Ubuntu - zmiana rozdzielczości, spolszczenie itp

Witam.

Przed chwilą zainstalowałem dystrybucję Ubuntu. Najpierw przygotowałem sobie partycję ext3 oraz swaap używając programu Paragon Partition Menager. Zaś potem uruchomiłem LiveCD i postępowałem według wskazówek instalatora. Wszystko poszło całkiem dobrze ale mam kilka problemów:

  1. Używam rozdzielczości 800x600 i chciałbym mieć ją także pod Ubuntu ale niestety Ubuntu ustawia mi automatycznie 1024x768, przy której po prostu nie wygodnie mi się pracuje. Słyszałem o edycji pliku /etc/x11/xorg.conf ale póki co nie mam dostępu dostępu do internetu więc nie mam jak przekopiować bezpośrednio jego zawartości na forum. Dlatego tutaj nasuwają się pytania:
  • jakie polecenie mam wpisać w “terminalu” aby otworzyć ten plik?

  • czy jeśli włożę dyskietkę to na pulpicie pokaże się ikona po kliknięciu, na którą zostanę przeniesiony na nią i będę mógł tam umieścić pliki etc.?

  • jak otworze plik xorg.xonf to mam skopiować jego zawartość (pmm >>> kopiuj) potem otworzyć edytor tekstu i wkleić (ppm>>>wklej), a następnie zapisać gdzieś plik i przenieść go na dyskietkę?

  • jakim poleceniem mogę otworzyć edytor tekstu?

  1. Jak uruchomię system to tuż po uruchomieniu widać na górze:

Aplications | places | system

czy nie da się ich nazw ustawić po polsku. Nie wiem dlaczego tak jest bo większość innych rzeczy jest po polsku nawet mimo tego, że podczas instalacji wybrałem polski język.

  1. Chciałbym skonfigurować neostradę z modemem Sagem F@st 800 ale nie wiem za bardzo jak. Znalazłem sposób poprzez program UbuNeo

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=13830

ale nie wiem jak krok po kroku w nim zrobić. Tzn. pod windowsem mam pobrać i umieścić na dyskietce ten program, a potem będąc w Ubuntu skopiować go na pulpit (?), potem kliknąć dwa razy na niego, postępować według dalszych poleceń ?? Proszę mi podać instrukcję dokładnie krok po kroczku.

Posiadam Ubuntu 6.06.

Z góry dziękuję za poświęcony czas i nie odsyłanie do wyszukiwarki Google…

sudo gedit /etc/x11/xorg.conf

I co chcesz kopiować i po co ?

dokładnie tak :slight_smile:

z tym, że gdzie bądź go możesz zapisać.

przecież tam pisze jak uruchomić program:

"2. uruchom program:

Kod:

sudo ./ubuNeo-0.3.bin"

najpierw oczywiście musisz się dostać do tego folderu, więc w Terminalu (konsoli) wpisz "cd /home/nazwa_usera/Desktop/ (oczywiście jeżeli jest na pulpicie).

dalej to polecenie co wyżej.

@Myszak

Chce zrobić tak:

  • otworze xorg.conf

  • skopiuje jego zawartość

  • otworze edytor tekstu

  • wkleje skopiowaną zawartość do nowego dokumentu

  • zapisze gdzieś dokument

  • skopiuje zapisany dokument na dyskietkę

  • pod windowsem otworze plik z dyskietki i jego zawartość pokaże na forum.

@freedom

Dzięki.

Później spróbuję tak zrobić :wink:

adam9870 1. dyskietkę musisz najpierw zamontować (opis montowania jest dostępny w przewodniku ubuntu)

  1. skopiować na dyskietkę wystarczy poleceniem cp /etc/x11/xorg.conf ?adres_zamontowanej/dyskietki

a po co go pokazywać? dasz sobie sam radę z jego edycją

Mógłbyś powiedzieć w jaki konkretnie sposób można zamontować dyskietkę bo w nieoficjalnym przewodniku Ubuntu nie znalazłem nic na temat montowania dyskietek.

Czy nie tak, że po włożeniu dyskietki ‘automatycznie’ pokazuje się jej ikona, po kliknięciu na którą można dostać się do jej zawartości, kopiować pliki etc. ? Bo w Fedorze Core 4 miałem tak bez robienia żadnych rzeczy (montowania).

U mnie na Ubuntu działało na starcie.

Ale jak nie działa to może tak :

ewentualnie :

:hmmm:

Na jednym z for, które jest poświęcone tematyce Linuksowej dowiedziałem się, że niektóre elementy systemu są po angielsku ponieważ albo instalowałem system z tzw. tłoczonej płytki albo pobrałem obraz .iso dystrybucji z zagranicznej strony (ubuntu.com). Rzeczywiście instalowałem system z tłoczej płytki (zamówionej).

Rozdzielczość ekranu udało mi się już zmienić i to bez edycji pliku xorg.conf. Wystarczyło z menu Aplications wskazać jeden program dzięki któremu poprzez tryb graficzny można dokonać zmiany rozdzielczości.

Więc można powiedzieć, że z dwoma problemami się uporałem. Teraz pozostaje trzeci, a mianowicie instalacja połączenia z internetem przy użyciu neostrady z modemem Sagem F@st 800. Ale do tego potrzebuję dyskietki.

Niestety po włożeniu (na razie czystej) dyskietki na pulpicie nie widać żadnej ikony. Co teraz konkretnie mam zrobić ?? Chciałby najlepiej sprawdzoną, działającą na 100% instrukcję ponieważ niechciałbym namieszać czegoś w systemie tuż na samym początku… Czyli polecenia na:

  • “zamontowanie” dyskietki

  • skopiowanie z niej pliku od UbuNeo na pulpit

Złączono Posta : 18.11.2006 (Sob) 21:27

I czy na pulpit przejść tak:

/home/nazwa_usera/Desktop/

czy tak

cd /home/nazwa_usera/Desktop/

a może tak:

cd home/nazwa_usera/Desktop/

Złączono Posta : 18.11.2006 (Sob) 21:30

I czy na pulpit przejść tak:

/home/nazwa_usera/Desktop/

czy tak

cd /home/nazwa_usera/Desktop/

a może tak:

cd home/nazwa_usera/Desktop/

Montowanie masz wyżej.

A kopiujesz “przez” polecenie cp czyli :

:hmm:

A mógłbyś przykładowe polecenia (czyt. gotowca) :stuck_out_tongue:

Np. na instalację flasha w ubuntu :

Chodziło mi o gotowe polecenia na zamontowanie dystkietki, skopiowanie itd. Ale zrobiłem te czynności poprzez Places -> computer.

Próbowałem zainstalować neostradę poprzez program UbuNeo. Będąc pod windowsem pobrałem pliczek .bin i umieściłem go na dyskietce. Pod Ubuntu skopiowałem go na pulpit, wydałem w terminalu polecenia:

cd /home/adam/Desktop

sudo ./UbuNeo0.6.1.bin

pokazał się graficzny tryb, w którym podałem rzeczy o które zostałem poproszony, zgodziłem się aby połączenie było automatycznie ładowane przy starcie systemu oraz, że chcę skonfigurować plik źródeł APT’a (etc/apt/surces.list) i kliknąłem Instaluj. Po chwili pokazał się komunikat w stylu “zainstalowano”. Miałem otworzoną wtedy konsolę i pojawiło się coś w stylu “not costam” (wiem, że konkretne błędy by się zapewne przydały ale nie pamiętam ich) i tyle. Potem uruchomiłem jeszcze raz konsolę (bo przez przypadek zamknąłem) i gdy wydałem polecenie ipconfig pokazało się:

http://images3.fotosik.pl/252/eb74c7a0100dec46.png

Próbowałem jeszcze raz ale pokazało się od razu

http://images2.fotosik.pl/253/4f37a0534898d751.png

nawet nie wyskoczyło okno konfiguratora połączenia :roll:

Nie wiem czy to ważne ale gdy w oknie Computer kliknąłem dwa razy na Flopy to ujrzałem to:

http://images2.fotosik.pl/253/2dddf17710f40890.png

Co mam zrobić w tej sytuacji? Może jakiś inny, dobry sposób?

Dodam, że gdy robiłem pierwszy raz (pokazał się konfigurator) to płyta Ubuntu nie była włożona. Tylko pod koniec pracy kreatora. I nie musiała to być płyta z której instalowałem system tylko losowa z tą dystrybucją…

Linuks rozróżnia wielkość liter więc ubuNeo… a UbuNeo… to co innego, i tak w ogóle nie mam czegoś takiego jak del jest rm :lol:

Witam.

Spróbowałem jeszcze raz tym sposobem z UbuNeo. Pobrałem tylko plik UbuNeo0.6.1 i nagrałem go na dystkietkę. Następnie uruchomiłem Ubuntu, przekopiowałem go na pulpit, włożyłem płytę Ubuntu, uruchomiłem terminal i wydałem polecenia:

cd /home/adam/Desktop

sudo ./UbuNeo0.6.1.bin

[spytało po hasło]

i wywaliło komunikat:

sudo: ./UbuNeo0.6.1.bin: command not found.

Cóż, chciałbym spróbować tym sposobem:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=8591

ale nie wiem za bardzo jak. Dokładnie punkt numer 2. Należy wydać polecenie:

ale ta część, którą pogrubiłem pisać od razu czy dopiero jak jakieś błędy się pojawią ??

I czy polecenie podane w punkcie numer 5 mam wpisać będąc tam gdzie jest paczuszka eagle-usb czy niekoniecznie (prawdopodobnie umieszczę ją na pulpicie)?

Złączono Posta : 19.11.2006 (Nie) 9:41

Najlepiej prosiłbym o napisanie wszystkich gotowych poleceń do instalacji. :roll:

Nie wiem czemu nagrywasz to na dyskietkę, jak możesz podmontować partycje windows, jak masz NTFS to wystarczy zamontować w trybie tylko do odczytu i skopiować

Spróbuj wpisać pełną ścieżkę

sudo /home/adam/Desktop/UbuNeo0.6.1.bin

Jak dla mnie błędy na pewno sie pojawią jak tego nie zainstalujesz, ale pewny nie jestem, bo mam to zainstalowane od początku :slight_smile:

Słyszałem, że jest możliwość “zamontowania” partycji w systemie plików NTFS pod Linuksem tak, aby można było odczytywać z nich dane, a nawet zapisywać. Nawet znalazłem poradnik jak to zrobić ale już w drugim poleceniu jest:

czyli o ile dobrze wiem wymagane jest połączenie z internetem. Poza tym to uname -r :?

Pełną ścieżkę także próbowałem podawać i jest tak jak było czyli wywala błąd. A może dlatego nie działa ponieważ tutaj pisze, żeby pobrać UbuNeo oraz paczkę z firmware’em do modemu, a ja ściągam tylko program bo tutaj nie ma o tym nic?

Krótko mówiąc - chcę zainstalować neostradę z modemem Sagem F@st 800 pod Ubuntu w wersji 6.06 Dapper Drake ale nie wiem jak. Sposób z UbuNeo nie poszedł, czytałem:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=8591

ale nie za bardzo wiem co i jak. Skończyłem już dwie dystrybucje z powodu, że nie mogłem zainstalować neo i nie chciałbym skończyć trzeciej więc prosiłbym napisać wszystko konkretnie, kroczek po kroczku, jak dla kompletnego laika w Linuksie.

Złączono Posta : 20.11.2006 (Pon) 7:09

Zrobiłem tak:

  1. Najpierw chciałem odinstalować stare rzeczy, w tym celu wydałem polecenie:

po wydaniu zostałem poproszony o hasło po którego podanie pisało:

Czytanie list pakietów… Gotowe

Budowanie drzewa zależności… Gotowe

E: nie udało się odnaleźć pakietu eagle-usb-data

  1. Na pulpicie utworzyłem folder o nazwie Neostrada i skopiowałem do niego dwa pliki (UbuNeo0.6.1.bin oraz ueagle-data-1.1.tar.gz). Drugi plik rozpakowałem z prawdopliku.

  2. Uruchomiłem UbuNeo >>> podałem hasło >>> podałem dane od połączenia >>> kliknąłem Instaluj >>> pokazało się coś w stylu “zainstalowano” więc kliknąłem “Wyjdź”.

Po wykonaniu strony w Firefoxie nie otwierały się. Wydałem polecenie

żeby sprawdzić czy zainstalowało wszystko, a jeśli nie to wywaliło. I ten sam komunikat.

… Cóż, spróbowałem zrobić tak jeszcze raz (tylko bez wydawania tego ostatniego polecenia) i po wpisaniu w terminalu:

ifconfig pokazało się TO.

W pliku /opt/ubuneo/errorlog.txt jest takie coś:

i tak co kilka linijek jest w nim to samo…

Czy mógłby ktoś przybliżyć punkt numer 2 z tego poradnika?

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=8591

FATAL: module uagle-atm not found.

Nie masz modułu kernela uagle-atm zainstalowanego

To raczej są źródła ale pewny nie jestem