Uciążliwe pikanie z wnętrza komputera

Witam, zmagam się z problemem pikania z komputera, pikanie jest dosyć ciche ale uciążliwe pikanie to nie jest unormowane raz pika długo raz krótko najbardziej pika przy włączaniu komputera. wydaje mi sie ze te dziwne pikanie dobiega z dysku twardego hdd ale pewien nie jestem i nie wiem czy to tak ma sobie pikać czy powinienem oddać dysk na gwarancję 

Mój sprzęt to 

Grafika: GTX760

Procesor FX6300

Płyta główna Asus m5a97 rev 2.0

Pamieci Kingston hyperX 8gb

dysk twardy 

Seagate ST1000DM003 1TB 

dysk systemowy kingston hyperX 3k

Temperatury są spoko wiec to wykluczam temperatura płyty 26-28 grafika 41-50 procesor 32-41 dysk hdd 27 ssd24

Otwórz obudowę komputera, odepnij przewód zasilający od dysku. Włącz komputer. W ten sposób sprawdzisz, czy pikanie faktycznie jest emitowane przez dysk.

Tak, Też zamierzam dziś zrobić… ale jeżeli jest to dysk czy powinienem oddawać go na gwarancję

Jeśli będzie to dysk, to przetestuj go odpowiednim oprogramowaniem i dopiero ew. oddaj na gwarancję.

Sprawdziłem to i to nie jest dysk dla pewności zrobiłem test hd tune… 

nie wiem co to może być czy to płyta główna…  pika pika raz nie pika raz dziwek jest ciągły i nie wiem od czego to zależy 

proszę o pomoc…

dodam że wszystko śmiga w jak najlepszym porządku nie mam spadków fps w grach czy coś ale to pikanie irytujące i nie wiem co oznacza możne jakiś błąd czy coś…

wgrane najnowsze stery i aktualizacja biosu zrobiona.

Hej,

 

Pikanie może być spowodowane przegrzewaniem się procesora. Dlatego sprawdź jego temperaturę w czasie obciążenia i w czasie, gdy procesor nie jest obciążony w ogóle. Pikanie może też sygnalizować uszkodzenie systemu chłodzącego - niektóre płyty główne pikają, gdy wykryją błędne działanie wentylatora na procesorze. I ostatnie - pikanie może być powodowane przez błędnie działającą klawiaturę bądź mysz. Dlatego w chwilach pikania odłącz te urządzenia i sprawdź, czy pikanie ustąpi.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

widzę ze ten problem jest złożony Jadnak że jeżeli było by to chłodzenie procka to bios pokazuje mi fan error raz jak źle podpoiłem to tak miałem a co to temperatury to spoko w normalnym trybie pracy procesor 30 płyta 25 w stresie plyta 27 procesor max 47 w grze bf4 temperatury sa spoko. myszke mam nową a przy starej tez pikał klawa za 300 i byla by zla nic sprawdzę… Zastanawia mnie to ze pikanie ustaje i nie wiem czym jest to spowodowane ;p dzieki za pomoc sprawdze wentylatory i dam znać oraz klawiaturę

 

a może to dlatego ze ustawiłem obroty procesora na 600 minimalne obroty oczywiście?

 

Dodane

 

Zobaczę może uda mi się nagrać to pikanie i może wtedy mi pomożecie  :smiley:

 

___________________________________________________________________________________________

Proszę korzystać z opcji Edytuj, zamiast pisać post pod postem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

 

I to może być przyczyna, bios uznaje, że wentylator uszkodzony lub nie pracuje - zwiększ obroty do 800/1000 i sprawdź.

Hej,

 

Nawet w najdroższych rozwiązaniach mogą pojawić się wadliwe egzemplarze.

 

Pikanie dobiega z systemowego speakera komputera?

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nagrałem niestety jakości słaba ale wentylator od procka trochę hałasuje, ale można usłyszeć pikanie wyraźnie słychać kolo 20sec

http://qfs.mobi/f1087432

Jeżeli chodzi o speaker to dziś załatwię sobie jakiś ponieważ mam tylko ten co na płycie innego nie montowałem bo to niby miało wystarczyć ale spróbuje załatwić jakiś dziś

Proszę korzystać z opcji Edytuj , zamiast pisać post pod postem.

rgabrysiak

Zwiększ obroty wentylatora CPU i sprawdź - po co tyle pisać.

problem w tym że nie da sie ustawiłem na 600 a teraz nie mogę dać wyżej tylko już niżej 

a i pytanie czy chassis q-fan control powinien być włączony czy nie ? 

dodam że komputer zaczyna pikać dopiero gdy komputer wczyta pulpit tak to nic nie słychać ja już nie wiem co to ma być 

 

Jak masz wentylator, może (automatyczna regulacja), a nie musi  (max obroty) - zależy jak ustawisz.

 

Ja tu proponuję zrobić reset biosu baterią i ponownie go ustawić i zapisać Save.

 

Wentylatory, a szczególnie z CPU jak będą miały ustawione za niskie prędkości, bios wtedy może wydawać dźwięki przy starcie systemu dotąd, aż wentylator/y nie zwiększy prędkości obrotowej (zabezpieczenie przed przegrzaniem danego elementu).

Hej,

Sorry, ale ja nie słyszę w ogóle żadnych piknięć na dołączonym przez Ciebie materiale. Trochę to brzmi jak zakłócenia z komórki. Czy te dźwięki nie pochodzą przypadkiem z głośników?

Pozdrawiam,

Dimatheus

niee nagrywałem to komórką i tam nic nie słychać chyba że sie wie o co chodzi to czasami to da sie to wychwycić z tym nagraniem to lipa wyszła… ale spróbuje podając wszystko od nowa i zobaczę wtedy 

sprawdziłem wszystko zagłębiłem sie w temat  i to prawdopodobnie będą cewki tylko że nie wiem jeszcze czy od zasilacza czy od karty graficznej…

Cewki piszczą, a nie pikają. I piszczą z reguły pod obciążeniem.

Miałem podobny problem. Okazało się, że ram nie był do końca dociśnięty i klapki się nie zamknęły.

ja ma zamknięte sprawdziłem  wszystko kable ram karte procek