Ubuntu - sterowniki do karty graficznej ATI

Chciałbym się dowiedzieć jakie sterowniki mam zainstalować do swojej karty graficznej ATI Radeon HD 4300/3500 series. Aktualnie zainstalowałem sobie linux Mint i niestety ale rozdzielczość powala po prostu tylko 1024x768. Na stronie producenta są niby jakieś, ale cóż instalacja powodowała po restarcie czarny ekran. Może źle je instaluje? Nie mam pojęcia, na innym komputerze z kartą od Nvidia nie występuje taki problem a sterownik już system sam znalazł. :smiley:

 

Pozdrawiam i i liczę na dobrą pomoc. 

AMD/ATI wypięli się na linuksowe sterowniki dla modeli niższych niż 5xxx. Kiedyś istniała jeszcze wersja legacy, ale ta chyba kłóci się z nowszymi wersjami X-ów. Prawdopodobnie zostanie ci użytkowanie obecnego, otwartoźródłowego rozwiązania.

No, właśnie powoduje niemiłą niespodziankę po zainstalowaniu, tylko po jaką cholerę, gdy wyszukuję swoją kartę i są tam przypisane sterowniki pod karty AMD do Linux, ale niestety nie działają poprawnie. Cóż, jak pozostanie mi tylko taki sterownik to już trudno.

 

 Nie gadaj bzdur bo na windowsa też zakończyli wsparcie.

 

@Ksawus

 

Zainstaluj najnowszy kernel 3.15.x + dodaj sobie repo xorg edgers i tyle, otwarte sterowniki już zaczynają prześcigać zamknięte od amd :mrgreen:

 

To jedno wyklucza drugie?

Wielkie dzięki. :slight_smile:

Ja tam nie wiem. Na otwartych sterownikach nie da się grać w Civilization 5.

W wydajności doganiają Catalysty, natomiast nie są one odpowiednikiem Catalystów kropka w kropkę. Tak naprawdę nie będą one chyba nigdy a’la Catalystami, dlatego tak czy siak karty ATi i Linux, to kiepskie połączenie (jeśli mówimy o mocnym graniu). Pod względem działania out-of the box i wsparcia to NVidia oraz Intel HD są nie do pobicia (choć stricte do gier, to NVidia).

No dobra, a w ubutnu 12.04 LTS, można niby używać własnościowych sterowników, jak poprawnie zainstalować je dla karty Radeon HD 4350? Bo słyszałem, że idzie to zrobić, ja instalowałem pakiet frglx z synaptic i tylko wywaliło po ponownym uruchomieniu, że brak kart graficznej. :smiley: Kurna mam komputer na którym chciałbym postawić linuxa, ale roździelczość mnie przeraża na tych otartych mam max 1024x768 przy windows na monitorze mogę spokojnie wyświetlić obraz jaki może monitor wyświetlic 1440x900. No bo jak tak to ma wyglądać, to chyba lepiej zainwestować w jakąś z rodziny Nvidia 512MB max 100 zł, bo nie będę na szmelca wydawał więcej, a linux chodzi tam wyśmienicie i komputer jeszcze by się przydał. :D Przyzwyczajony tylko do systemów Linux. 

 

Dodam tylko, że mogę cofnąć niżej niż 12.04, bo mi nie zależy na najnowszej distro. :slight_smile:

 Pierwsze wydania 12.04 spełniały wymagania sterów a starsze systemy są już niewspierane.

No to dlatego teraz nie mogłem ich zainstalować. Dziękuje za pomoc. :smiley: