Ubuntu "ukradł" 100 gb na dysku!

Wcześniej instalowałem źle trochę - wkładałem płytę i na starcie instalowałem, wciskałem “Instalacja Ubuntu Obok Windows 7”. Przy przydzielaniu instalator Ubuntu zawiesił się - no to restart i przydzieliłem na przenośnym dysku 100 GB [z 1 TB] z dysku L:\ [mam ich 4 każdy po 250 GB] i teraz gniota. Windows widzi niewiele, tylko 150 GB na dysku L:. Natomiast Easeus pokazuje mi nie przydzielone 95 GB. Spróbowałem rozszerzyć - lipa.

easeus.jpg

Nie chcę czegoś zepsuć. Mam jeszcze te Ubuntu. Ale zainstalowane przez Wubi.exe. Może przez Ubuntu da się coś zrobić? Proszę o pomoc, bo mam 300 GB danych, nie mam zamiaru tracić danych, chodząc do naprawy.

A no i na szczęście Dysk L:\ był pustym dyskiem. Mogę go formatować itp.

Więc sformatuj. Fajnie by było, gdybyś pokazał screenshota z GParted.

No to zaraz pokaże.

5 minut…

Dodane 21.05.2011 (So) 10:02

zrzutekranukb.png

Uruchom komputer z poziomu live-cd - usuń chwilowo obydwie partycje SWAP => Zastosuj. Utwórz kolejno następujące partycje logiczne:

1/ 10 GB na “linuxa”, czyli główny system plików " / " - ext4

2/ swap - partycja wymiany - system plików linux-swap (wielkość taka, jaką miałeś)

3/ katalog domowy - system plików ext4 - " /home "

Podczas instalacji przypiszesz tylko punkty montowania.

Zmiany ZASTOSUJ => potem uruchom instalację.

Napisz jeszcze ile masz fizycznej pamięci RAM, powiedz czy to laptop i czy korzystasz z hibernacji. Jeśli to nie laptop, a masz 3-4GB pamięci RAM - swap jest zbędny.

Nie korzystam z hibernacji, to jest komputer, 2 GB ram, i przedwczoraj zainstalowałem linuxa przez Wubi.exe.

Z tym że te Swap to na później, ale dzięki. Chodzi mi o “nieprzydzielone”! Tam jest 100 GB. Czy to coś da z tym Swap? I nie chcę kasować Windowsa.

No to nie wiem czy takie operacje w systemie instalowanym przez Wubi nie spowodują jakichś komplikacji. W tym momencie nie doradzam więc nic. Operacja ze swap da tyle, że nie będziesz miał przerw w stylu “nieprzydzielone miejsce” - trzeba po prostu zrobić porządek. Możesz “złapać” partycję swap (jedną) przesunąć ją - drugą usunąć. Tylko że lepiej i wygodniej będzie je usunąć i utworzyć jedną nową, obszar nieprzydzielony powstanie po “nowym” /dev/sda6 -> i ten obszar będziesz miał do dyspozycji, a nie kilka kawałków rozrzuconych po dysku. Taki jest sens takiej operacji.

=================================

Poczytaj o fizycznej instalacji obok Windows - jeśli się zdecydujesz - wtedy usuń /dev/sda6 oraz /dev/sda7 => na powstałym obszarze utwórz partycje tak jak Ci pisałem. Przy 2 GB RAM możesz sobie prewencyjnie utworzyć SWAP wielkości powiedzmy 512 BM i tyle …