Ubuntu, problem instalacji sterowników nvidia

Witam

Problem jest w temacie. Na początek zaznaczam, że przeczytałem ten temat

Wskazówki użytkownika “roobal” sprawdzały się aż do czasu wyłączenia “X’ów”. Posiadam karte graficzną Geforce 4 Ti 4200. Problem polega na tym, że w tamtym temacie użytkownik “estes” napisał aby przed instalacją sterowników wyłączyć niejakie “X’y” funkcją “/etc/init.d/gdm stop”. I tu się pojawia problem ponieważ jak wpisze tę funkcję całkiem wywala mi system i pojawia się takie coś (zdjęcie robione z komórki).

http://img217.imageshack.us/img217/7223/dsc00457xa3.jpg

Potem chwilę czekam i nic się dzieje przez co zostaje mi restartowanie komputera. Instalowałem także ten sterownik

NVIDIA-Linux-x86-96.43.05-pkg1.run

Tzn nie tyle instalowałem co próbowałem zainstalować. Podczas wpisywania tych operacji jako root

sudo chmod +x NVIDIA-Linux-x86-96.43.05-pkg1.run

sh NVIDIA-Linux-x86-96.43.05-pkg1.run

program instaluje się do czasu aż wyskakuje błąd związany najprawdopodobniej z tymi “X’ami” Tutaj jest log z instalacji nvidii

nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'

creation time: Sun May 18 15:15:54 2008


option status:

  license pre-accepted : false

  update : false

  force update : false

  expert : false

  uninstall : false

  driver info : false

  precompiled interfaces : true

  no ncurses color : false

  query latest version : false

  OpenGL header files : true

  no questions : false

  silent : false

  no recursion : false

  no backup : false

  kernel module only : false

  sanity : false

  add this kernel : false

  no runlevel check : false

  no network : false

  no ABI note : false

  no RPMs : false

  no kernel module : false

  force SELinux : default

  no X server check : false

  force tls : (not specified)

  X install prefix : (not specified)

  X library install path : (not specified)

  X module install path : (not specified)

  OpenGL install prefix : (not specified)

  OpenGL install libdir : (not specified)

  utility install prefix : (not specified)

  utility install libdir : (not specified)

  doc install prefix : (not specified)

  kernel name : (not specified)

  kernel include path : (not specified)

  kernel source path : (not specified)

  kernel output path : (not specified)

  kernel install path : (not specified)

  proc mount point : /proc

  ui : (not specified)

  tmpdir : /tmp

  ftp mirror : ftp://download.nvidia.com

  RPM file list : (not specified)


Using: nvidia-installer ncurses user interface

-> The file '/tmp/.X0-lock' exists and appears to contain the process ID '4955'

   of a runnning X server.

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing. 

       For further details, please see the section INSTALLING THE NVIDIA DRIVER

       in the README available on the Linux driver download page at

       www.nvidia.com.

ERROR: Installation has failed. Please see the file

       '/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find suggestions

       on fixing installation problems in the README available on the Linux

       driver download page at www.nvidia.com.

Próbowałem także zainstalować sterownik za pomocą menedżera sterowników własnościowych jednakże ani on nie chce się włączyć ani tym bardziej zainstalować :(. Plz pomocy.

sudo apt-get install envyng-gtk

Następnie Narzędzia Systemowe EnvyNG z meni i działasz , oczywiście Ubuntu 8.04 ?

Z pewnością uruchomi program napisany w GTK+ bez serwera graficznego…

paczu , spróbuj zainstalować sterowniki korzystając z tego - http://kaka.ovh.org/howto/nvidia_drivers/ - poradnika.

ludzie sami sobie problemy tworza

wrzucasz xorg na sterownik vesa, odpalasz x a potem odpalasz manager sterowników własnościowych…

Plichu , tak też można. Ale czasem po prostu nawet VESA nie pomoże. Osobiście mam kartę ATI Radeon X700, kiedy sterownikiem jest VESA sypie się wszystko. “Czarny ekran”, więc nauczyłem się korzystać z konsoli. Nawiązując jeszcze do tego, co powiedziałeś, a konkretniej tłumacząc “na po polskiemu”. (zaczynamy od tego jak się nie odpala serwer X i jesteśmy zalogowani jako użytkownik):

sudo /etc/init.d/gdm stop && nano /etc/X11/xorg.conf

Szukamy sekcji “Device”. Zmieniamy Driver na vesa. Zamykamy.

sudo /etc/init.d/gdm start

Jeżeli się odpaliło to się logujemy i wchodzimy:

System > Administracja > Menedżer Sterowników Własnościowych

Zaznaczamy sterownik Nvidii. Dalej działa program, a my upajamy się widokiem.

Envy ma także tryb tekstowy więc instalacja tego narzędzia mimo nie działających prawidłowo X-sów ma sens

może i pewne karty ati mają problem ze sterownikiem vesa ale nvidia na nim bez problemu wstanie…

Ok dzięki wszystkim za pomoc ale mam inny dość poważny problem. Mianowicie. Zainstalowałem pomyślnie sterowniki wg poradnika, który dał Oxygen i w pliku xorg.conf nv jest zmienione na nvidia. Tak samo jest dodana linijka Load “glx”. Niewiem tylko gdzie dodać te 2 linijki

Load "dri"

Load ""GLCore"

Problem przedstawia się następująco. Nie mam w ogóle tego paska w oknach na którym znajdują się przyciski “maksymalizuj, zamknij, minimalizuj” oraz konsola to czysty biały ekran. Tzn jest sam ekran (cały biały) ale da się na nim pisać po “omacku”, wszystkie funkcje działają tylko nie są wyświetlane. Co do problemu okien znalazłem, że można chwilowo usunąć ten problem funkcją

metacity --replace &

Funkcja przywraca oby dwa problemy, jednak problem najprawdopodobniej powróci po restarcie jak nie po jakimś dłuższym czasie. Znalazłem także notkę o tym, że Compiz nie chce mi pracować dobrze ze sterami albo Compiz próbuje załadować efekty 3D. A jeszcze takie coś (to mnie aż zadziwia :D) W tym poradniku co dał Oxygen pozostało mi zainstalowanie pakietu mesa-utils funkcją

aptitude install mesa-utils

Instalacja wymagana jest jako root i kiedy loguje się na rota po wpisaniu “sudo su” przeskakuje mi automatycznie na rota (bez pytania o hasło). Następnie jeśli naciskam obojętnie jaki klawisz, kopiuje tekst to z powrotem wywala mi konsolę do normalnego użytkownika i tak w kółko. Nie mam możliwości zalogowania się na roota ;p. Edit : ok zainstalowane pakiety mesa-utils (przy terminalu wystarczył tylko restart). W końcu mam pozytywny wynik

root@plich-desktop:/home/plich# glxinfo | grep -i direct 

direct rendering: Yes

Teraz tylko żeby nie powtórzył się ten incydent z terminalem i oknami gdzie trzeba użyć funkcji metacity ;p. pozdro i thx wszystkim za pomoc

//Moduły xorg.conf

Ok. Jeśli chodzi o moduły:

Load "dri"

Load ""GLCore"

Dodajesz nową sekcję w xorg.conf :

Section "Module"

             Load "dri"

             Load ""GLCore"

EndSection

//Compiz-Fusion Efekty 3D… Pokazuje jakieś logi? Dodatkowo dodaj te linijki do pliku xorg.conf :

Section "Extensions"

                       Option "Composite" "Enable"

EndSection

I spróbuj ponownie. //Menedżer okien Jeśli chodzi o menedżer okien (czyt. metacity). Skoro polecenie:

metacity --replace &

Ci działa to dodaj sobie to polecenie do autostartu:

System -> Preferencje -> Sesja