Ubuntu + Windows 2000 w jednej domenie na maszynie wirt

Witam! :slight_smile:

Ostatnio dorwałem się do Windowsa 2000 (oryginał, jakich mało :stuck_out_tongue: ) i zainstalowałem go na maszynie wirtualnej (Virtual Box OSE) na Ubuntu 9.04.

Chciałbym jakoś “połączyć” te 2 systemy, tak, aby z poziomu Windowsa był widoczny udostępniany folder na Ubuntu itp.

PS. Tylko wszystko to odbywa się na maszynie wirtualnej. Głównie zależy mi na tym, aby był dostęp z “windy” do udostępnianego folderu na Ubuntu.

poczytaj o konfiguracji serwera Samba

Hmmm… spróbuję :wink: a może mi ktoś tak mniej więcej wytłumaczyć na czym to polega? :slight_smile: Bo wygooglać to nie problem, ale chciałby, się dowiedzieć mniej więcej na czym to polega.

Przecież w VirtualBox możesz ustanowić foldery wspólne. W Windows 2000 będzie widoczny jako folder sieciowy.

ciężko to krótko opisać, po prostu jak skonfigurujesz serwer to tylko wybierasz udostępnij folder/plik i widzisz go pod obydwoma systemami.

@Gardner

No właśnie wiem, że się da, mam udostępnione, ale nie widać ich ;/ Próbowałem tej metody, ale mnie zawiodła, albo ja nie wiem gdzie w windzie tego szukać :wink:

Swoją drogą mam ochotę stwierdzić, iż Windows jest bardzo dziwny :slight_smile: (bez urazy w wywoływania flame war’a :slight_smile: )

Najpierw przechodzisz w VirtualBox - Urządzenia -> Katalogi współdzielone. Tam wybierasz folder oraz nazwę wyświetlaną w sieci pod maszyną wirtualną. Możesz ustawić na stałe…

Dalej wchodzisz w otoczenie sieciowe (chyba, piszę to na podstawie XP). Dalej dodajesz nowe miejsce sieciowe. W miejscu “Adres Internetowy lub sieciowy” klikasz na Przeglądaj. Dalej rozwijasz Cała sieć, a następnie VirtualBox Shared Folders. Tam masz udostępniony folder z hosta. Dodajesz go, możesz go zmapować i ustawić jako sieciowy dysk twardy na maszynie wirtualnej.

Hmmm… Zobacze, bo mam ustawione foldery współdzielone, ale nie potrafiłem tego “okiełznać” na windzie :slight_smile:

Dodane 25.07.2009 (So) 20:10

Niestety, nie działa to w ten sposób, Windows 2000 nie wykrywa tego folderu ;/

image_id: 1643

A na pewno masz ten folder udostępniony? Wiesz, jak nie zaznaczyłeś stałego udostępniania, to po wyłączeniu VirtualBoxa ten folder znika z listy współdzielonych folderów.

Otoczenie sieciowe to było w Windows 98 i NT 4.0. W XP, jak i w 2000 masz Moje miejsca sieciowe.

Wygląda, że na Linuksie nie ma problemów, ale są na Windows :stuck_out_tongue:

Spróbuj ustawić grupę roboczą (we właściwościach Mojego komputera) w Windowsie na GRUPA_ROBOCZA albo WORKGROUP. A jak nie da rady, sprawdź jaką grupę roboczą masz ustawioną w SAMBIE i daj taką samą w Windows.

Ja nie wiem czemu to u niego nie działa… mam Ubuntu z VirtualBoxem a na nim Windows XP, tak samo pod Windows Vista mam XP i jakoś współdzielone foldery na obu systemach hostujących działają…

Dlatego też nie rozumiem czemu to nie działa (sprawdzałem wcześniej 2000 na VirtualBox i też działało)…

No to może najgłupsze rozwiązanie - włączyłeś emulację karty sieciowej w maszynie wirtualnej? (Mówiłem, głupi pytanie, ale czasem najprostrze rzeczy powodują problem).

Włączyłem, włączyłem emulację :slight_smile:

A co do samby… Próbowałem “postawić” ją, ale nie potrafięjej dobrze skonfigurować ;/

Tak jak ktoś pisał katalogi współdzielone, robi mapowanie dysku na ten udział na OSie matki.

A jak się nie chce tego to najlepiej Samba i mapowanie dysku, albo FTP na OSie matki.