Ubuntu problem gdzie zainstalować

Otóż po ostatnim instalowaniu ubuntu vista zagineła na dysku była ale nie udało mi sie jej dodać do gruba ubuntu. Teraz moje pytanie dotyczy:

  1. na jakim dysku zainstalować ubuntu min. ile dac dysku na swap i ile na katalog plików.

  2. jak po instalacji dodać viste do gruba jesli vista jest na dysku C która jest partycją podstawowa.

3 Pytam sie tak bo nie chce znowu robic formata.

Prosze o odpowiedź.

swap

2x ilość ramu

/

minimum 8Gb

home

możesz ale nie musisz :wink:

No tutaj się nie zgodzę. Pierwszą sprawą jest to ze spokojna ilość to 512 mb dla osób posiadających mało ramu. (~128-378 mb ) Jeżeli masz więcej to nie jest Ci aż tak potrzebne tyle miejsca, bo i tak zostaje ono wykorzystane po zajęciu pamięci.

Przepraszam ? Minimalna ilość to 2 gb, ale to tak na minimum, chyba ze instalujesz beż środowiska graficznego, ale ze standardowego instalatora 4-5 gb spokojnie na początek Ci wystarczy.

/home akurat musisz. Bo nie będzie gdzie przechowywać plików konfiguracyjnych programów.

Oj tutaj Ci powiem ze są z tym spore problemy. Zresztą przeczytaj sam:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t= … sta+ubuntu

To jest nawet mój temat chociaż i tak sie nic nie dało zrobic bo nie wiedziałem na jakim dysku miałem viste. teraz powinno być wszytko ok.

/home

Nie musisz tworzyć osobnej partycji dla /home

Jeśli jej nie utworzysz to będzie ona jako katalog na /

Też dałem swapa równego 2x ram - ale niepotrzebnie.

Przy 512 RAM ze swapa (1 GB) maksymalnie było używane 5%

zgdzę się tylko z tym drugim :slight_smile:

To jak w końcu maja być trzy partycje??

jedna /

jedna swap (wiecej jak 512 MB nie ma sensu)

opcjonalna /home

Jak wywalisz jednego linuxa a zainstalujesz innego i wskazesz mu ta partycje /home to wszystkie twoje ustawienia itd bedziesz mial nadal. Jesli /home bedzie na partycji / to wtedy stracisz swoje ustawienia.