Ubuntu - wybór układu klawiatury

Ubuntu Karmelkowy Koliber; jaki zaznaczyć układ klawiatury, aby był to odpowiednik w XP “polski programisty”.

Prrrrrrrrrr w karmelkowym koliberku domyślnie jest “polski programisty” zwany dla prostoty “polski”.

Może Ctrl + Shift pomoże ? A jak nie to w preferencjach (3 menu od lewej) wybierasz język (lub klawiatura) i ustaw polski.

PS sam mam koliberka i domyślnie mam polski programisty. Więc podaj więcej szczegółów (np. po jakiej akcji straciłeś to ustawienie) jak by nic nie pomagało.

EDIT

A i bym zapomniał podczas logowania na dole po lewej masz przycisk Opcje gdzie też wybierzesz język i układ klawiatury.

Właśnie tam ustawił mi się “italy” :slight_smile: , ok czyli “polski”

dziękuję

Niestety w tej wersji jest to chyba jakiś bug, bo mimo zmiany języka na polski wraca ponownie włoski.

Wczoraj pobralem aktualizacje i dziś rano “italy” się nie pokazal. Niestety przy okazji klopotów z klawiaturą zmasakrowalem sobie firefoksa i mam teraz inny uklad klawiatury niż w systemie , wodok >> zestaw znaków co tam ma być zaznaczone ?

W ustawieniach powinieneś zaznaczyć - zastosuj dla całego systemu - albo jakoś podobnie

Dziękuję, już jest ok.