Ubuntu Server jako "serwer" do testowania skryptów?

Witajcie. Chciałbym sobie zrobić takie pseudo serwer do testowania/pisania skryptów. Chciałbym by była to maszyna wirtualna,lecz pozostaje problem jak tego dokonać. Wyczytałem coś o Ubuntu Server, mógłby mi ktoś coś o tym powiedzieć?

Chyba ci chodzi o Virtual Box.

Ubuntu Server to pewnie Linuks bez GUI.

Ubuntu Server, to stabilniejsze Ubuntu bez X serwera. Nie zainstalujesz na nim Flasha, itp. Musiałbyś pozmieniać repo…

Lepiej czystego Debiana.

Zależy dla kogo lepiej. Ubuntu Server LTS ma świeższe oprogramowanie, niż stabilny Debian. Debian co prawda jest stabilny, ale Ubuntu Server jest bardziej przewidywalny i posiada wsparcie techniczne producenta, a w przypadku Debiana kto udziela wsparcia? Po prostu oba systemy mają swoje zalety, nie dla każdego Debian będzie lepszym rozwiązaniem, a w tym konkretnym przypadku jaki sens ma zmiana Ubuntu na Debiana?

Pozdrawiam!

Więc wystarczy pobrać Ubuntu Server i zainstalować czy coś jeszcze trzeba zmieniać ?Jak to z tym jest? Ponadto ma to GUI czy jest pozbawione GUI?

Ubuntu Server domyślnie instaluje się bez trybu graficznego. Pobierasz obraz systemu, instalujesz maszynę wirtualną, jako napęd wskazujesz obraz iso, maszyna wirtualna potraktuje go jako płytę CD, instalujesz i to wszystko. Potem możesz doinstalować np. Fluxboksa, albo pełne środowisko graficzne, jeśli wolisz i potrzebujesz. Jeśli chcesz coś z GUI i na maszynę wirtualną, to może zamiast Ubuntu Server, pobierz sobie Lubuntu z lekkim środowiskiem graficznym Lxde, u mnie na Virtualboksie działa elegancko.

Pozdrawiam!

Z samym zainstalowaniem jako maszyny wirtualnej nie powinno być problemu. Jednak jak tam dodać MSQL, PHP itd. tak by to pełniło rolę “pseudo” serwera do testowania skryptów. Wybaczcie, że pytam o takie rzeczy,ale nie jestem za bardzo obcykany w temacie komend Linuxa (a wydaje mi się, że to się instaluje przez komendy)

czemu po prostu nie ściągniesz sobie “normalnego” ubuntu i nie doinstalujesz sobie ew. potrzebnych pakietów?

co do instalacji lampa - pierwszy winik z googla http://www.multimediaboom.com/how-to-in … 0-1010-04/

Też szukałem prostej instalacji “serwerka” (bo nie chcę go mieć cały czas) i najlepszym wyborem okazał się xampp.

Włączasz - jest, wyłączasz - nie ma. I wszystko na zwyczajnym Ubuntu.

Przykładową instalację masz na stronie:

http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html

Tutaj masz jak dodać GUI do graficznego sterowania (jeżeli ci potrzebne):

http://www.samundra.com.np/solved-gui-for-xampp-in-ubuntu10-04-lts-lucid-lynx/136

Albo

sudo apt-get install apache2 php5 mysql-server phpmyadmin

albo jak pisali koledzy wyżej. Możesz też zainstalować Webmina, do zarządzania systemem przez przeglądarkę.

Pozdrawiam!

mam jeszcze jeden problem. Zainstalowałem Ubuntu i po uruchomieniu chce pobrać język (nie wszystko jest od razu spolszczone). Pyta mnie o hasło w celu autoryzacji. Jakie to jest hasło (to z logowania nie działa - wyrzuca błąd)?.

Jakie Ubuntu? Język jeśli miałeś połączenie z internetem powinno pobrać automatycznie.

Hasło jest takie samo, jakie ustawiłeś dla pierwszego użytkownika, jeśli nie pasuje, uruchom Ubuntu z płyty i ustaw nowe hasło, wykonując polecenia

sudo mount /dev/sda1 /mnt

sudo chroot /mnt

passwd nazwa_uzytkownika

exit

zakładam, że /dev/sda1, to partycja, na której jest zainstalowane Ubuntu, jeśli to inna partycja, to podaj właściwą.

Pozdrawiam!

Ubuntu 11.10. Co do hasła - to sprawdzę potem i napisze, ale dziwi mnie fakt (nie wiem czy to to samo hasło., że w Ustawieniach -> Konta użytkowników liczba kropek w haśle jest mniejsza od wpisanego. A nie można zmienić hasła (w terminalu) za pomocą

To nie będzie to samo co Ty podałeś?

arlid , nie, to nie to samo.

roobal pokazał chrootowanie z LiveCD.

To jest to samo, tylko, że hasła nie możesz w ten sposób zmienić, bo nie znasz hasła administratora, czyli nie znasz hasła dla poleceń wykonywanych z sudo (przynajmniej tak wynika, z tego co pisałeś wcześniej). Natomiast w LiveCD sudo działa bez hasła, ale z racji tego, że w LiveCD nie ma twojego użytkownika, musisz się zalogować do systemu zainstalowanego na dysku, czyli chrootować się, a w chroot i tak będziesz działał jako root, więc możesz przeprowadzać dowolne operacje na systemie zainstalowanym na dysku, w tym zmienić hasło dowolnego użytkownika.

Pozdrawiam!

Dobra, wiem, że może wymyślam, ale znowu mam problem. Hasło działa, dzięki wielkie, lecz nie mogę nic pobrać (chodzi na razie o sam pakiet języka). Wyświetla mi błąd “Requires installation of untrusted packages”. Szukałem w internecie i nie wiem czy to tak ma być, czy nie, ale po zmianie w Software Sources na Main Server nie ma błędu (co da zaznaczenie Source Code(?)), ale za to np. pobierze locale do gnome a reszta pozostaje failed i pasek postępu przesuwa się od lewej do prawej. Czy to jest normalne i trzeba czekać, czy powinno się pobrać płynnie? Drugi problem to panel do kontrolowania xampp i skróty na pulpicie. DO ich utworzenia również znalazłem rozwiązanie, dwie komendy:

sudo apt-get install --no-install-recommends gnome-panel

i następnie

gnome-desktop-item-edit ~/Pulpit/ --create-new

po czym mam okienko, wpisuje tam to co trzeba do uruchamiania xampp control panel i nic, nie działa. Jeszcze jedna rzecz to sprawa kopiowania. Nie mogę nic skopiować z jednej do drugiej lokalizacji. Wyskakuje błąd “protocol error”. Wiem, że to może dziwne, ale zaciekawiłem się tym i chciałbym poznać rozwiązania tych problemów.

PS: Czy komendy w Lubuntu i Kubuntu będą takie same?

Instalujesz na Ubuntu Server?

Nie rozumiem pytania. W każdym GNU/Linux są takie same.

We wszystkich debianowcach do instalacji najcześciej używa się

apt-get

lub

aptitude

Nie, chodzi o zwykłe Ubuntu 11.10. Co do komend to chodziło mi to czy np. komenda “sudo apt-get install --no-install-recommends gnome-panel” jest taka sama zarówno w Ubuntu czy Kubuntu.

Naturalnie.