Ubuntu Studio na mój komputer, kilka pytań

Witam!

Tworzę podkłady muzyczne do moich piosenek pod Windowsie w programach Magix z wykorzystaniem sampli.

Polecono mi system Linux Ubuntu Studio.

  1. Jak zainstalować używać pod nim internet, Neostrada z modemem Speed Touch 330?

  2. Czy programy na nim mają próbki dźwiękowe tak jak w Magix?

  3. Ile miejsca na dysku zajmuje po instalacji?

  4. Jakie zintegrowane programy zawiera?

  5. Jaki jest język systemu?

  6. Jaki jest najodpowiedniejszy na mój komputer (PIII 600MHz, 320MB SDR, nVidia Riva TNT2 32MB, dysk 10GB Samsung, karta dźwiękowa zintegrowana w płycie głównej z chipsetem Apollo Pro 133 - Chaintech A693)?

Z góry dzięki za odpowiedź, jestem jeszcze do dyspozycji na pytania rzecz jasna

Ad 1. będziesz musiał doinstalować program ubudsl

Ad 2. Raczej tak

Ad.3 ok. 5GB (minimalna instalacja)

ad. 4 wszystkie co standardowe ubuntu + muzyczne, do filmów

ad. 5 angielski, z możliwościa doinstalowania polskiego

ad. 6 na twoim komputerze może być problem z tym systemem, polecałbym xubuntu albo debiana + fluxbox

Mnie się wydaje że raczej nie, sam miałem kiedyś bardzo podobny sprzęt, procek lepszy był tylko o 100MHz i pracowało się dobrze :wink:

obecnie ubuntu (na nim bazuje ubuntu studio) do pracy ma zalecane przez twórców ponad 300mb ramu… dodatkowo przy obroóbce audio może być potrzebne więcej także nie opowiadaj…

Raczej nie polecałbym Ubuntu [studio], za słaby sprzęt na to.

ale z xubuntu czy fluxbuntu też można zrobić ubuntu studio ;] tzn. o ile się nie mylę wszystkie programy z ubuntu studio dostępne są w repozytoriach każdego *buntu ;] co do sprzętu też bym nie polecał ;] tej wersji gnom’a ;] ale na flux’ie lub xfce powinno śmigać ;]

co do obróbki miałem gdzieś system… lekki i dobry… ale nie pamiętam nazwy… jak znajde moim bałaganie to opiszę Ci go mniej więcej ;]

EDIT

tamten system jest bardziej wymagający niż ubuntu (JAD linux) ;] ale ja bym uderzał w xubuntu ;] tam też można doinstalować programy ze studio ;]

Kiedys korzystałem z UbuntuStudio 7.04 pod 256MB RAMu, więc proponuję wyszukać lub wypytać kogoś o tą wersję.

Tylko, że UbuntuStudio ma specjlalnie przygotowane do obróbki muzycznej jądro, które ma podobno lepiej współpracować z profesjonalnymi kartami muzycznymi oraz nie powodować opóźnień przy nagrywaniu co można zauważyć np. w Cool Edicie po winxp, co prawda te parę milisekund zawsze mogę wyciąć ale po co się z tym bawić. Pamiętam kiedyś jak nagrywałem wokal na Cool Edit pod windows98, ten to mial opóźnienie o 2 sekundy, wokal w ogóle nie szedł równo z bitem a ile trzeba było się nabawić aby wbić wokal z powrotem w rytm :slight_smile:

Myślę, że jądro mógłbyś sobie skompilować ale po co się bawić lepiej zainstalować sobie np. Fluxboksa lub Icewm ewentulnie LXDE a Gnome po prostu usunąć i tyle.

Pozdrawiam!

Można przecież zwykłe Xubuntu a później nawet jądro od Studio doinstalować.

Można też i tak, ale skoro kolega i tak ma zintegrowaną kartę dźwiękową to myślę, że póki co obejdzie się i bez tego jądra.

Pozdrawiam!