Uciążliwe zacinanie się komputera


(Kgpp1) #1

Otóż od jakiegoś tygodnia mój komputer ma skłonności do przycinania się.Niezależnie,czy jest włączony kilka minut czy kilka godzin,bez względu na ilość uruchomionych programów.Podczas dowolnych czynności potrafi zawiesić się na 10-15 sekund,po tym czasie wszystko wraca do normy.Co może być przyczyną?

Windows XP

1.98 GB ramu

Intel Core 2 Duo

E4600,2,40Ghz

NVIDIA 8600GT


(falcon89) #2

Podaj temperatury z http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P ... 33495.html (w spoczynku i pod obciążeniem).

Podaj SMART dysku http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro ... 12177.html (zakładka Health).


(APC1974) #3

Heh.

Od rana walczyłem z takimi samymi objawami, na bardzo podobnym zestawie:

Windows XP

2 GB ramu

Intel Core 2 Duo

E5200,2,50Ghz

NVIDIA 9600GSO

Po kilku godzinach walki ze sterami, wymianą zasilacza, karty graficznej doszedłem do wniosku, że winę za "zacinki" ponosi jeden z dysków twardych podpiętych do kontrolera, wpiętego w gniazdo PCI. Przełożyłem kontroler do innego gniazda, zaktualizowałem mu sterowniki i ustawienia w jego BIOSie, ale nic to nie dało. Już myślałem, że kontroler padł i trzeba będzie go wymienić na nowy ale jeszcze zmieniłem tasiemkę SATA na nową... i to było to! Problem z przycinaniem kompa zniknął. Nie ogarniam tego - sprawdziłem "felerną" tasiemkę próbnikiem i jest OK, ale od kilku godzin komputer chodzi bez zacięć, więc nie wnikam. :slight_smile:

Podsumowując - sprawdź swój dysk.


(Kgpp1) #4

Proszę bardzo: http://scr.hu/0p1m/6g8jk http://scr.hu/0p1m/yomp8http://scr.hu/0p1m/bie1c


(falcon89) #5

Jeśli chodzi o SMART to masz 58 bad sektorów (parametr 05).

Parametr BC informuje o przerwanych operacjach z powodu nie odpowiadania dysku na komendy, może to świadczyć o poważnych problemach z zasilaniem dysku (złączem, zasilaczem ect.). Podaj model zasilacza i sprawdź czy zasilanie dysku jest poprawnie podłączone i czy nie ma luzów (ewentualnie zmień kabel zasilający).

Podaj resztę SMART'u (HD Tune zakładka Health przewiń w dół).

Jeśli chodzi o temperatury to grafika ma według mnie za wysoką i SYSTIN (zapewne to mostek północny) też (sprawdź ręką czy radiator pomiędzy procesorem a kartą graficzną jest gorący).