiście nie wiązało się to z formatem. Możecie proponować programy zarówno na Ubuntu jak i Windowsa bo oba te systemy posiadam. Uprzedzając wszystkich ciekawskich: Dysk stał pusty wraz z pojawieniem się nowego Ubuntu postanowiłem sobie go zainstalować robiłem to w pośpiechu i tak jakoś "byle jak" to porozdzielałem :confused: Pozdrawiam.

(Sawyer47) #2

Z pomocą GParted możesz zmieniać rozmiar partycji – choć nie wiem czy można zmieniać partycję na której stoi właśnie uruchomiony system. Zawsze możesz jednak pobrać LiveCD/LiveUSB GParted.

(roobal) #3

Najlepiej napisz jaki jest układ partycji i daj jeszcze wynik polecenia

sudo fdisk -l

Partycję dla /home można by było przesunąć ale może się to wiązać z utratą danych. Mimo wszystko powinieneś sobie zrobić kopię zapasową najważniejszych dla Ciebie plików, ewentualnie zmniejsz najpierw partycję FAT i skoro jest pusta, to na nią przekopiuj najważniejsze pliki, aby ich nie stracić po przesunięciu partycji dla /home, być może nie ulegną zniszczeniu ale po co ryzykować.

Na zamontowanej partycji będzie raczej ciężko :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Manonim93) #4

Pobrałem sobie GParted ale, żeby zmienić wielkość partycji trzeba ją najpierw odmontować, ale oczywiście nie da się jej odmontować gdy pracyje na niej system wraz z GParted :D. Pobieram więc sobie LiveCD powinno się udać:smiley:

http://www.dobreprogramy.pl/Parted-Magic-5.8,System,Linux,18724.html

Jak się uda to napiszę,

Udało się:smiley:

PS: Taka rada dla potomnych, jeżeli nasza docelowa partycja którą chcemy powiększyć leży na początku dysku to musimy zmniejszyć te leżące dalej zaczynając od najdalszej (tej najbardziej a lewo)

PS2: Nie trzeba marnić płytek przecież GParted jest na systemowej więc lepiej przekopać pokój i znaleźć :smiley:

(RubasznyRumcajs) #5

taka porada dla potomnych: używa sie LVMa a nie cuduje z partycjami :slight_smile: