Ubuntu uruchamia się bardzo wolno

Mam problem. Zainstalowałem Ubuntu 18.04.1 LTS na swoim drugim dysku w komputerze (mam jeszcze dysk M.2 z Windows 10). GRUB zainstalowałem na dysku z linuxem.
Uruchamianie wygląda następująco: wszystko ładnie: Bios/Uefi > Grub > Windows ładnie się ładują. Dopiero problem jest przy uruchamianiu linuxa. Bo zabutowaniu go z GRUBa najpierw miga kreseczka, później wyskakują jakieś napisy z errorami i wyświetlają się około 1.5/2 minuty, dopiero później jest ładowanie Ubuntu jakie od zawsze pamiętam (kropeczki zmieniające kolor od lewej do prawej).
Proszę o pomoc (umiem korzystać jakoś-tam z terminala). Z góry dziekuję za każdy post.
Specyfikacja komputera: https://www.youtube.com/channel/UC3_ycRzFb7tN-IHMHp9d0Gg/about

Pokaż wyniki poleceń:
systemd-analyze
systemd-analyze blame

systemd-analyze
Startup finished in 1min 7.226s (kernel) + 4.872s (userspace) = 1min 12.099s
graphical.target reached after 4.868s in userspace
systemd-analyze blame
3.559s plymouth-quit-wait.service
3.204s NetworkManager-wait-online.service
818ms fwupd.service
640ms snapd.service
633ms plymouth-start.service
576ms snap-core-4917.mount
565ms snap-core-6130.mount
543ms dev-sda1.device
526ms snap-vlc-768.mount
507ms snap-gnome\x2dsystem\x2dmonitor-57.mount
504ms apparmor.service
492ms snap-gnome\x2d3\x2d26\x2d1604-74.mount
485ms snap-skype-66.mount
478ms snap-gnome\x2dcalculator-260.mount
474ms snap-gnome\x2dcalculator-180.mount
413ms snap-gimp-94.mount
403ms snap-gnome\x2dsystem\x2dmonitor-51.mount
396ms snap-gnome\x2d3\x2d26\x2d1604-70.mount
365ms snap-gnome\x2dlogs-37.mount
365ms snapd.seeded.service
317ms systemd-resolved.service
298ms systemd-timesyncd.service
280ms snap-gtk\x2dcommon\x2dthemes-319.mount
250ms snap-spotify-28.mount
250ms systemd-logind.service
235ms NetworkManager.service
171ms snap-core18-536.mount
166ms networkd-dispatcher.service
157ms snap-gtk\x2dcommon\x2dthemes-818.mount
155ms dev-loop1.device
151ms snap-discord-82.mount
145ms systemd-journal-flush.service
144ms dev-loop0.device
142ms udisks2.service
133ms dev-loop2.device
129ms systemd-udevd.service
116ms upower.service
114ms ModemManager.service
94ms keyboard-setup.service
91ms snap-gnome\x2dcharacters-139.mount
87ms accounts-daemon.service
82ms apport.service
79ms speech-dispatcher.service
73ms avahi-daemon.service
70ms alsa-restore.service
69ms snap-gnome\x2dcharacters-103.mount
68ms thermald.service
67ms systemd-journald.service
66ms pppd-dns.service
65ms dev-loop4.device
65ms rsyslog.service
60ms systemd-tmpfiles-setup.service
59ms snap-gnome\x2dlogs-45.mount
57ms systemd-udev-trigger.service
55ms dev-loop11.device
54ms swapfile.swap
45ms dev-loop3.device
44ms systemd-tmpfiles-setup-dev.service
43ms user@1000.service
42ms dev-loop9.device
39ms bolt.service
36ms dev-loop12.device
34ms dns-clean.service
32ms user@121.service
31ms dev-loop14.device
31ms gpu-manager.service
30ms packagekit.service
27ms systemd-modules-load.service
25ms grub-common.service
22ms networking.service
22ms dev-loop5.device
22ms dev-loop15.device
21ms systemd-random-seed.service
18ms wpa_supplicant.service
16ms dev-loop7.device
15ms systemd-sysctl.service
15ms gdm.service
14ms polkit.service
14ms dev-mqueue.mount
14ms dev-loop16.device
14ms dev-loop18.device
14ms sys-kernel-debug.mount
14ms plymouth-read-write.service
12ms colord.service
12ms ufw.service
10ms dev-hugepages.mount
9ms console-setup.service
9ms kmod-static-nodes.service
9ms systemd-remount-fs.service
8ms systemd-update-utmp.service
8ms kerneloops.service
7ms ureadahead-stop.service
3ms dev-loop6.device
3ms systemd-update-utmp-runlevel.service
3ms dev-loop8.device
2ms rtkit-daemon.service
2ms dev-loop19.device
2ms dev-loop17.device
2ms systemd-user-sessions.service
1ms dev-loop13.device
1ms sys-fs-fuse-connections.mount
1ms sys-kernel-config.mount
1ms dev-loop10.device
1ms setvtrgb.service
598us snapd.socket
lines 60-105/105 (END)

Ok, nie widać tutaj niczego niepokojącego.

Pokaż zawartość pliku /etc/fstab
I koniecznie te błędy. Mam podejrzenie, że system próbuje zamontować nieistniejącą partycję.

Pokaż jeszcze wyniki takich poleceń:

systemctl list-units --state=failed
dmesg | grep -iE 'error|warning|failed'


tutaj zdjęcie błędów, czasami inne widziałem, poźniej na 1 sek wyświetla się jeszcze dev/sda1 (partycja dysku z linuxem) clean i dalej nie zdążyłem przeczytać

/etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use ‘blkid’ to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
#
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=805b4b8b-f74f-438b-9516-f4ec9d4d5ac0 / ext4 errors=remount-ro 0 1
/swapfile none swap sw 0 0

systemctl list-units --state=failed
0 loaded units listed. Pass --all to see loaded but inactive units, too.
To show all installed unit files use ‘systemctl list-unit-files’.
dmesg | grep -iE ‘error|warning|failed’
[ 0.000000] ACPI BIOS Warning (bug): Optional FADT field Pm2ControlBlock has valid Length but zero Address: 0x0000000000000000/0x1 (20170831/tbfadt-658)
[ 0.000000] tsc: Fast TSC calibration failed
[ 0.024000] tsc: Fast TSC calibration failed
[ 0.877386] RAS: Correctable Errors collector initialized.
[ 3.428289] ata5: failed to resume link (SControl 0)
[ 4.468148] ata6: failed to resume link (SControl 0)
[ 6.569444] ata10: failed to resume link (SControl FFFFFFFF)
[ 36.033876] ata9: SError: { RecovData RecovComm UnrecovData Persist Proto HostInt PHYRdyChg PHYInt CommWake 10B8B Dispar BadCRC Handshk LinkSeq TrStaTrns UnrecFIS DevExch }
[ 36.033883] ata9.00: failed command: IDENTIFY PACKET DEVICE
res 40/00:00:00:00:00/00:00:00:00:00/00 Emask 0x56 (ATA bus error)
[ 38.050602] WARNING: CPU: 6 PID: 0 at /build/linux-vxxS7y/linux-4.15.0/drivers/gpu/drm/nouveau/nvkm/subdev/timer/base.c:102 nvkm_timer_alarm+0xcf/0xe0 [nouveau]
[ 40.293481] ata9: failed to resume link (SControl FFFFFFFF)
[ 41.908231] WARNING: CPU: 6 PID: 0 at /build/linux-vxxS7y/linux-4.15.0/drivers/gpu/drm/nouveau/nvkm/subdev/timer/base.c:102 nvkm_timer_alarm+0xcf/0xe0 [nouveau]
[ 45.412901] random: 7 urandom warning(s) missed due to ratelimiting
[ 49.966462] WARNING: CPU: 6 PID: 0 at /build/linux-vxxS7y/linux-4.15.0/drivers/gpu/drm/nouveau/nvkm/subdev/timer/base.c:102 nvkm_timer_alarm+0xcf/0xe0 [nouveau]
[ 52.605478] ata9: failed to resume link (SControl FFFFFFFF)
[ 54.018885] WARNING: CPU: 6 PID: 0 at /build/linux-vxxS7y/linux-4.15.0/drivers/gpu/drm/nouveau/nvkm/subdev/timer/base.c:102 nvkm_timer_alarm+0xcf/0xe0 [nouveau]
[ 62.053122] WARNING: CPU: 6 PID: 0 at /build/linux-vxxS7y/linux-4.15.0/drivers/gpu/drm/nouveau/nvkm/subdev/timer/base.c:102 nvkm_timer_alarm+0xcf/0xe0 [nouveau]
[ 64.909478] ata9: failed to resume link (SControl FFFFFFFF)
[ 66.121552] WARNING: CPU: 6 PID: 0 at /build/linux-vxxS7y/linux-4.15.0/drivers/gpu/drm/nouveau/nvkm/subdev/timer/base.c:102 nvkm_timer_alarm+0xcf/0xe0 [nouveau]
[ 69.695911] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro
[ 70.091136] usb 5-1: Warning! Unlikely big volume range (=1008), cval->res is probably wrong.
[ 70.092464] usb 5-1: Warning! Unlikely big volume range (=496), cval->res is probably wrong.

Rzuć okiem:

hmm… popatrzyłem i nie zawiesza mi się system po tym poleceniu na początku…
robić dalej?
PS: może się przyda: mój dysk to SSD GOODRAM CX200 120gb, a naped DVD to ten najtańszy od asusa

Przede wszystkim zainstaluj własnościowy sterownik nvidii, otwarty sterownik nouveau źle obsługuje twoją karte GeForce GTX 1060, jak widać to wyżej. W Ubuntu w konsoli wyglądać powinno to tak.

sudo apt-get update ; sudo apt-get install nvidia-driver-390

zrobione, ze zmian tylko literki na początku i w trybie tekstowym (konsoli) są większe , czas uruchamiania taki sam

Ale dalej nie uruchamia się w trybie graficznym ?
Pokaż jeszcze raz to co już pokazywałeś, tez po zainstalowaniu sterownika i dodatkowo.

lspci -k | grep -EA3 'VGA|3D|Display'

lsmod | grep nvidia

cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE

Uruchamia się, wcześniej też się uruchamiało, tylko najpierw te błędy się pokazują 1,5/2 mi

Resztę pokażę jutro po g. 14:00

Czyli zainstalowałeś na HDD: Seagate BarraCuda 2TB, nie na SSD Goodram CX200 120GB, bo Windows jest na ADATA 240GB M.2, już się pogubiłem. To pokaż, oczywiście też już jutro, jeszcze to:

sudo journalctl -f

Edycja: ========================

Zapomnieliśmy o podstawach, aktualizacje systemu to pewnie zrobiłeś.

sudo apt-get update ; sudo apt-get upgrade ; sudo apt-get dist-upgrade

Ale czy zainstalowałeś najnowszy łatwo dostępny dla twojego systemu kernel, możliwe że na nowszym nie będzie tych problemów. Możesz sprawdzić jaki masz uruchomiony.

uname -r

Nie podpowiem dokładnie numeru bo ja używam Debiana, według strony z pakietami jest to linux-image-4.18.0-13-generic, do tego linux-headers, sprawdź. Całość powinna wyglądać tak, jak numery się zgadzają.

sudo apt-get install linux-image-4.18.0-13-generic linux-headers-4.18.0-13-generic

Po zainstalowaniu restart i dopiero na nowym kernelu pokaż to o co byłeś proszony. Jak nie ma problemów z grafiką możesz nie wklejać wyników dotyczących jej. Gdyby były jakieś problemy ze startem, uruchom system na starym kernelu wybierając go w grubie.

https://www.mediafire.com/file/fi6hrbkt8jwiid4/bledy.zip/file
Daję tu jeszcze wszystkie błedy przy uruchamianiu (udało mi się uchwycić to /dev/sda clean czy coś takiego.

konfiguracja wygląda tak:
Goodram 120gb SSD (/dev/sda1) - Ubuntu
Seagate 2tb HDD (/dev/sda2) - Dane
ADATA 240gb SSD M.2 PCIe (/dev/nvme0n1p1) - Windows 10

zrobiłem to w narzędziu UKUU do najnowszej wersji v4.20 i wyskakiwał błąd (mediafire na górze, plik nowy_kernel.jpg), ogólnie się nie uruchamiało to usunąłem. Czy próbować do innej wersji? Mam teraz v4.15.0.43.46 (mam wszystkie wersje w UKUU).

Oczywiście, nawet sprawdziłem czy czegoś nie ma tymi komendami i jest OK.

PS: Sorry za jeden dzień opóźnienia, ale wczoraj nie miałem żadnego czasu żeby się tym zająć.

Nie może tak być, gdzieś się pomyliłeś, dysk HDD to pewnie /dev/sdb. Dla potrzeb opisu przyjmuje że Ubuntu jest na /dev/sda1.

Dlaczego 4.20, i dlaczego bałaganisz nieoficjalnymi repozytoriami. Ja specjalnie sprawdziłem jaki kernel jest dostępny dla twojego systemu w oficjalnych repozytoriach i opisałem jak je masz zainstalować. Pisałem o 4.18, tak.

Jeżeli instalujemy sterowniki zamknięte nvidii z repozytoriów oficjalnych, to kernel też ma być z tego samego źródła, bo moduły sterownika do kernela mogą się nie zbudować i efekt będzie taki jak na zdjęciu “nowy_kernel.JPG”.

Zdjęcie “sterownik_grafiki.JPG”, problem jak widać (i tu nic się nie zmieniło) jest gdzieś na linii

dysk -> kontroler -> sterownik kontrolera -> kernel.

I teraz gdzie, a najłatwiej sprawdzić czy może błąd (stary sterownik) był po stronie systemu i został już naprawiony, dlatego miałeś zainstalować kernel 4.18.

Może coś z firmware, coś z hardware-m, a może wina bios-u (a może ustawień w nim). I teraz możesz trafiać, zmienić port SATA, kabel sygnałowy, lub znaleźć podobne problemy. Jedno z nich podał @anon41799040 wyżej, można spróbować wyłączyć Asmedia SATA controller dodając w grub-ie parametr startowy libata.atapi_passthru16=0. Problem jakby nie było podobny.

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=174335

Tylko że to jest trafianie, a można postępować systematycznie eliminując po kolei napotkane błędy, ze sterownikiem nouveau błędu już nie ma.

Były jakieś problemy z kernelem 4.18 z oficjalnych, że go nie zainstalowałeś.

Po zainstalowaniu pokaż ponownie jak wyżej.

sudo dmesg | grep -iE 'error|warning|failed'

i może

sudo dmesg | grep ATA

Dodatkowo pokaż jaki jest kontroler SATA (z info o PCI ID) na tej płycie i co ze sterownikiem.

lspci -knn | grep -EA3 'ATA'

Czytał czy były jakieś istotne poprawki dla biosu od producenta płyty, może jest coś co dotyczy problemu. Info o biosie.

sudo dmidecode -t bios

A może jest nowy firmware od producenta dysku, co naprawia jakieś błędy.

Sprawdź jaka wersje masz na tym Goodram 120gb SSD /dev/sda (chyba nie ma dla twojego dysku nowszego firmware)

sudo smartctl --xall /dev/sdd | grep -i firmware

O instalacji smartmontools (który zawiera smartctl) i dlaczego tak, a nie inaczej , pisałem tu.

Zawsze opisuj co już robiłeś, przed pokazaniem wyników z błędami. I zapisuj dla siebie, na przyszłość, co pomaga na dany błąd. Szuka się raz, zostaje na zawsze. Najłatwiej wiadomo byłoby, gdyby ktoś miał taki sam zestaw jak ty, ale to w ramach życzeń.

Prawdopodobnie będą dopiero jutro.

Z kernelem taki był problem, że nie chciał się z tej komendy do 4.18 zaktualizować. Już działa, mam nowy kernel. Błędy na początku są trochę dłuższe ale te kropeczki nie mrugają. Od razu się po tekście ekran blokady włączył. A propos błędów to się zmieniły trochę i dostrzegłem coś od AHCI (powtarza się przez dłuższy czas).


Zrobiłem wszystkie komendy z dzisiaj.

Tak, MSI wsparło jakieś nowe procesory. Ale po za tym chyba nic.

Zainstalowałem to smartctl i nic nie pokazuje ta komenda. O co może chodzić?

Jeszcze mam informację dotyczącą uruchamiania. (od kiedy pamiętam) Wygląda ono tak:

  • Przyciśnięcie przycisku
  • BIOS / UEFI
  • GRUB
  • Wybranie Ubuntu z listy
  • Tapeta z GRUBA (tak, używam GRUB customizer, nie pamiętam czy jakoś to inaczej wcześniej wyglądało, chyba nie)
  • Konieczność wciśnięcia przycisku Reset
    -BIOS
  • GRUB
  • Wybranie Ubuntu
  • Migająca kreseczka (5 sek)
  • Literki
  • System
    O co tu chodzi?

To pokłosie wciśnięcia RESET. System musi “naprawić” sytuację na dyskach, które nie dokończyły wcześniejszych operacji. Tylko dlaczego musisz resetować komputer? Następnym razem spróbuj nacisnąć Esc zamiast resetu.

Po prostu pomyliłem sdd z sda. To pokaże wersje firmware dla tego dysku SSD /dev/sda, powinno być.

sudo smartctl --xall /dev/sda | grep -i firmware

====================
Czy ty wiesz gdzie i jak trzeba edytować gruba by dodać parametr startowy, dla testu nie na stałe. Próbowałeś tego, dla ASMedia SATA controller dodając w grub-ie parametr startowy libata.atapi_passthru16=0 .

Przy starcie gruba naciskasz e i już w oknie edycji dodajesz wpis parametr w linii

linux /boot/vmlinu... ...quiet splash --

Możesz przed quiet splash wpisać libata.atapi_passthru16=0, albo zastępując całą tą końcówkę (będą widoczne informacje z bootowania), nic tam nie zepsujesz zmiany są tylko tymczasowe możesz zawsze spróbować drugi raz, i uruchamiasz klawiszem F10.

Lub bardziej zawile, tak.

A czy dla testu nie można przepiąć wszystkiego z kontrolera ASMedia ASM 1061 na AMD B350 Chipset, to by były chyba porty 1 i 2 u ciebie, albo odwrotnie sprawdź (mino że wygląda że dysk z Ubuntu jest podpięty pod kontroler AMD B350). Może da się wyłączyć w biosie ten kontroler. Jak nie to odłącz kable sygnałowe od cdromu i od tego HDD, i zobacz czy coś się zmieniło.

Czy Ubuntu jest zainstalowane z włączonym secure boot. To jest w zasadzie tylko informacja o
niepodpisanym sterowniku.

nvidia: module verification failed: signature and/or required key missing - tainting kernel

U mnie nie ma takiego monitu, przy sterownikach nvidia bez secure boot-a.

Czy te kontrolery SATA są wszystkie na płycie, czy coś jeszcze dokładałeś na karcie rozszerzeń. Bo dziwnie to wygląda twoja płyta ma 4xSATA (2xAMD i 2xASMedia), no i 1x M.2 , u ciebie są 1,2,5,6,9,10,11.

Czy mógłbyś sprawdzić tym poleceniem czy ahci jest włączone dla dysku z Ubuntu, mimo że pokazuje używanie sterownika ahci. Pokaż (najlepiej przed zmianami z góry i po).

sudo dmesg | grep -i ahci

I jeszcze informacje gdzie co jest podłączone. (hwinfo jest chyba domyślnie zainstalowane w Ubuntu)

sudo hwinfo –disk

sudo hwinfo –storage-ctrl

No i pokaż co się dzieje przy uruchamianiu z tym problematycznym ATA9

sudo dmesg | grep '9:.:.:.'

@anon41799040 ma racje z tym że u ciebie to wygląda kuriozalnie, zwłaszcza że Linux ma narządzie do obsługi bootmanagera UEFI (efibootmgr) i w nim można zmieniać kolejność uruchamiania.