Ubuntu - zablokowane konto użytkownika

Witam ! Pierwsza moja przygoda z ubuntu i już się muszę denerwować… ehh. Przed chwilka wrzuciłem sobie nowe ubuntu 12.04 LTS.

Podczas instalacji podałem hasło, ale zaczęło mnie to denerwować ze za każdym razem jak coś odpalam/instaluje muszę podawać hasło.

Wszedłem w konta użytkowników, i tam zablokowałem konto(moja głupota) a potem usunąłem hasło (albo odwrotnie). Teraz co nie odpalę to woła hasło, które przecież wywaliłem. Wchodząc w konta użytkowników nie mogę nawet dodać/zmienić hasła bo przycisk “zmień” jest nieaktywny.

Specjaliści - da się coś z tym zrobić ?

Uruchom system w trybie ratunkowym. Przejdź do “linii komend roota” i wykonaj dwie proste komendy:

passwd -u michaello69

To odblokuje konto użytkownika, a drugim poleceniem:

passwd michaello69

założysz nowe hasło temu użytkownikowi.

wywala mi że moje konto nie istnieje, dobrze przepisywałem nazwę - przepisywałem tak samo jak mi się wyświetla podczas logowania. Ma to jakiś wpływ że w nazwie są duże litery i polskie znaki ?

W nazwie konta użytkownika nie może być polskich znaków.

Wyślij wynik:

grep 1000 /etc/passwd

Wynik… ale czego ? Przepraszam ale jestem laik w świecie linuxa i można uznać ze to jest moje drugie podejście do Ubuntu. :slight_smile: Mam to wpisać w terminalu ?

Tak.

ok wpisałem to w terminalu i wyszło mi coś takiego :

majster:x:1000:1000:Michał,,,:/home/majster:/bin/bash

domyśliłem się że trzeba użyć “majster” tam w linii komend root’a, więc pierwsza komenda wywala mi:

a druga po dwukrotnym podaniu nowego hasła wywala:

No to Ci chyba został tylko chroot do systemu i jego poziomu naprawienie tych “zabaw”. O chroot znajdziesz na forum.

Przeczytaj:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour … bug/523896

Innymi słowy, to musisz usunąć /etc/passwd.lock i /etc/shadow.lock

rm /etc/passwd.lock

rm /etc/shadow.lock

hehh, dzięki a pomoc. :slight_smile: Po za tym to nie moja wina że ten system jest tak !@#$%^&*() że pozwala użytkownikowi na destrukcje własnego konta z jego poziomu. Ponoć ubuntu jest dla osób niedoświadczonych, a ja jako laik rozwaliłem sobie konto dwoma nieświadomymi kliknięciami. To moja wina czy programistów którzy pozwolili na takie coś ? System ewidentnie jest niedopracowany, nie ma tutaj mowy o mojej winie.

Aaa, i nie była to zabawa tylko umilenie sobie życia bo gorsze to ciągłe uwierzytelnianie jest niż UAC w viście, który jaki jest każdy wie.

Jeszcze raz dzięki za pomoc :slight_smile:

Jeżeli nie chcesz ciągle podawać hasła, to możesz zmienić UID swojego użytkownika na 0. Wtedy, to poziom bezpieczeństwa będzie taki, jak w przypadku Windows XP, czyli żaden, ale chyba też nie będziesz musieć za każdym razem podawać hasła.

Możesz też uruchomić edytor ustawień PolicyKit, i wszędzie ustawić na tak przy opcji dla aktywnej konsoli.

ok, jeszcze raz dzięki. próbowałem tych komend z poziomu terminalu i linii komend roota i za każdym razem wywala:

:slight_smile:

po prostu bomba.

No to jest sposób. Odpal Live CD. Załóż nowego użytkownika o nazwie majster, ustaw mu hasło, a następnie skopiuj pliki /etc/passwd i /etc/shadow do zainstalowanego Ubuntu.