Ubuntu z USB bez dysku twardego w laptopie

Dzień dobry,

To mój pierwszy wpis, pierwsze pytanie i w ogóle pierwszy kontakt z Linuxem :slight_smile: proszę więc o wyrozumiałość.

Do zadania pytania zmotywowała mnie taka oto sytuacja: w nie najnowszym już laptopie Fijitsu Siemens koleżanki zepsuł się dysk twardy. Koleżanka poratowała się kupnem smartfona :wink: a ja zostałem z laptopem. Chcę go “ożywić” i używać głównie do internetu, filmów i telewizji. Po przeczytaniu tego wpisu: http://www.dobreprogramy.pl/Czy-Ubuntu- … 38150.html zacząłem się zastanawiać czy można uruchomić i używać Linuxa z USB bez dysku twardego w laptopie.Twardziel z laptopa został wymontowany. Poszukałem trochę i jak na razie znalazłem tylko opisy instalacji Linuxa z USB (ale to dalej instalacja systemu na dysk komputera). Proszę o krótką odpowiedź czy taki sposób używania komputera jest możliwy i ew. krótkie info jak się za to zabrać.

Dziękuję i pozdrawiam

http://www.dobreprogramy.pl/LinuxLive-U … 31072.html

p19koz - dziekuję za namiar - z użyciem tego programu uruchomiłem ubuntu 12.10. Wrażenia z linuksa pozytywne choć nie miałem czasu dłużej się pobawić (ale filmy, muzykę i internet wifi uruchomiłem w 10 min została jeszcze TV DVBT :slight_smile: no i komputer działa nie najszybciej - ale to pewnie wina małego pendraka 1GB (taki mam przeznaczony do tego typu zabaw ale jeśli trzeba to dam wiekszy) i podzespołów laptopa.

womperm - w związku z powyższym proszę o pomoc w wyborze:

sprzęt to:

Fujitsu Siemens ESPRIMO Mobile V5545

Klasa procesora Intel Core 2 Duo

Kod procesora T5550

Prędkość procesora 1,83 GHz

Zainstalowana pamięć 2048 MB

Rodzaj pamięci SODIMM DDR2

Częstotliwość szyny pamięci 667 MHz

Typ karty graficznej ATI Mobility Radeon HD2400

Myślę że Ubuntu to dobry wybór na twój sprzęt. Polecam Ubuntu 12.04.

Niestety Ubuntu 12.10 nie jest stabilne, chociaż jest zauważalnie szybsze od 12.04. (Już 13.04 we wczesnej becie chodzi dużo lepiej niż 12.10)

Na dłuższą metę, z doświadczenia, bieżące aktualizacje systemu zajmują sporo czasu, niestety pendrajw działa wolniej, niż dysk twardy, niekiedy bardziej opłaca pobrać się nową wersję obrazu ISO i wgrać go na nowo, niż aktualizować obecny system.