UDMA5 zamiast UDMA6

Witam

Dysk Samsung ATA133, płyta główna Gigabyta obsługuje ATA133 - bios wykrywa model dysku prawidłowo, ale przedstawia go jako ATA 100

Gdy wepnę kontroler ATA133 pod PCI - dysk również pracuje w ATA 100

Zarówno dysk jak i płyta są nowe, na gwarancji a nie mam możliwości ich sprawdzenia - logicznym byłoby stwierdzenie, że w pierwszej kolejności będzie to dysk, w drugiej kontroler IDE na płycie a na końcu kontroler PCI

Czy słusznie to rozważam … bo przyznam, że dostaję kręćka

… niewykluczone, że BIOS byłby skopany, ale przecież kontroler PCI ma swój własny … reset CMOS też nie pomaga

Taśmy zmieniłem na nowe i dupa - to samo w takiej jak przedstawiłem konfiguracji,

bo chyba nie mylę się co do tego, ze skoro kontroler dysku PCI obsługuje ATA 133 to powinno być udma6 - jeśli byłoby inaczej to proszę wyprowadzić mnie z błędu

Taśma 80 żyłowa?

80- żyłowa , … ba nawet nową zmieniłem na jeszcze nowszą i to samo

Sterowniki do płyty głównej zainstalowane?

Kontroler również pracował na najnowszych sterach?

Na innym kanale IDE na płycie głównej nadal to samo?

Do tej samej taśy co dysk nie ma podpiętego innego urządzenia?

zinstalowane

pracował

w ogóle nie staruje - jednak DVD tak, więc to nie kanał

nie- jedno urządzenie

a to wynik hdparm z linuksa, jeśli coś podpowie

hdparm -I /dev/hda:


ATA device, with non-removable media

        Model Number: SAMSUNG SP1654N

        Serial Number: S0GEJ10L609592

        Firmware Revision: BV100-45

Standards:

        Supported: 7 6 5 4

        Likely used: 7

Configuration:

        Logical max current

        cylinders 16383 16383

        heads 16 16

        sectors/track 63 63

        --

        CHS current addressable sectors: 16514064

        LBA user addressable sectors: 268435455

        LBA48 user addressable sectors: 312581808

        device size with M = 1024*1024: 152627 MBytes

        device size with M = 1000*1000: 160041 MBytes (160 GB)

Capabilities:

        LBA, IORDY(can be disabled)

        Queue depth: 1

        Standby timer values: spec'd by Standard, no device specific minimum

        R/W multiple sector transfer: Max = 16 Current = ?

        Recommended acoustic management value: 254, current value: 128

        DMA: mdma0 mdma1 mdma2 udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5

             Cycle time: min=120ns recommended=120ns

        PIO: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4

             Cycle time: no flow control=240ns IORDY flow control=120ns

Commands/features:

        Enabled Supported:

           * NOP cmd

           * READ BUFFER cmd

           * WRITE BUFFER cmd

           * Host Protected Area feature set

           * Look-ahead

           * Write cache

           * Power Management feature set

                Security Mode feature set

                SMART feature set

           * FLUSH CACHE EXT command

           * Mandatory FLUSH CACHE command

           * Device Configuration Overlay feature set

           * 48-bit Address feature set

           * Automatic Acoustic Management feature set

                SET MAX security extension

                SET FEATURES subcommand required to spinup after power up

                Power-Up In Standby feature set

           * DOWNLOAD MICROCODE cmd

           * General Purpose Logging feature set

           * SMART self-test

           * SMART error logging

Security:

        Master password revision code = 65534

                supported

        not enabled

        not locked

        not frozen

        not expired: security count

                supported: enhanced erase

        88min for SECURITY ERASE UNIT. 88min for ENHANCED SECURITY ERASE UNIT.

HW reset results:

        CBLID- above Vih

        Device num = 0 determined by the jumper

sprawdź w menedżerze urządzeń, czy na podstawowym kanale IDE jest włączony tryb UDMA i jaki najwyższy tryb transferu, ATA133 to jestv tryb maksymalny i nie znaczy, że on musi być, zależy to od biosu, samego dysku chipsetu, a nawet długości taśmy, 80 żyłowy nie może być dłuższy niż 46 cm bo mogą być problemy, u mnie też jest / chociaż dysk i kontroler obsługuje / udma 5 i wszystkie kombinacje nie pomogły

więc tak:

  • w menedżerze urządzeń pokazuje UDMA 5

  • w BIOSie mam ustawiony na ATA 66/100/133 (innych, poza ATA33 już nie mam)

  • 80 żyłowa taśma nie przekracza długości 40 cm

jeśli miało by być jak mówisz to bios jaki obsługuje ATA 133 nie wskazywałby, że to ATA 100.

Mi się wydaje, że to dysk jest skopany - rano idę do serwisu i się wszystko wyjaśni … mam nadzieję … ale dam znać jak znajdę przyczynę

Dzięki za porady

Pozdrawiam

moim zdaniem też bo:

DMA: mdma0 mdma1 mdma2 udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5

a polecenie

hdparm -I /dev/hda

wypisuje wsyztkie dostepne tryby pracy (możliwośći dysku). a tu jest jedynie UDMA 5

Szkoda że nie masz możliwości sprawdzenia na innym komputerze.

A co tam S.M.A.R.T mówi?

smart milczy … wszystko jest ok

ale wyczytałem na stronie samsunga za sugestią poprzednika, że może się zdarzyć, iż niektóre dyski nie współpracują z obsługującymi je czipami, jednak tego modelu tam nie wymienili .

Everest spod win też pokazuje zawsze wszystkie dostępne tryby - i również max tylko UDMA5

obstawać będę, że jednak nie w pełni sprawny

A reasumując, temat znany z ATA133 - jakaś niezgodność między dyskiem,a kontrolerem IDE lub problem ma firmware dysku.

Ale praktycznie nie ma to znaczenia i wielu producentów płyt i dysków nie wspiera oficjalnie standardu ATA133 - więc żadna strata.

I na koniec pojedyńczy dysk ATA z reguły nie przekracza transferu 50 MB/s,a gdzie mu do 100 nie mówiąc o 133 - nie realny transfer do osiągnięcia przez pojedyńczy dysk.

no nie do końca tak jest jak mówisz - ów kontroler PCI to sprzętowy RAID ATA133 …

Czytałeś dokładnie co pisałem,w przypadku pojedyńczego dysku ATA nie ma znaczenia czy pokazuje UDMA 5 czy 6 lub czy pracuje w ATA100 czy 133 - transfer pojedyńczego dysku ATA z reguły nigdy nie przekracza standardu ATA66(UDMA4).

Może jakieś dyski ATA wysokoobrotowe ten próg przekroczą,ale nie 7200.

JNJN - masz rację, faktycznie …

Słuchajcie mam do was prośbę - nie znam angielskiego, zaś serwisant twierdzi, że UDMA można właczyć oprogramowaniem samsunga.

Nie chciałbym nic skopać więc podam wam model dysku i stronki na których rzekomo jest opisane co i jak

Jest to dysk SAMSUNG SP1654N (149 GB, IDE)

http://www.samsung.com/Products/HardDis … /hutil.htm

z tego co zrozumiałem ten program nie obsługuje tego modelu dysku, czy słusznie?

a może na tej stronce podane jest co to za program

a może tu …

EDIT serwisant wyjaśnił sprawę nieco twierdząc, że zrobił to programem HUTIL …

:o

W razie porażki możesz stracić gwarancję na dysk - niech to zrobi serwisant.

Lub spróbuj tym programem - opis masz.

Cytat stąd:

TU

UWAGA

Jak program nie wykryje dysku - czyli go nie obsługuje - faktycznie na wykazie go nie ma,ale może.

numer inaczej chyba chodzi Ci o zasadę, bo praktycznie nic nie zyskasz, szybciej zużyje Ci się dysk, bo i tak nie przekroczysz 50 MB na transferze zewnętrznym, owszem te 133, czyli 100mB mozesz osiągnąć chwilowo, ale nigdy takiego transferu nie osiągniesz stałego jak pisze w teorii, bo płyta ma coś"do powiedzenia" i inne “wąskie gardła” kompa, lepiej już kupić płytę z SATA, ale w praktyce to i tak niewiele da pozdrawiam

no powiem szczerze, że nie odważyłem się, zaniosłem sprzęt do serwisu - mam niemal po sąsiedzku i co się okazuje, że zgodnie z mymi przypuszczeniami - w dniu dzisiejszym nie udało się ustawić ATA133 … może jutro

@marek624 - dlaczego sprzęt miałby mi się zużyć szybciej? - chyba nie tak … na zużycie to nie wpływa

a upieram się bo kupiłem 133, zapłaciłem za 133 - w przyszłości myślę odpalić go na raidzie i ów czas 133 nie będzie stałe ale bliskie

… a zamiast kupić nową płytę - to nie lepiej i taniej kupić tylko kontroler SATA? - chyba taniej

a zastawa mnie to - jeżeli nie ma narzędzi firmowych samsunga, serwisant zaś zmieni z udma 100 na 133 innymi narzędziami - czy nie wpłynie to na gubienie się danych?

przy wymuszonym, zwiększonym transferze zużycie będzie na pewno szybsze bo dysk będzie poniekąd podkręcony, na gubienie danych na pewno będzie to miało wpływ bo szybszy transfer będzie wymagał szybszego dostępu do danych, nie wiem jaki masz bufor jak 8 MB to dobrze, kontroler SATA nic Ci nie da na tej płycie bo jest to tylko przejściówka aby dopasować gniazda dysku i płyty,szybkość transferu nie wzrośnie. obsługa transferu SATA musi być zaimplementowana w chipset, “wąskim gardłem” nadal będzie IDE lub PCI, zależy jaką przejściówkę kupisz. pozdrawiam, napisz jak Ci się to uda zrobić jakie efekty.

Nic się nie stanie - będzie tylko bios/system pokazywał ATA133 UDMA6.

Jak pisałem technologia w dyskach ATA133 praktycznie nie jest wspierana i traktowana po macoszemu - czyli jest,bo ktoś wymyślił,a żadnego pożytku w praktyce z niej nie ma.

tak więc dla samsunga - choć może nie każdego modelu - otwarciu UDMA 133 służy jak wcześniej napisałem program hutil

faktycznie w serwisie otworzyli … a jedyne zmiany to moje subiektywne odczucie, że działa szybciej :wink: … choć może i tak też jest

trudno mi ocenić - używam linuksa, choć wszystkie programy włącznie z BIOSem wskazują teraz ATA133 .

Po tym jak trzeba było zdjąć wszystkie partycje by zmienić owe UDMA - zdecydowałem się na system plików reiserfs - nieco wolniejszy od ext3 i stąd trudno mi to jednoznacznie stwierdzić na podstawie porównania