Ubuntu - Wydajność przeglądarek www - test

[edit]: kilka postów niżej zaktualizowana wersja testu

Witam,

Coś mnie dzisiaj podkusiło - zainstalowałem przeglądarkę Chrome pod Ubuntu 9.04.

Kilka wyświetlonych stron - i miłe zaskoczenie - przeglądarka jakoś wyraźnie szybsza od używanego przeze mnie FF.

Postanowiłem zrobić prosty test wydajności korzystając z benchmarka Futuremark Peacekeeper.

Testowane przeglądarki:

  • Firefox 3.0.14 - z repozytoriów Ubuntu

  • Opera 10 - z oficjalnej strony Opery

  • Chrome 4.0.211.2 z kanału developerskiego Google

Maszyna testowa:

  • Komputer stacjonarny z procesorem C2D e4500

  • 2 GB RAM Patriot

  • Płyta główna Asus P5KPL

  • Karta graficzna Gigabyte GF 8500GT

  • 160 GB HDD WD Caviar

  • system Ubuntu 9.04, (kernel kompilowany przeze mnie) 2.6.29.1

Wyniki testu na poniższym obrazku…

64931e75b5c19094med.jpg

I co Wy na to? Zapraszam do dyskusji :slight_smile:

Wiem, że test może nie jest zbyt precyzyjny, nie przeprowadzałem go w warunkach laboratoryjnych, nie mierzyłem innych parametrów (zużycia ram, cpu itd). Wyniki są jednakże moim zdaniem interesujące.

Mimo, iż osobiście nie jestem przekonany do Chrome’a, dzisiejsze doświadczenia bardzo mnie zaskoczyły.

W świetle dojrzewającego już Chrome OS - jest jeszcze ciekawiej.

PS. Dodam że podobny wynik punktowy otrzymałem w przypadku Chrome 3.0 na Windows7 zainstalowane na tym samym komputerze, mierzone tą samą metodą.

mógłbyś sprawdzić najnowszego ff?

Może rzeczywiście nie do końca spójne porównanie ale…:

  • Chroma stabilnego pod Linuxa nie ma

  • najnowszy FF w wersji z repo jest 3.0.14 pod Ubu 9.04 ( i innego nie będzie aż do wydania 9.10)

Żeby ujednolicić maksymalnie wersje przeglądarek wykonam test na nowym FF 3.5 wprost od Mozilli i wrzucę porównanie ponownie :slight_smile:

Dodane 21.09.2009 (Pn) 20:24

Wedle zapowiedzi, publikuję poprawione wyniki testu. Tym razem użyłem:

  • Firefox 3.5.3 (stable)- z oficjalnej strony Mozilli

  • Opera 10.00 (stable) - z oficjalnej strony Opery

  • Chrome 4.0.211.2 (unstable) - z kanału developerskiego Google

Wyniki poniżej:

785cc332c287b76amed.jpg

Dodatkowo dołączam szczegóły punktacji dla każdej przeglądarki:

Chrome:

948d8d1e8cf53cb6.jpg

FF:

02cb0e5034bbf48b.jpg

Opera:

0bb928dc8cc3e50a.jpg

Przecież jest w backportach 3.5

Ok jest, tylko że nie brandowana i dalej nazywa się Shiretoko. Trzeba pare trików zrobić po instalacji (dograć spolszczenie, poprawić dowiązania, ikony itp). Domyślnie będzie dopiero w 9.10, a tymczasem narazie w 9.04 jedyną domyślną i w pełni wspieraną jest gałąź 3.0.x

PS. nie chciałem w temacie dyskutować czy jest czy nie ma FF 3.5 w repozytoriach itd tylko przedstawić doświadczalnie, że chrome rozwija się bardzo szybko i równie dobrze radzi sobie z wyświetlaniem stron www, pomimo iż jest z gałęzi unstable.

Zresztą po wykresach widać, że owszem - FF 3.5 jest szybszy od 3.0.x jednakże chrome bije obydwie na głowę.

Jak dla mnie, to nie liczą się zbytnio testy, a moje własne odczucia. Ostatnio testuję najnowszą Operę i jestem pod wrażeniem jej szybkości uruchamiania się. Co do reszty, to nie zauważyłem zbytnio różnic. Aczkolwiek brak kilku ciekawych opcji dostępnych pod Firefox wyłączają ją z całkowitego korzystania. Firefox musi być, jak dla mnie w systemie i tyle :slight_smile:

@qF3r Mówisz masz :slight_smile: Oczywiście to dział dla linuxa ale proszę Moderację o wyrozumiałość

Test wykonany na tej samej maszynie tym razem jednak na Windows 7 RC build 7100.

Wersje przeglądarek FF i Opera te same co na linuxie, chrome w wersji 3.0.195.24 czyli najnowszej stabilnej dla Win.

4c2fd58ba4651ef1med.jpg

Przetestujcie Swiftweasel, lepszy kuzyn Firefoksa i u mnie działa jak błyskawica.

Przetestujcie Galeona :slight_smile: Mały, prosty i bardzo wydajny.

estes może by tak jeszcze test tych samych przeglądarek po wine :?:

Chromium 4.0.211.3 - 1513 - płynnie wszystko działało.

Konqueror - 550 - aż się zdziwiłem bo wydajność podobna do Chromium. Najbardziej nie radził sobie z 3 obrazkiem.

Epiphany(gecko) - 483 - śmiech na sali.