Ubuntu Server jako "serwer" do testowania skryptów?


(arlid) #1

Witajcie. Chciałbym sobie zrobić takie pseudo serwer do testowania/pisania skryptów. Chciałbym by była to maszyna wirtualna,lecz pozostaje problem jak tego dokonać. Wyczytałem coś o Ubuntu Server, mógłby mi ktoś coś o tym powiedzieć?


(ra-v) #2

Chyba ci chodzi o Virtual Box.

Ubuntu Server to pewnie Linuks bez GUI.


(Qba Lukaszczyk) #3

Ubuntu Server, to stabilniejsze Ubuntu bez X serwera. Nie zainstalujesz na nim Flasha, itp. Musiałbyś pozmieniać repo…

Lepiej czystego Debiana.


(roobal) #4

Zależy dla kogo lepiej. Ubuntu Server LTS ma świeższe oprogramowanie, niż stabilny Debian. Debian co prawda jest stabilny, ale Ubuntu Server jest bardziej przewidywalny i posiada wsparcie techniczne producenta, a w przypadku Debiana kto udziela wsparcia? Po prostu oba systemy mają swoje zalety, nie dla każdego Debian będzie lepszym rozwiązaniem, a w tym konkretnym przypadku jaki sens ma zmiana Ubuntu na Debiana?

Pozdrawiam!


(arlid) #5

Więc wystarczy pobrać Ubuntu Server i zainstalować czy coś jeszcze trzeba zmieniać ?Jak to z tym jest? Ponadto ma to GUI czy jest pozbawione GUI?


(roobal) #6

Ubuntu Server domyślnie instaluje się bez trybu graficznego. Pobierasz obraz systemu, instalujesz maszynę wirtualną, jako napęd wskazujesz obraz iso, maszyna wirtualna potraktuje go jako płytę CD, instalujesz i to wszystko. Potem możesz doinstalować np. Fluxboksa, albo pełne środowisko graficzne, jeśli wolisz i potrzebujesz. Jeśli chcesz coś z GUI i na maszynę wirtualną, to może zamiast Ubuntu Server, pobierz sobie Lubuntu z lekkim środowiskiem graficznym Lxde, u mnie na Virtualboksie działa elegancko.

Pozdrawiam!


(arlid) #7

Z samym zainstalowaniem jako maszyny wirtualnej nie powinno być problemu. Jednak jak tam dodać MSQL, PHP itd. tak by to pełniło rolę “pseudo” serwera do testowania skryptów. Wybaczcie, że pytam o takie rzeczy,ale nie jestem za bardzo obcykany w temacie komend Linuxa (a wydaje mi się, że to się instaluje przez komendy)


(RubasznyRumcajs) #8

czemu po prostu nie ściągniesz sobie “normalnego” ubuntu i nie doinstalujesz sobie ew. potrzebnych pakietów?

co do instalacji lampa - pierwszy winik z googla http://www.multimediaboom.com/how-to-in … 0-1010-04/


(-Łukasz-) #9

Też szukałem prostej instalacji “serwerka” (bo nie chcę go mieć cały czas) i najlepszym wyborem okazał się xampp.

Włączasz - jest, wyłączasz - nie ma. I wszystko na zwyczajnym Ubuntu.

Przykładową instalację masz na stronie:

http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html

Tutaj masz jak dodać GUI do graficznego sterowania (jeżeli ci potrzebne):

http://www.samundra.com.np/solved-gui-for-xampp-in-ubuntu10-04-lts-lucid-lynx/136


(roobal) #10

Albo

sudo apt-get install apache2 php5 mysql-server phpmyadmin

albo jak pisali koledzy wyżej. Możesz też zainstalować Webmina, do zarządzania systemem przez przeglądarkę.

Pozdrawiam!


(arlid) #11

mam jeszcze jeden problem. Zainstalowałem Ubuntu i po uruchomieniu chce pobrać język (nie wszystko jest od razu spolszczone). Pyta mnie o hasło w celu autoryzacji. Jakie to jest hasło (to z logowania nie działa - wyrzuca błąd)?.


(-Łukasz-) #12

Jakie Ubuntu? Język jeśli miałeś połączenie z internetem powinno pobrać automatycznie.


(roobal) #13

Hasło jest takie samo, jakie ustawiłeś dla pierwszego użytkownika, jeśli nie pasuje, uruchom Ubuntu z płyty i ustaw nowe hasło, wykonując polecenia

sudo mount /dev/sda1 /mnt

sudo chroot /mnt

passwd nazwa_uzytkownika

exit

zakładam, że /dev/sda1, to partycja, na której jest zainstalowane Ubuntu, jeśli to inna partycja, to podaj właściwą.

Pozdrawiam!


(arlid) #14

Ubuntu 11.10. Co do hasła - to sprawdzę potem i napisze, ale dziwi mnie fakt (nie wiem czy to to samo hasło., że w Ustawieniach -> Konta użytkowników liczba kropek w haśle jest mniejsza od wpisanego. A nie można zmienić hasła (w terminalu) za pomocą

To nie będzie to samo co Ty podałeś?


(Qba Lukaszczyk) #15

arlid , nie, to nie to samo.

roobal pokazał chrootowanie z LiveCD.


(roobal) #16

To jest to samo, tylko, że hasła nie możesz w ten sposób zmienić, bo nie znasz hasła administratora, czyli nie znasz hasła dla poleceń wykonywanych z sudo (przynajmniej tak wynika, z tego co pisałeś wcześniej). Natomiast w LiveCD sudo działa bez hasła, ale z racji tego, że w LiveCD nie ma twojego użytkownika, musisz się zalogować do systemu zainstalowanego na dysku, czyli chrootować się, a w chroot i tak będziesz działał jako root, więc możesz przeprowadzać dowolne operacje na systemie zainstalowanym na dysku, w tym zmienić hasło dowolnego użytkownika.

Pozdrawiam!


(arlid) #17

Dobra, wiem, że może wymyślam, ale znowu mam problem. Hasło działa, dzięki wielkie, lecz nie mogę nic pobrać (chodzi na razie o sam pakiet języka). Wyświetla mi błąd “Requires installation of untrusted packages”. Szukałem w internecie i nie wiem czy to tak ma być, czy nie, ale po zmianie w Software Sources na Main Server nie ma błędu (co da zaznaczenie Source Code(?)), ale za to np. pobierze locale do gnome a reszta pozostaje failed i pasek postępu przesuwa się od lewej do prawej. Czy to jest normalne i trzeba czekać, czy powinno się pobrać płynnie? Drugi problem to panel do kontrolowania xampp i skróty na pulpicie. DO ich utworzenia również znalazłem rozwiązanie, dwie komendy:

sudo apt-get install --no-install-recommends gnome-panel

i następnie

gnome-desktop-item-edit ~/Pulpit/ --create-new

po czym mam okienko, wpisuje tam to co trzeba do uruchamiania xampp control panel i nic, nie działa. Jeszcze jedna rzecz to sprawa kopiowania. Nie mogę nic skopiować z jednej do drugiej lokalizacji. Wyskakuje błąd “protocol error”. Wiem, że to może dziwne, ale zaciekawiłem się tym i chciałbym poznać rozwiązania tych problemów.

PS: Czy komendy w Lubuntu i Kubuntu będą takie same?


(Qba Lukaszczyk) #18

Instalujesz na Ubuntu Server?

Nie rozumiem pytania. W każdym GNU/Linux są takie same.

We wszystkich debianowcach do instalacji najcześciej używa się

apt-get

lub

aptitude

(arlid) #19

Nie, chodzi o zwykłe Ubuntu 11.10. Co do komend to chodziło mi to czy np. komenda “sudo apt-get install --no-install-recommends gnome-panel” jest taka sama zarówno w Ubuntu czy Kubuntu.


(Qba Lukaszczyk) #20

Naturalnie.