Ubuntu/Xubuntu 16.04 - zerowa jasność ekranu

Próbuję zainstalować na laptopie Packard Bell Easy Note LJ65 najnowsze Xubuntu, problem w tym, że ISO z płytki startuje mi z niemal do zera ustawioną jasnością ekranu i nie jestem w stanie w żaden sposób z poziomu klawiatury ów ekranu rozjaśnić…widzę, że coś się pojawia na ekranie, ale nie jestem w stanie z taką widocznością zainstalować systemu. Macie pomysły jak to obejść?

Z instalacją sobie poradziłem, zaktualizowałem BIOS-a oraz wdrożyłem poniższe:

https://askubuntu.com/questions/162075/my-computer-boots-to-a-black-screen-what-options-do-i-have-to-fix-it

Teraz mam problem z rozdzielczością ekranu. Zainstalowałem sterowniki Intela (na tym laptopie jest zintegrowana karta) zgodnie z instrukcją:

https://allanbogh.com/2016/01/05/ubuntu-16-04-installing-the-intel-graphics-drivers-using-the-intel-graphics-installer-for-linux/

…jednak w dalszym ciągu mam do “wyboru” w ustawieniach ekranu tylko rozdzielczość 1024x768.

Hej.

Czy przed instalacją owych sterowników miałeś już problem z niską rozdzielczością?

Tak czy owak, osobiście odradzam rezygnację z domyślnego sterownika (w Ubuntu pakiet go dostarczający nazywa się, z tego co widzę, xserver-xorg-video-intel) na rzecz ręcznie instalowanego i, być może nie bez powodu, przeznaczonego dla poprzedniej wersji używanej przez ciebie dystrybucji. Nie tylko nie osiągniesz widocznej poprawy wydajności, ale i doprowadzisz być może do sytuacji, gdzie przy każdej aktualizacji kernela będziesz musiał pamiętać o ręcznej reinstalacji sterowników.

Jeśli więc intelowskie sterowniki nie rozwiązują jakiegoś problemu, który miał miejsce przy używaniu standardowych, polecam je usunąć - szkoda zachodu i nerwów. O ile mnie pamięć nie myli, Ubuntu jest wyposażone w aplikację pozwalającą automatycznie instalować własnościowe sterowniki. W przypadku gdyby dawała ona możliwość instalacji innej wersji firmware dla twojej karty graficznej, możesz z niej skorzystać.

Pozdrawiam,

Tinnuir