Ubuntu - ustawienie trybu pełnoekranowego w VirtualBox 3

Witam

Zainstalowałem sobie Ubuntu na VirtualBox 3 i dodatki, miałem wygodny tryb pełnoekranowy i coś naćisnołem i teraz mam Ubuntu tylko na pól ekranu:( Czy ktoś wie może jak powrócić do poprzednich ustawień?

byłbym bardzo wdzięczny,

pozdrawiam

Dodane 17.08.2009 (Pn) 9:13

a dodam jeszcze, że grzebałem w jakimś pliku bo chciałem zainstalować USB nie wiem może to coś z tym… tylko że jest problem bo nie wiem jak się nazywa ten plik, jestem początkowym użytkownikiem Ubuntu :slight_smile:

Hmm… Może sprawdź najpierw jaką masz ustawioną rozdzielczość monitora na wirtualnym Windowsie - czy aby nie jest 800 x 600?

ja mam wirtualny Ubuntu, więc jak sprawdzić jaką mam rozdzielczość?

{ciach}

Dobra, wracam do tematu. Wyślij chociaż Screenshot jak to wygląda! Bo ja myślę, że to taka czarna ramka wokół ekranu (chociaż mogę się mylić). A co do rozdzielczości to wejdź w System => Preferencje => Rozdzielczość Ekranu. Tam ustaw rozdzielczość na taką jaką masz w Windowsie (np. dla 17" CRT 1024x768, 17" LCD lub 19" LCD to 1280x1024, moje 22" LCD ma 1680x1050).

No tak - rano jeszcze - budzę się i “nie zakumałem”. :wink:

No właśnie… Tak jak pisze adi_rucio.

W takim razie odwrotnie - sprawdź jaką masz ustawioną rozdzielczość na wirtualnym Ubuntu.

Pamiętam że jak odpalałem na VirtualBox 3 Windowsa - to też miałem go na pół ekranu - wystarczyło zmienić rozdzielczość na większą - zgodną z rozdzielczością mojego monitora i było oki.

rozdzielczość jest ok taka jak była wcześniej, jest to największa jak możę być i na innch też patrzyłem i ti samo…

Zainstaluj Guest Additions, to rozdzielczość będzie Ci się zmieniała płynnie wraz ze zmianą wielkości okna.

"Uruchom swój wirtualny komputer w VirtualBoksie i z menu wybierz Urządzenia=>Zainstaluj dodatki (Guest Additions).

System powinien wykryć nowy napęd CD.

Otwórz w terminalu:

sudo /media/cdrom/VBoxLinuxAdditions-x86.run

Instalator powinien pracować przez jakiś czas. Po zakończeniu działania poprosi nas o restart wirtualnej maszyny."

vanderneels , przecież na samym początku napisał:

a tak poza tym, to skąd wiesz, że CD-ROM jest zamontowany akurat w /media/cdrom? A jak jest w /media/cdrom0 ?? A jak nie ma praw do wykonywania?? Ja bym napisał tak (/cdrom to dowiązanie do punktu montowania płyty CD-ROM, nawet jak zamontujemy np. w/mnt/teletubisie :smiley: ):

sudo chmod +x /cdrom/VBoxLinuxAdditions-x86.run

sudo /cdrom/VBoxLinuxAdditions-x86.run

mam do tego pytanie, czy grzebałeś w VirtualBox czy Ubuntu? Jeżeli w VirtualBox’ie to lepiej będzie usunąć tą wirtualną maszynę (ale NIE USUWAĆ WIRTUALNEGO DYSKU!), założyć nową maszynę i przy opcji tworzenia dysku, wybrać ten z Ubuntu :stuck_out_tongue: Ale, tak jak pisałem, nie wiemy gdzie grzebałeś :smiley:

EDIT1 11:41

Zapodaj screenshot’a jak to w ogóle wygląda… Inaczej nie pomożemy…

kurcze odinstalowałem wcześniej chyba dodatki, bo jak jeszcze raz je zainstalowałem to jest ‘‘prawie ok’’’ prawie bo jeszcze nie jest to tryb pełn ekran, ale rozdzielczości nie moŋe niestety już zwiększyć, ani zminić ręcznie…

a pokaż nam zawartość pliku /etc/X11/xorg.conf , może coś więcej podpowiemy:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)

#

# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using

# values from the debconf database.

#

# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.

# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)

#

# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*

# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg

# package.

#

# Note that some configuration settings that could be done previously

# in this file, now are automatically configured by the server and settings

# here are ignored.

#

# If you have edited this file but would like it to be automatically updated

# again, run the following command:

# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg


Section "Device"

	Identifier	"Configured Video Device"

EndSection


Section "Monitor"

	Identifier	"Configured Monitor"

EndSection


Section "Screen"

	Identifier	"Default Screen"

	Monitor "Configured Monitor"

	Device "Configured Video Device"

EndSection

miałeś to umieścić w znacznikach code =D> dobra, szczegół. więc tak. Widać, że masz nieskonfigurowany serwer X.org. Zrób tak:

  1. Użyj kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+F1 (to przełączy cię na konsole, jeżeli masz tą poradę włączoną w trybie graficznym to skopiuj ją do windows’a, jezeli już się przełączyłeś a nie skopiowałeś to naciśnij Ctrl+Alt+F7, aby wrócić do interfejsu graficznego)

  2. Zaloguj się i wpisz (to wyłączy interfejs graficzny):

    sudo /etc/init.d/gdm stop

3, Skonfigurujmy serwer X.org:

sudo X -configure
  1. Przenieś nową konfigurację do /etc/X11, lecz najpierw zrób kopię tamtej do nazwy xorg.conf.bak:

    sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.bak

    sudo mv /home/nazwa_usera/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

  2. Uruchommy serwer grafiki:

    sudo /etc/init.d/gdm start

Jeżeli zadziała, to brawo! Jeżeli się serwer nie uruchomi lub nie będzie zmian to pisz z Windows’a :stuck_out_tongue_winking_eye:

po wpisaniu pierwszej liniki coś mi się zwiesiło jak wyłączyłem komputer to niestety nie mogę uruchomić ubuntu…

fotu.th.jpg

Dodane 17.08.2009 (Pn) 13:09

jest jakaś rada na odzyskanie systemu?? :frowning:

Dodane 17.08.2009 (Pn) 14:40

ok udalo się naprawić jednak po wprowadzeniu komend nic się nie zmieniło…

Po zainstalowaniu dodatków VBoxAdditions rozdzielczość ustawia się “sama”, np.: RCtrl + F przełącza na pełny ekran i ustawia natywną rozdzielczość monitora; w trybie okienkowym - idealnie dopasowuje się do rozmiaru okna… Nigdy nie grzebałem w xorg.conf. Instalowałem wiele dystrybucji na VB i nigdy nie było odstępstwa od tej reguły (za wyjątkiem pewnych problemów w OpenSolaris 2009.06).

Co to znaczy “pół ekranu?” Widać tylko połowę pulpitu Ubuntu?

Nie włączaj VRDP - nie jest Ci do niczego potrzebny.