Ubuntu problem z drukowaniem

Jestem początkujcy.Ubuntu 18.04.LTS.
Zainstalowałem drukarkę Brother 1110E (mono laser),przewód USB.Widoczna w systemie (domyślna).Tekst do wydrukowania (na AbiWord),drukarka się uruchamia,wciąga kartkę i wysuwa nie zadrukowaną.Próbowałem zmienić USB na inny a efekt ten sam.
Dodałem inną drukarkę (kolor-tusze) Epson XP-245.Efekt teaki sam,przesuwa kartkę ale bez druku.
Na drugim laptopie pod Win10 (OpenOffice) wszystko jak należy.
Proszę o pomoc doświadczonych użytkowników.
Z użytkowania samego systemu jestem b.zadowolony.

To kłopot prawdopodobnie ze sterownikami lub AbiWord’em. Masz LibreOffice w systemie? Jeśli tak, to skorzystaj z Writer’a (odpowiednik Worda) i zobacz. Jeśli będzie to samo, to kłopot stanowią sterowniki lub biblioteki druku.

Sam mam Ubuntu 21.04, ale nie korzystam na nim z drukarek.

Próbowałem z LO Writer,a,to samo. W sumie tez nie korzystam z drukarki w Ubuntu tylko na Win, ale trochę mnie denerwuje fakt,że nie potrafię sobie z tym poradzić.No cóż,może kiedyś ten temat ogarnę.Na razie jestem za słaby w tym temacie,dzięki.

Drukarka ma słabe wsparcie, a w zasadzie jego brak jeżeli chodzi o otwarte sterowniki lub driverless (Driverless Printing - OpenPrinting)
Printer: Brother HL-1110 | OpenPrinting - The Linux Foundation

Musisz pobrać sterowniki własnościowe. A najlepiej jakbyś miał Ubuntu 21.04, bo są w repozytorium obecne (brother-cups-wrapper-common brother-cups-wrapper-extra brother-cups-wrapper-laser brother-cups-wrapper-laser1) i nie trzeba kombinować z instalatorem ze strony Brothera.

Jak chcesz spróbować na obecnej dystrybucji Ubuntu to pobierz to:
https://support.brother.com/g/b/downloadend.aspx?c=eu_ot&lang=en&prod=hl1110_us_eu_as&os=128&dlid=dlf006893_000&flang=4&type3=625&dlang=true

Wypakuj sobie, otwórz konsolę w katalogu z instalatorem i wpisz:
chmod +x linux-brprinter-installer-2.2.2-2
Przełącz sobie prawa na superuser:
sudo su
(wpisz hasło użytkownika i zatwierdź enterem)
Uruchom instalator:
./linux-brprinter-installer-2.2.2-2
Dalej poprowadzi Cię instalator od Brothera.
Jak zapyta o DeviceURI to dajesz "N", czyli nie, bo podłączasz ją przez USB.

Z Epsonem będzie tak samo. Tylko komercyjne sterowniki dostępne:
https://download.ebz.epson.net/dsc/du/02/DriverDownloadInfo.do?LG2=PL&CN2=&DSCMI=128442&DSCCHK=cd9ebe527dd284d5e07ccda0e01248823caa7cb7

Bardzo dziękuję,Znajdę czas i będę próbował.Może się uda.

U mnie lapek z 32 bit. Ubuntu 21.04 chyba już pod 64 bit.

Dałem sobie spokój z instalacją sterowników.Mam sposób na bezproblemowe drukowanie: tworzę dokument,wysyłam jako załącznik na swój e-mail,pobieram na telefon i drukuję z telefonu.Działa!

Jak już w ten sposób, to jest KDE Connect, na Gnome GSConnect.
Nie trzeba mailem. Plik wysyłasz jednym ruchem.

„Wstaję za piętnaście trzecia. Latem to już widno.Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem,śniadanie jadam na kolację,więc tylko wstaję i wychodzę.
-No ubierasz się pan
-W płaszcz jak pada.Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu?
-Aaaa…fakt.
-Do PKS mam pięć kilometry.O czwartej za piętnaście jest PKS.
-I zdanżasz Pan?
-Nie, ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się. Przystanek idę do mleczarni, to jest godzinka. Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa.Mleko, wiesz pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada. W Szymanowie zsiadam, znoszę bańki i łapię EKD. Na Ochocie w elektryczny, do Stadionu. A potem to mam już z górki, bo tak:119, przesiadka w trzynastkę, przesiadka w 345 i jestem w domu. To znaczy w robocie. I jest za piętnaście siódma. To jeszcze mam kwadrans.To jeszcze sobie obiad jem w bufecie.To po fajrancie już nie muszę zostawać,żeby jeść, tylko prosto do domu i góra 22.50 jestem z powrotem. Golę się, jem śniadanie i idę spać”
:wink:

Dzieki,nie wiedziałem,wieczorem zainstaluję.

Ja osobiście bym się skupił na sterowniku, ale czasami już się nie chce tłumaczyć.