Ubywanie pamięci na dysku C

Witam. Mam mały problem. Otóż wczoraj reinstalowałem system i zauważyłem, że od tego momentu ubyło mi bardzo dużo miejsca na dysku C. Po zainstalowaniu wszystkich sterowników itp. miałem 30 GB wolnego miejsca, a obecnie mam 23,8 GB, więc to duża różnica. Dodam, że nic więcej na tym dysku nie instalowałem. Grę (fifę11 ) zainstalowałem na dysku D. Trochę się o to niepokoję… Co mam w takiej sytuacji zrobić? Bardzo proszę o pomoc…

Przeskanuj dysk za pomocą SpaceSniffer

Kliknij prawym na SpaceSniffer i wybierz Uruchom jako administrator.

Przywracanie systemu zjadło miejsce :wink:

zje maximum 12% z 30GB, conieco zjadł katalog TEMP podczas instalacji FIFY

conieco zjedzą pliki update itp.

Słyszałem, że najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie przywracanie systemowe, które można wyłączyć. Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi o co w tym chodzi? Jak się to wyłącza i czy mogą być tego jakieś nieprzyjemne konsekwencje ? 

Czy sprawdziłeś partycję systemową za pomocą SpaceSniffer?

 

Wyłączanie przywracania systemu to nie najlepszy pomysł, sugerowałbym tylko zmniejszyć ilość przyznanego miejsca na ten cel.

Przed chwila przeskanowałem dysk za pomocą tego programu, bo w ciągu 1 godz. ubyło mi 3GB  miejsca… Masakra jakaś. Ale to nic nie dało, więc co mam teraz zrobić?

Sam program nic nie da, przedstawia tylko w formie graficznej rozmiar plików i folderów na dysku.

 

Wstaw zrzut ekranu po przeskanowaniu partycji systemowej.

Wstawiam screena…

 

 

I co o tym sądzicie ?

Folder Sysytem Volume Information (tam zapisywane są punkty przywracania systemu) zajmuje 5.7 GB.

 

Zmiana ilości miejsca zajmowanego przez Przywracanie Systemu [Vista]

 

 

Ile posiadasz pamięci RAM i czy jakiś program z którego korzystasz wykorzystuje cała pamięć?

Uruchom ccleaner http://www.piriform.com/ccleaner/download/portable -zakładka narzędzia>przywracanie systemu>zostaw dwa punkty przywracania,resztę  skasuj.Dodatkowo uruchom -Temp File Cleaner-http://www.bleepingcomputer.com/download/tfc/dl/92/ -start potem restart systemu

Posiadam 4 GB RAM. Jak mam sprawdzić ile dane programy wykorzystują pamięci? Wybaczcie…ale zielony jestem w tym temacie…

Zmienianie rozmiaru pamięci wirtualnej (ustaw rozmiar początkowy i maksymalny np. na 1024 MB).

w obu ustawić taki sam?

Tak.

 

Czy zmniejszyłeś ilość miejsca na punkty przywracania i jak wygada teraz sytuacja z wolnym miejscem na partycji systemowej. 

Zmniejszyłem ilość miejsca na punkty przywracania według Twoich poleceń. Sytuacja nieco poprawiła się…miałem 18,3 GB wolnego miejsca, a teraz mam 21,5 GB. Jednak nie jestem usatysfakcjonowany, bo tego miejsca zeżarło mi na prawdę dużo. Czy coś takiego będę musiał robić co jakiś czas? Czy może proponujesz/-cie coś innego ?

Nie, ustawienia które zmieniłeś są na stałe.

 

 

Czy aktualizowałeś system (dla Visty są dwa Service pack’i które trochę zajmują)?

 

Wstaw nowy zrzut ekranu z SpaceSniffer’a.

Wyczyść zawartość folderu Download w Software Distribution. 2GB.

A na ile % ustawiłeś suwak ustawiając rozmiar punktów przywracania?

Po zainstalowaniu systemu warto użyć programu PrivaZer. Chodzi o wyczyszczenie pozostałości po poprzednim systemie i tam takie takie balasty po aktualizacjach i wiele innych, przede wszystkim chodzi o odchudzenie folderu winsxs. Program jest też portable, czyli bez instalowania, a swoje zrobi, lepiej, niż Odkurzacz i Ccleaner razem wzięte.

Tak, aktualizowałem system.

 

 

 

No i co wy na to ?

Po instalacji Service Pack 2 można użyć narzędzia Service Pack Clean-up tool http://pclab.pl/art34993-11.html (robisz to na własną odpowiedzialność, po użyciu narzędzia nie będzie można odinstalować SP1 i SP2).

“Te narzędzia” można użyć bez żadnych obaw, piszę te bo są dwa - do czyszczenia resztek po SP1 i SP2 :

Wiersz polecenia jako admin i wpisujemy

dla SP1: vsp1cln.exe [enter] potwierdzamy klawiszem Y

dla SP2: compcln.exe [enter] potwierdzamy klawiszem Y