Uciążliwe parkowanie głowic TOSHIBA DT01ACA050


(Coompix) #1

Witam,

Nie dawno kupiłem dysk nowy po okazyjnej cenie TOSHIBA DT01ACA050.

Niestety mam z nim problem, mianowicie nieszczęsne parkowanie głowic.

Nie dość że dźwięk jest nie przyjemny, to jeszcze podczas parkowania jest charakterystyczne przycięcie samego systemu. Nie zależy mi w ogóle na oszczędzaniu energii, czy bezpieczeństwie. Komputera stacjonarnego nie przenoszę, zresztą w laptopie również wyłączył parkowanie które jest dla mnie zbyteczne[z tym że w GNU/Linux to nie jest problem].

Tutaj ze względu na to że komputer głównie jest traktowany jako maszynka do gier, musi być windows.

Bawiłem się hdparm i mimo ustawienia 254/255 wartości nie przynosi skutku, cristal disk również, i temu podobny soft. Nic nie przynosi skutku, jak parkowanie jest tak parkowanie jest. W biosie nic ciekawego również nie znalazłem. Czy ktoś wie jak wyłączyć te ustrojstwo? Dysk który jest nowy, a pracuje się gorzej niż z 5 letnim dyskiem samsunga który niestety już odszedł.

config

CPU- C2D E8400

MOBO - Gigabyte GA-P31-DS3L

RAM - 3gb

GPU- 9600GT

HDD- TOSHIBA DT01ACA050

PSU - cooler master 450w

Smart wygląda w porządku

Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam


(JNJN) #2

Czyli, wygląda, że tak już będzie.

Spróbuj jeszcze tego programu, stosowałem i co prawda całkowicie nie wyłącza parkowania, ale jest zdecydowanie mniejsze lub bardzo małe.

http://techformator.pl/nadmierne-parkow … windows-7/


(Coompix) #3

Sprawdzę dziś jak wrócę do domu. Generalnie w nowej wersji ACPI całkowicie pałeczkę przejmuję system operacyjny. Irytuje fakt że w windowsie nie można tego konfigurować według uznania, co w GNU/Linux jest kwestią 5 minut, i mogę praktycznie wszystko sobie zrobić. Rozumiem że teraz wszystkie nowe dysku tak już mają? Montuje tygodniowo kilka dysków, ale nigdy nie zwracałem aż tak wielkiej wagi na te parkowanie jak miałem tylko system postawić, czy dane skopiować.

Dla parkowania głowić przecież nie będę przechodził na SSD, kiedy tak naprawdę dobrej wydajności dysk mi wystarcza.

dzięki za linka, dam znać o postępach

edit:

Cóż bawiłem się parametrami, i w sumie żadnych rezultatów, parkowanie nadal jest. Jak rozumiem w windowsie nie ma innych opcji na pozbycie się tego uciążliwego problemu?


(JNJN) #4

Tylko programy zewnętrzne, widać oporna sztuka Ci się trafiła, większość dysków (ich firmware) idzie jednak oszukać i przynajmniej zmniejszyć częstotliwość tego parkowania.

I wiesz lepiej mieć np: 10 parkowań na 1 h niż 50 lub więcej.