Ubuntu -> XP czy inny linux?

Witajcie

W moim komputerze są zainstalowane dwa systemy oper. - Vista i Ubuntu. Vista to dla mnie główny system, ok. 96% czasu pracuje na niej. Mam też Ubuntu , który postanowiłem sobie, że jakby Vista uległa awarii albo np. musiałbym coś szybko sprawdzić na internecie to będę używał Ubuntu. Niestety bardzo się na nim zawiodłem. Jego uruchomienie to prawie jak gra w totolotka, tyle, że zamiast jeden na milion, ja mam jeden na trzydzieści, dodatkowo bawiłem się prawie przez dwa tyg. w zainstalowanie sterowników do karty graf. a jak już zainstalowałem to Ubuntu i tak je wywalił. Postanowiłem, że to już koniec, formatuje partycje tam gdzie jest ubuntu i instaluje XP`ka. Jednak w jakieś gazecie wpadł mi w oko dystrybucja linuxa o nazwie openSUSE. Ze screenów to ona bardzo przypomina Vistę i nawet mi się ona podoba, tylko czy oprócz wyglądu to jest jakaś różnica między openSUSE a Ubuntu i czy jest sens instalacji tej dystrybucji czy lepiej jednak zainstalować openSUSE?

P.S. Jeszcze zastanawiam się jakby co nad zamianą ubuntu na Mandriva Xtreme 2.1.1 Spring Edition. I jeżeli wartoby było zainstalować linuxa to którą wersję openSUSE czy właśnie Mandriva?

Apropo ubuntu i serowników do grafiki - jeżeli masz nvidie to wiń tylko siebie bo instalacja nvidii w ubuntu to dosłownie 1minuta :slight_smile:

Apropo opensuse to nie instaluj z kde4 (do wyboru są środowiska graficzne, to zapewne kde4 ci viste przypomina). a to dlatego że w obecnej fazie rozwoju kde jest niedokończone i tylko się zniechęcisz. opensuse różni się od ubuntu tym że ma yasta (taki panel sterowania) - za jego pomocą wykonasz większość prac związanych z administracją systemem:)

MDV Xtreme jest płatna.

Ja bym na twoim miejscu wybrał opensuse (z gnome) zamiast mandrivy (kwestia podejścia do komercjalizacij linuksa - ja jestem temu przeciwny).

Poświęc kilka minut na przeczytanie wiki, a pozostaniesz przy ubuntu, a nawet spodoba Ci się bardziej niż vista:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Hardy_pl

A może jeszcze coś innego ??? jest trochę tego:

http://jakilinux.org/

polecam quiz na tej stronie w kwestii wyboru dystrybucji

Która wersja Ubuntu? Bo z 8.04.1 sam miałem problemy, z nowszą 8.10 jest dużo lepiej, tylko w laptopie przestał działać klawisz Fn, ale można z tym żyć.

Co do sterowników grafiki, to lepiej użyć tych z Ubuntu zamiast gdzieś szukać i kompilować.

Jeśli linux jest sporadycznie używany, to można używać wersji na pendrivie. najnowsze Ubuntu ma taką opcję, Dreamlinux, DamnSmall Linux, czy Mandriva USB (ta jest płatna, ale dają z pendrivem).

Jeśli chodzi o instalację Mandrivy, to lepiej najpierw ściągnąć wersję One (live cd) i przekonać się czy działa (przed zakupem PowerPack lub Extreme bo nie pirackie trochę kosztują). Ja z Mandrivą zawsze miałem problem ze stanem uśpienia.

A propos KDE4 i Kubuntu - mnie się bardzo podoba. Ale chyba mam ciut za słabego laptopa (4 lata, Celeron M 1.5GHz, 768MB RAM, dysk 40GB 4200rpm), szczególnie dysk wolny. Pozostaję przy Xubuntu.


Powtarzam się już któryś raz tu i tam, ale konfiguracja Ubuntu wygląda tak:

Instaluje się Ubuntu, aktualizuje, w oryginalnym trzeba jeszcze doinstalować za pomocą synaptica pakiet “ubuntu-restricted-extras”, ściągają się i instalują m.in. czcionki, flash, java, kodeki. Do odtwarzania zaszyfrowanych DVD-Video trzeba wpisać komendę:

“sudo /usr/share/doc/libdvdread3/install-css.sh”

Instalacja sterownika grafiki ATI/Nvidia to jedno kliknięcie myszką.

Pakiety .deb (Opera, Skype itd.) instalują się kliknięciem myszką, Real Player 11 wymaga wpisania:

“wget http://www.real.com/realcom/R?href=http … 11GOLD.bin” (ściąga się ze strony Real.com do katalogu domowego, można też pobrać ręcznie)

“sudo chmod x RealPlayer11GOLD.bin” (prawa do wykonywania dla pliku)

“sudo ./RealPlayer11GOLD.bin” (uruchomienie)

Chcę powiedzieć, że tutaj (w tym dziale) dwa razy opisywałem swoją przygodę i dopiero za drugim razem dopiero udzielono mi dobrej rady, ale nieważne…

Wcześniej też robiłem test i ubuntu wyszedł mi na pierwszym miejscu, a teraz zrobiłem test i z pierwszego zjechał na przedostatnie. A właśnie pierwsze miejsce zajęli: Mandriva Linux i openSUSE :slight_smile:

Ale wracając do sprawy, chodzi mi o to, czy jakbym zmienił system na z ubuntu na np. openSUSE to czy dalej by były takie problemy jak problemy z uruchamianiem, odinstalowanie grafiki itp. :?: :!: Bo jak mają takie rzeczy się dziać to wolę zainstalować XP`ka, chociaż wolałbym zainstalować linuxa, bo jak Vista zostanie zarażona jakimś wirusem to małe prawdopodobieństwo jest, że wirus uszkodzi linuxa

Nie obraź się ale z twoim stanem wiedzy nt. Linuksa, nic się nie zmieni po zmianie Ubuntu na coś innego. Wybierz sobie jedną dystrybucję, poczytaj poradniki dla początkujących wtedy takie “problemy” rozwiążesz sam. Spróbuj poznać jedno distro i na nim nauczyć się przynajmniej podstaw. Jeśli nie masz ochoty na poznanie co i jak działa w tym systemie to znaczy że nie jest on dla ciebie - w takim wypadku daj sobie spokój i zostań przy XP / Vista.

Po co ci tyle systemów w zupełnośći wystarczą 2

Oj dawno nie zaglądałem do tematu :slight_smile:

rgabrysiak Wywaliłem Ubuntu {ciach} i zainstalowałem openSUSE. Wrażenia? To tak jakby przesiąść się z Windows 95 na Vistę. Ani zawieszeń, instalacja sterowników prościutka jak słoneczko, naprawdę jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony. Może to coś było z tą wersją Ubuntu (ja też miałem wersję 8.04.1 tak jak MaRa

Dziękuje wszystkim za komentarze :slight_smile: Temat można zamknąć/ wyrzucić do kosza

Pozdrawiam :slight_smile:

orange85 , z pewnością Ubuntu nie jest takie złe, tylko, że trzeba nad nim chwilkę popracować i wtedy żaden inny OS nie masz szans. Ale jak ci się nie chce, bądź brakuje ci graficznych konfiguratorów no to Susik :stuck_out_tongue: . Witam w gronie użytkowników :slight_smile: