Ubuntu skąd mogę pobrać

Witam!

 

Chciałbym się dowiedzieć skąd mogę pobrać najnowszą polską wersję ubuntu?

Masz ban na :google:

Czy instaluje się go przez bootowanie czy normalnie jak program?

Czy mogę go używać obok windowsa 7?

Jak mam go potem usunąć?

Możesz instalować normalnie, jednak jeżeli jesteś niedoświadczony to zainteresuj się Wubi: http://www.ubuntu.com/download/desktop/windows-installer Instalujesz jak program :slight_smile:

To znaczy niedoświadczony nie jestem, ale bardziej siedzę w windowsach. Ostatniego linuxa stawiałem jak byłem w gimnazjum, czyli ładnych kilka lat temu. 

Dziękuję. 

  1. Ściągasz, nagrywasz na płytę, w biosie ustawiasz bootowanie z DVD i instalujesz podobnie jak Windows. Możesz ew. system odpalić z DVD bez instalacji w celu testów. Jest opcja instalacji systemu z poziomu Windows, jednak jest zalecana opcja pierwsza.

  2. System można zainstalować obok, wówczas na dysk jest instalowany grub - menu z wyborem systemu do załadowania.

  3. Usunąć partycję z Ubuntu i grub.

Skoro na co dzień siedzisz w Windowsach, to może zainstaluj Ubuntu na VM.

Czy mogę zainstalować ubuntu z bootlowanego pendriva? Jeśli tak to jak? Plus ile gb potrzebuje do płynnego działania? 

 

 

W sumie. Niegłupi pomysł. :slight_smile:

Ad1) Możesz. 

Dziękuję, a więc pobieram z ubuntu.com bo tam idzie najszybciej :slight_smile:

poczytaj sobie o partycjonowaniu na początek bo bez tego nie ruszysz jeśli byś chciał obok windowsa coś postawić

Instaluje po prostu na innej partycji niż windows prawda?

Prawda i możesz to zrobić na przykład w taki sposób :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Instalacja-Linuksa-na-jednej-partycji-na-osobistym-komputerze-domowym.,20822.html

Okej, a teraz kolejne pytanie - jak zmodyfikować grub? Tak aby windows 8 był na 1 pozycji, a na drugiej ubuntu.

 

Edit: już sobie poradziłem. Podoba mi się ten ubuntu :slight_smile:

Zmień priorytet plików w /etc/grub.d, wówczas po aktualizacji jądra, Windows zawsze będzie pierwszy na liście. Jeśli zmieniłeś kolejność w /etc/default/grub, po aktualizacji jądra, Windows spadnie na drugą pozycję.