Ubuntu z płyty a oddtwarzanie muzyki i filmów

padł mi dysk twardy mam zewnętrzny na którym mam większość danych filmy i muzykę czy moge jakoś oddtworzyc je z ubuntu na płycie ? ![-o<

proszę o łopatologiczne wytłumaczenie problemu linuxa nigdy nie miałem

Witam.

Podłącz go, jeśli zostanie wykryty to ok, jeśli nie, sprawdź w Synapticu, czy jest w tym systemie pakiet “usbmount”, jeśli nie ma, zainstaluj go (w trybie live-cd zostanie wczytany do pamięci ram) - czyli do powtórki przy każdym uruchomieniu live-cd.

Chyba że się mylę i w najnowszych wydaniach napędy USB są automatycznie montowane - sprawdź…

Jeszcze zostaje kwestia obsługi multimediów. Najogólniej, to kodeki możesz zainstalować do ram-u, jednak systemy są tak projektowane, by Ci to uniemożliwić.

Przydałaby się opcja instalacji na Pendrive paczek lub zwyczajna możliwość skopiowania nowych plików. Ubuntu Live uruchamia się chyba za pomocą UFS/AFS. Powinna więc być możliwość wyjścia poza chroot-owane środowisko, by następnie skopiować nowo powstałe pliki w /usr/bin, /usr/lib, /bin, /usr/bin.

To nie jest poradnik dla Ciebie. Są to jedyne moje rozmyślania na temat sposobu rozwiązania. Gdyby się dało zainstalować paczki do katalogu lub skopiować nowe pliki, to wtedy potrzebujesz jeszcze skryptu ustawiającego zmienne środowiskowe PATH i LIBPATH(czy coś w tym stylu) na twojego pendrive. Wtedy mógłbyś po włożeniu LiveCD, a następnie pendrive odtwarzać wszystko bez najmniejszego problemu.

Dodane 15.04.2010 (Cz) 17:42

Zawsze możesz pomyśleć nad dystrybucją na pendrive(np. Ubuntu na pendrive) lub dystrybucją na CD z obsługą kodeków. W przypadku dystrybucji na pendrive musiałbyś jednak posiadać płytę główną z obsługą uruchamiania z pendrive.

Pakiety można instalować w LiveCD, jednak jest to niewygodne ze względu na to, że system działa w RAMie i po ponownym uruchomieniu systemu wszystko jest czyszczone z pamięci, no bo to w końcu pamięć krótkotrwała. Możesz zrobić tak jak pisał nintyfan albo pobrać jakąś dystrybucję z zawartymi kodekami, np. Linux Mint, Dreamlinux itp. albo jak już masz Ubuntu to możesz zainstalować VLC Player, który powinien posiadać wbudowane kodeki, pozwalające odtworzyć przynajmniej te najbardziej popularne formaty.

Najlepiej jednak mieć system na pendrajwie albo zainstalować na tym dysku zewnętrznym, tylko z wydajnością może nie być ciekawie, ze względu na transfer odczytu/zapisu przez USB :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ja Ci polecę ściągnięcie i nagranie na płytę/USB, dystrybucję Puppy Linux zmieści ona się na wszystkim. Dodatkowo potrzebuję na uruchomienie się tylko 64 MB RAM, wszystko zostaję załadowane do RAMu, co pozwala na komfortową pracę.